Najstarsie-metro-na-svete-ziskava-nove-a-energeticky-ucinne-vlaky

Dizajn nových vlakov, ktoré budú zavedené na linku Piccadilly Line londýnskeho metra od roku 2025, bol odhalený na najnovšom príklade toho, ako sa menia systémy hromadnej dopravy vo veľkých mestách a ktoré zahŕňajú nové funkcie a technológie.

Podrobnosti o vlakoch, ktoré nahradia koľajové vozidlá zo 70. rokov, zverejnili spoločnosti Transport for London a Siemens Mobility na konci tohto pracovného týždňa.

Budú používať podlahové klimatizačné jednotky, ktoré spotrebujú o 20% menej energie v porovnaní so súčasným vozovým parkom a budú „výrazne ľahšie“ ako existujúce jednotky – čo následne zníži poškodenie koľají.

Súvisiace: Vlaky na vodíkový pohon by mohli v Nemecku nahradiť naftové motory

Vlaky budú navyše mať širšie dvere, cestujúcim ponúknu o 10% väčšiu kapacitu a budú priechodné, čo znamená, že na oddelenie vozňov od seba nebude potreba využitia vnútorných dverí.

Podľa dokumentu spoločnosti Siemens Mobility vlaky dokonca budú využívať aj „inteligentné vzdialené monitorovanie a digitálne služby“ pomocou aplikácie s názvom Railigent.

Londýnske metro bolo vytvorené v roku 1863, kedy bola otvorená prvá podzemná železnica na svete medzi Paddingtonom a Farringdon Street. Linka Piccadilly Line siaha až do roku 1906. Vzhľadom na jej vek, mestské úrady v posledných rokoch zaviedli množstvo inovácií zameraných na modernizáciu siete.

Medzi ne patrí schopnosť „kliknúť a cestovať“ z bariéry kúpy lístkov pomocou smartfónu, debetnej alebo kreditnej karty a zavedenie Wi-Fi služieb u viac ako 250 staníc v sieti, čo zákazníkom umožňuje prehliadať web na stanociach a eskalátoroch ako aj ďalších chodbách.

Celosvetový posun v preprave

Spôsob fungovania vlakov sa mení, v mnohých mestách po celom svete sú v súčasnosti poskytované služby “bez vodiča“. Príkladom toho je metro dánskeho mesta Kodaň s nepretržitou prevádzkou a časť rozľahlej siete metra v indickom Dillí, ktorú operátori označujú ako „plne automatizovanú“.

Londýn je jedným z mnohých miest, ktoré sa snažia o úpravu vlakov používaných v jeho linke metra. Austrálske mesto Melbourne v decembri začalo zavádzať do svojej metropolitnej železničnej siete flotilu 65 nových vlakov.

Tieto vlaky majú o 20% vyššiu kapacitu, sú priechodné a ponúkajú cestujúcim informácie v reálnom čase prostredníctvom informačných displejov a „dynamických máp trasy“.

Aj keď sa menia vlaky, ktoré prepravujú cestujúcich do a z ich cieľových miest, infraštruktúra, z ktorej verejná doprava vychádza, je tiež uprostred významného technologického posunu.

V novembri minulého roka spoločnosť SNCF Reseau, ktorá spravuje francúzsku železničnú infraštruktúru, a spoločnosť Capgemini ohlásili partnerstvo, v rámci ktorého sa dočkajú nasadenia nových technológií v snahe zlepšiť spôsob monitorovania a riešenia problémov v rámci dopravnej siete.

Súvisiace: Londýn začal sledovať cestujúcich v metre

Ide o to, že pre určenie problémov na železnici v reálnom čase použije technológiu geolokácie.

Systém okrem iného umožňuje tímom v rezorte SNCF „lokalizovať incidenty“ na mape so zobrazením údajov o infraštruktúre a dokáže zamestnancov navigovať na presné miesto, kde musia byť, aby problém odstránili.

Títo pracovníci v teréne môžu potom nadviazať kontakt so svojimi kolegami a poskytnúť im informácie o probléme a o tom, kedy bude vyriešený.

V tom čase spoločnosť Capgemini uviedla, že stredisko SNCF používa technológiu v regióne Auvergne Rhone-Alpes od leta 2020. Ide o to, aby systém s označením „Dohľad novej generácie“ bol zavedený do ďalších častí krajiny v rokoch 2021 a 2022.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár