V-Madarsku-urokove-sadzby-uz-na-urovni-10,75-percent

Tvorcovia úrokových sadzieb Maďarskej centrálnej banky (NBH) v dnešnom dni, v rámci pravidelného zasadnutia o politike zvýšili základnú sadzbu o 100 bázických bodov na 10,75 percenta.

Menová rada Národnej banky Maďarska len dva týždne predtým zvýšila základnú sadzbu o 200 bázických bodov na 9,75 percenta, pričom na stretnutí, ktoré nebolo naplánovaén, prijala mimoriadne opatrenie, aby kľúčovú sadzbu udržala v tandeme s týždennou depozitnou sadzbou.

Rada tiež v utorok rozhodla o zvýšení sadzby vkladov o 100 bázických bodov na 10,25 percenta a sadzby jednotýždňových kolateralizovaných úverov o 100 bázických bodov na 13,25 percenta.

Vkladová depozitná sadzba a úroková sadzba kolateralizovaných úverov predstavujú spodnú, resp. hornú časť „koridoru úrokových sadzieb“ centrálnej banky. Základná sadzba sa platí z povinných rezerv.

Rada vo vyhlásení zverejnenom po stretnutí uviedla: “Ďalší rast inflácie a pretrvávajúce inflačné riziká zaručujú rozhodujúce pokračovanie cyklu sprísňovania,” … „Národná banka Maďarska nepretržite monitoruje aj vývoj rizík na finančnom trhu a je pripravená v prípade potreby rozhodným spôsobom zasiahnuť, s použitím každého nástroja zo svojho súboru nástrojov menovej politiky.“

Rada zopakovala, že cyklus sprísňovania bude pokračovať, „kým sa výhľad inflácie udržateľným spôsobom nestabilizuje okolo cieľa centrálnej banky a kým sa inflačné riziká v horizonte menovej politiky nevyrovnajú“.

Zástupca guvernéra Centrálnej banky Maďarska – Barnabas Virag na tlačovej konferencii po stretnutí uviedol, že devízové swapy poskytujúce likviditu v eurách, ktoré Centrálna banka Maďarska denne vyhodnocovala od 8. júla na zlepšenie rozsahu menovej politiky, boli účinné, čo poukazuje na „výrazný“ nárast výnosov devízových swapov.

V komentári k výsledkom júnovej inflácie (ktorá medziročne dosiahla hodnotu 11,7 percenta) Virag uviedol, že preceňovanie v priebehu mesiaca bolo „násobkom“ normálnych úrovní a bol zaznamenaný rozsiahly vplyv na celkový index cien potravín.

Dodal, že nedávne rozhodnutie vlády Maďarska, ohľadom opatrení pre domácnosti, kedy zrušili dlhoročný strop na ceny elektrickej energie pre domácnosti s nadmernou spotrebou, infláciu určite navýši.

Odhadol, že rast HDP v druhom štvrťroku dosiahol hodnotu 6,0 percenta, ale poukázal na „jasné spomalenie“ od júna, pričom zaznamenal rastúce riziká recesie v rámci globálnej ekonomiky.

Virag uviedol, že dosiahnutie inflačného cieľa je „prioritou centrálnej banky“ a dodal, že ukotvenie inflačných očakávaní má „kľúčový význam“. V súčasnom prostredí je “obzvlášť dôležitá” koordinácia fiškálnej a menovej politiky, pričom dodal, že zlepšenie fiškálnej bilancie a bilancie bežného účtu posilňuje efektívnosť menovej politiky.

Reakcia maďarského forintu

Agresívne zvýšenie úrokových sadzieb spustilo prudký nárast kurzu EUR/HUF, ktorý minulý týždeň dosiahol rekordné úrovne.

Pred stretnutím o stanovovaní sadzieb niektorí analytici predpovedali, že dôveryhodnosť Maďarskej národnej banky (MNB) je na ceste po tom, čo minulý mesiac spomalila tempo sprísňovania zo 100 bp v marci a apríli na 50 bp. Centrálni bankári tvrdili, že optimálnu úroveň úrokových sadzieb možno dosiahnuť zvyšovaním sadzieb, po menších hodnotách.

Toto rozhodnutie však viedlo k výpredaju maďarského forintu, ktorý patrí medzi najslabšie meny v Európe a od vojny stratil 12 % svojej hodnoty. Vládne opatrenia v oblasti fiškálnej konsolidácie len vo veľmi malej miere zmiernili obavy a prehlbujúci sa deficit bežného účtu a chýbajúca dohoda s Bruselom o presune prostriedkov EÚ spôsobili, že forint bol vystavený vonkajším pohybom trhu, viac než jeho rovesníci.

Podľa ratingovej agentúry S&P bolo Maďarsko tiež zaradené medzi najzraniteľnejšie krajiny rozvíjajúcich sa trhov, pokiaľ ide o riziká vyplývajúce z rastúcich nákladov ohľadom financovania.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár