Miliardový  investori Warenn Buffet, George Soros a Carl Icahn patria medzi najviac nasledovaných investorov sveta a to pre veľmi dobrí dôvod. Všetci traja totiž získali ich miliardy dolárov vďaka ich investičnej kariére, ktorá trvá už viac než päťdesiat rokov.

Aj keď všetci  investori by si vždy mali urobiť svoje domáce úlohy sami pred tým ako investujú, každý z týchto troch miliardárov vyplnil 13F formulár (vypĺňaný investormi  s hodnotou aktív nad 100 mil dolárov), ktorý ukazuje všetky akcie do ktorých títo ľudia investovali. Na základe tohto formulára 13F je možné nájsť obrovské nové možnosti pre nových investorov. Poďme sa teda pozrieť na 3 druhy akcii o ktorých si Buffet,Soros a Icahn myslia že sa do nich oplatí investovať.

Warenn Buffet stavil na lacnú energiu

Buffetová legendárna stratégia v štýle “kúpiť a držať” premenila Berkshire Hathaway na jeden z najväčších svetových konglomerátov s hodnotou investovaného kapitálu viac než 100 miliárd dolárov, ktorej najväčšou investíciu bola za posledný štvrťrok kúpa firmy Kinder Morgan.

Kinder Morgan je jednou z najväčších energetických koncernov Severnej Ameriky, jej ropné potrubia vyniesli obrovské zisky v podobe dividendov pre investorov, ktorý sa tam rozhodli investovať.

Keďže Kinder Morgan čelí protivetru celkového nadbytku ropy na trhu, v decembri oznámila škrty vo vyplácaní dividendov vo výške 75%, aby tak ochránili svoje investície a svoju celkovú kredibilitu na trhu.

V minulosti Warenn Buffet vždy uprednostňoval investovanie do firiem, ktoré investujú svoj zisk späť do vlastných radov, na zlepšenie firmy ako tých ktoré používajú svoj zisk na vyplácanie v podobe dividendov .Možno pravé preto je ešte stále fanúšikom firmy Kinder Morgen. Druhým dôvodom by však mohol byt jeho podiel na firme vo výške 400 miliónov dolárov a jeho presvedčenie, že veľmi prudký prepad podielov firmy vo výške 63% v roku 2015 v energetickom sektore znamená pre neho skvelú a lacnú kúpu.

Napriek tomu, že Buffet si mysli že akcie Kinder Morgan sú lacné, v poslednej dobe je v jeho konglomeráte viac aktívnym v investovaní do akcii v oblasti energetiky. Tiež by to mohlo znamenať že investori vlastniaci firmu Kinder Morgan si chcú udržať spoločnosť Berkshire Hathaway, čo najbližšie aby videli, či sa názor pána Buffeta nezmení.

George Soros stavil na rast úrokových sadzieb

George Soros je legendárny investor známy pod firmou Soros Fund Management, ktorá len nedávno kúpila 7,1 miliónov akcii firmy Synchrony Financial.

Po reštrukturalizácii firmy General Electric Capital v roku 2014 sa Synchrony Financial stala najväčším sprostredkovateľom kreditných kariet v Spojených Štátoch, najmä pre obchodné reťazce zastrešujúce giganty, ako je Wal-Mart a T.J. Maxx.

Všetko nasvedčuje že Sorosova akvizícia Fund Managements a jej manažéri veria že úrokové sadzby kreditných kariet a zisky plynúce z pôžičkových a úrokových sadzieb Synchrony Financial sa budú pohybovať smerom na hor. Minulý rok Synchrony Financial udávala úrokové výnosy vo výške 12 miliárd dolárov čo je stúpnutie o 7% a čistý zisk 2.1 miliardy dolárov čo je 5%, takže tento rast by mohol veštiť dobrý úsudok Sorosových manažérov.

Nepochybne taktika investovania Sorosových fondov je založená na rýchlej zmene jeho pozícii ,no veľkosť jeho pozície v Synchrony Financial naznačuje že sa tak skoro zjavne  na žiadnu zmenu nechystá ako to bolo zvykom pred tým. To znamená , že ak tam mate svoje investície tiež , možno by ste tam mali ostať aj vy.

Aktivity Carla Icahna

Najzaujímavejšou kúpou investora Carla Icahna za minulý štvrťrok bolo investovanie 1 miliardy dolárov do Xerox Corporation známej dlhé roky najme jej výrobou kopírok a tlačiarní . Xerox v Januári oznámil reštrukturalizáciu firmy čo by mohlo znamenať že pán Icahn tam stihol zanechať svoj podpis.

Xerox plánuje rozdelenie existujúcej firmy do dvoch firiem samostatne obchodujúcich na svetových trhoch, ta prvá sa bude zameriavať na technológiu dokumentov , zatiaľ čo ta druha spracovaním mimo zdrojových obchodných procesov (business process outsourcing). Prvá z firiem odhaduje svoje zisky v koncovom predaji na  zhruba 11 miliárd dolárov zatiaľ čo ta druhá na 7 miliárd dolárov.

Okrem rozdelenia Xeroxu na dve nove nezávisle spoločnosti firma tiež ráta z veľkým škrtom svojich výdavkov. Manažment očakáva úsporne opatrenie v podobe škrtov výdavkov vo výške 700 miliónov dolárov tento rok , a 2.4  miliardy po rozdelení firmy v nasledujúcich troch rokoch. Všetky tieto úsporne opatrenia by mali zaručiť omnoho vyšší  profit. Keďže Xeroch očakáva uzatvorenie nových zmlúv do konca tohto roku , všetci investori , ktorý by radi šli v šľapajach pána icanha by sa mali zapojiť už teraz ,kým nebude neskoro.

Preložil: Peter Slachtovsky

Zdroj: Yahoo, MSN

Facebook komentár