KOLWEZI, DRC: A young miner digs for cobalt inside the CDM (Congo DongFang International Mining) Kasulo mine. "n"nCobalt is a vital mineral needed for the production of rechargeable batteries. Two thirds of the world supply is located in southern DRC where men, women and children all work. Efforts are being made to stop child labor in the cobalt mines, but they have not been successful."n"nBatteries needed for phones, computers and electric cars have pushed the global demand for cobalt through the roof. Chinese companies and middlemen have the strongest hold on the market. Tech companies like Apple, Microsoft and Tesla are trying to find a way to access Congolese cobalt in a more humane way with proper accountability.

Najväčšia svetová burza kovov mení svoje pravidlá boja proti detskej práci, praniu špinavých peňazí, úplatkárstvu a korupcii.

Londýnska burza kovov (London Metal Exchange) bude vyžadovať od producentov, ktorí pôsobia v rizikových a konfliktných zónach, aby do roku 2022 preukázali, že ich výrobky sú zodpovedne produkované.

Jedná sa o zásadný politický posun 142-ročnej burzy, ktorá doteraz certifikovala kovy pre obchod len hodnotením kvality, ako je ich tvar, hmotnosť a chemické zloženie. V súčasnosti sa snaží zabezpečiť, aby sa kov, ktorý skončí v automobiloch alebo elektronických zariadeniach, bol získaný aj podľa etických zásad.

Generálny riaditeľ Matthew Chamberlain vo vyhlásení uviedol: „Celosvetoví spotrebitelia požadujú opatrenia na zodpovedné získavanie zdrojov – a náš priemysel by tomu mal vyhovieť.“

Povedal, že burza prijíma normy, pretože “je to správna vec” a pretože “hodnota nášho trhu je založená na poskytnutí kovu, ktorý je pre týchto spotrebiteľov prijateľný.”

Londýnska burza kovov sa dostala pod rastúci tlak po správe Amnesty International z roku 2017, v ktorej sa zistilo, že zákaz detskej práce a porušovanie ľudských práv v baniach kobaltu v Konžskej demokratickej republike sú jednoznačne porušované.

Táto krajina je zodpovednou za približne polovicu svetovej produkcie kobaltu – niektoré z nich sa obchodujú na londýnskej burze a neskôr sa používajú na výrobu batérií pre smartfóny a elektromobily.

Médiá a orgán dozerajúci na ochranu zákazníkov majú podrobné informácie rozšíreného úplatkárstva a korupciou súvisiacou s baníctvom po celom svete, ako aj dôkazy o tom, že vytvorené príjmy sa použili na financovanie konfliktov.

Mnohé spoločnosti sa snažia zabezpečiť, aby ich dodávateľské reťazce boli bez tzv. konfliktných minerálov a detskej práce. Napríklad automobilka Volkswagen práve spustila pilotný program, ktorý využíva technológiu blockchain na sledovanie surovín až k miestu pôvodu.

Na Londýnsku burzu kovov prichádza zmena

London Metal Exchange minulý rok prisľúbila zmenu svojej politiky v reakcii na obvinenia, že umožnila obchodovanie s kovmi bez informácií.

V decembri zverejnila stanovisko, v ktorom načrtla svoje ďalšie kroky, ale viac ako tucet mimovládnych organizácií vrátane Amnesty International a Global Witness odpovedali tým, že presadzovali ešte prísnejšie normy a väčšiu transparentnosť.

Burza, ktorá v roku 2018 spracovala obchody s kovmi o objeme 15,7 bilióna dolárov, v utorok uviedla, že pri príprave svojich nových pravidiel zvážila aj spätnú väzbu.

Spoločnosti, ktoré produkujú kovy obchodované na burze, budú musieť do konca roku 2020 spustiť vlastné hodnotenie tzv. „červených vlajok“ na základe usmernení Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj.

(Systém “červených vlajok” je znamenie alebo varovanie pred akýmkoľvek hroziacim nebezpečenstvom, alebo katastrofou.)

Producenti s tzv. “červenými vlajkami” budú do konca roku 2022 auditovaní burzou. Od roku 2024 bude burza vyžadovať, aby producenti zverejnili svoje hodnotenia.

Burza v utorok oznámila, že chce spolupracovať so spoločnosťami na dobrovoľnej báze, ale dodala, že jej „hlavnou silou“ je pozastaviť alebo odstrániť spoločnosti, ktoré odmietajú spolupracovať.

Skupina Global Witness v utorok uviedla, že nové požiadavky sú krokom správnym smerom.

Vyšetrovateľka dodávateľského reťazca v spoločnosti Global Witness – Sophia Picklesová uviedla, že rozhodnutie požadovať, aby spoločnosti verejne informovali o finančnej kriminalite a rizikách korupcie, bolo obzvlášť dôležité.

Povedala však, že burza by mala podniknúť ďalšie kroky.

Nakoniec dodala: “London Metal Exchange musí ísť ešte ďalej, pokiaľ ide o riešenie dopadov svojich obchodov na planétu … a vyžadovať, aby spoločnosti podávali správy o environmentálnom a klimatickom riziku.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNN, MSN

Facebook komentár