Rusko-zacina-dodavat-extra-plyn-do-Madarska-Budapest

Maďarsko cez víkend uviedlo, že Rusko po júlovej návšteve svojho ministra zahraničných vecí v Moskve, tejto členskej krajine EÚ začalo s dodávkami dodatočného objemu zemného plynu.

Maďarské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že obchodné rokovania s Moskvou “viedli k dohode”, čo malo za následok, že ruský Gazprom v piatok začal dodávať objemy “nad už zazmluvnené objemy”.

Predstaviteľ ministerstva Tamas Menczer, na svojej facebookovej stránke uviedol: “Je povinnosťou maďarskej vlády, aby krajina získala bezpečné dodávky zemného plynu a my to plníme.”

V prvej fáze bude do konca augusta prichádzať z juhu cez plynovod TurkStream dodatočný objem 2,6 milióna kubických metrov za deň, čo dodal s tým, že prebiehajú rokovania o septembrových dodávkach.

Maďarský minister zahraničných vecí Peter Szijjárto v júli, na predtým neohlásenej návšteve Moskvy diskutoval o nákupe ďalších 700 miliónov metrov kubických zemného plynu.

“Vo svetle toho, čo je známe o súčasných podmienkach na európskom trhu, je jasné, že získanie takého veľkého objemu je nemožné bez zdrojov z Ruska,” uviedol Menczer vo víkendovom príspevku, pričom spomenul návštevu Szijjárta.

V priebehu minulého týždňa vstúpil do platnosti plán EÚ pre zníženie spotreby zemného plynu v celom bloku o 15 percent, aby sa vyrovnala s energetickou krízou vyvolanou ruskou vojnou na Ukrajine.

Niektoré krajiny EÚ však získali výnimky z prísneho dodržiavania toho pravidla, ktoré sa v každom prípade označovalo za „dobrovoľné zníženie dopytu“.

Maďarsko, ktoré sa spolieha na zemný plyn dodávaný priamo z Ruska, o výnimku požiadalo.

S&P dnes znížila výhľad ratingu Maďarska na negatívny

Maďarský forint v dnešnom dni oslabil po tom, čo ratingová agentúra S&P znížila výhľad úverovej bonity Maďarska zo stabilného na negatívny, a to s odvolaním sa na riziká pre financovanie z Európskej únie, ohľadom dodávok energetických surovín.

Ratingová agentúra v piatok neskoro večer uviedla, že vonkajšie riziká, vrátane potenciálneho zníženia finančných prostriedkov EÚ a zníženia tokov zemného plynu, by mohli ovplyvniť vyhliadky Maďarska na rast, ktoré už sú pod tlakom prudkého nárastu inflácie a fiškálnych úprav v rámci kontroly rozpočtového deficitu.

Agentúra S&P uviedla, že rastúca mzdová a cenová inflácia, volatilita výmenného kurzu a tlak na zvyšovanie nákladov na pôžičky by mohli prispieť k obmedzeniu flexibility vládnej politiky.

Analytici z Hungarian Bankholding uviedli: „Forint na jednej strane oslabuje v dôsledku ústupu eura, ako aj toho, že S&P zmenila výhľad úverového ratingu na negatívny z doterajšieho stabilného a zároveň ponechania ratingu na hodnote BBB.”

Súvisiace: V Maďarsku úrokové sadzby už na úrovni 10,75 percent!

Maďarský forint dosahuje najhoršiu výkonnosť v rámci stredoeurópských mien s medziročnou stratou na úrovni 6,5 % a voči euru sa nachádza v poklese o 0,3 % na 394,85, čím nedosahoval výkonnosť svojich regionálnych konkurentov. Trhy v Poľsku a Rumunsku boli kvôli sviatku zatvorené.

Forint už bol pod tlakom sporu Maďarska s EÚ ohľadom demokratických štandardov, ktoré viedli k zmrazeniu financovania určeného na obnovu po pandémií, ako aj z dôvodu vysokého rozpočtového deficitu krajiny a špeciálnym daniam zasahujúcim zahraničných investorov.

Analytici z maklérskej spoločnosti Erste Investment uviedli, že tento krok je mierne negatívnym prekvapením, keďže pred niekoľkými týždňami ratingová agentúra Fitch ponechala rating aj výhľad nezmenený.”

Analytici uviedli: “Tieto slabé miesta a fiškálne problémy však už boli známe a bolo pravdepodobné, že budú mať dôsledky,” ale dodali, že vplyv na trh bude pravdepodobne obmedzený.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, Reuter

Facebook komentár