Výrobca aplikácií pre smartphony – Shazam našiel pravdepodobného spojenca v podobe Carlosa Slima – jedného z najbohatších ľudí sveta – ktorý doň investuje 40 miliónov amerických dolárov, s cieľom podporiť rozvoj tejto aplikácie, ktorá je najviac známa pre identifikovanie práve hrajúcej skladby o ktorú má jej fanúšik záujem.

Tento krok 73-ročného Slima je prekvapujúci, keď nepostavil svoju spoločnosť America Movil vo viacerých sektoroch, ale vo vysoko regulovanom telekomunikačnom a televíznom podnikaní v Latinskej Amerike.

Pred tým, ako investoval do Shazamu, Slim vykonal jeho vpády do Európy o hodnote 4,8 miliardy eur (6,1 miliardy dolárov) do podielov v holandskom operátorovi KPN a Telekom Austria, kde v uplynulom roku zaznamenali obrovské straty po ich prudkom prepade akcií.

Slim, ktorý je zaradený na vrchol svetových miliardárov podľa časopisu Forbes s čistým majetkom vo výške 73 miliárd amerických dolárov, odkúpil tento podiel od jedného z vlastníkov Shazamu – fondu rizikového kapitálu zo Silicon Valley s názvom Kleiner Perkins Caufield & Byers.

V Británií založená Shazam bude používať tieto prostriedky na urýchlenie expanzie do sektora televízie, čím by jeho aplikácia mala identifikovať živé televízne vysielanie (z posledných piatich rokov) a poskytne vám okamžité informácie o vašej show a priamo prepojí divákov na jej internetové stránky.

Chce vytvoriť ponuku v Británii, zvyšku západnej Európy a Latinskej Ameriky.

“Do 18 mesiacov očakávame, že TV výrazne prekoná hudobný sektor (podnikania), a to je vhodný čas pre smerovanie týchto investícií,” poznamenal Andrew Fisher, výkonný predseda Shazam v jeho rozhovore.

Obrovská príležitosť

Veľké značky, ako sú Unilever, Procter & Gamble a American Express patrí medzi spoločnosti, ktoré už zaraďujú Shazam do reklamných kampaní v Severnej Amerike, kde spoločnosť vytvára desiatky miliónov dolárov v príjmoch z TV strany – poznamenal Fisher.

Vzhľadom k tomu, že v roku 2012 výdavky na televíznu reklamu predstavovali 350 miliárd dolárov, podľa výskumnej spoločnosti Nielsen, miera príležitostí pre Shazam je obrovská, ako dodal Fisher, ktorý dúfa, že sektor TV bude pomáhať budovať spoločnosť do vhodnej verejnej ponuky akcií na burze.

Povedal: “Naším cieľom je, aby sme vykonali IPO … Iste je to o dva roky realistické.” Produkty spoločnosti sú už používané 350 miliónmi ľudí po celom svete.

Slim vo vyhlásení uviedol: America Movil sa taktiež zhodla, že podporí Shazam cez tucet jej spoločností, alebo na trhoch v Latinskej Amerike kde pôsobia. “Shazam definuje novú kategóriu zapojenia médií, ktorá kombinuje silu mobilov s tradičnými vysielacími médiami a reklamou.”

Investícia Slim má celkovú podporu od Shazamu, ktorá si od roku 2009 zabezpečila 72 miliónov dolárov.

Ríša tohto miliardára a podnikateľa v sektore telekomunikácií, stavebníctva a bankovníctva sa často rozširuje nákupom podielov v malých spoločnostiach. Začiatkom tohto roka, začínajúca on-line digitálna televízna sieť – Ora.TV, ktorá je financovaná firmou America Movil kúpila televíznu produkčnú spoločnosť Stick Figure Productions.

Samostatne, Slimova Grupo Financiero Inbursa prevádzkuje investičný fond riadiaci zhruba 5,15 miliardy mexických pesos (394,1 miliónov amerických dolárov). Investoval do filmovej spoločnosti Movie Ri, ako aj plynárenskej spoločnosti s názvom Natural Mexico.

Zdroj: LATimes

Facebook komentár