Zlato sa blyští a striebro v roku 2016 svieti naozaj do diaľky. Cena žltého kovu je v takmer 20% zisku, zatiaľ čo striebro získalo viac ako 25%.

Ale ak chcete zistiť vplyv skutočnej mánie v kovoch, treba sa pozrieť, čo sa deje s akciami firiem, ktoré ťažia zlato a striebro.

Newmont Mining počas tohto týždňa nahlásila zisky, ktoré prekonali prognózy a v roku 2016 vzrástla o viac ako 70%. Akcie spoločnosti Silver Wheaton vyskočili takmer o 55%.

Súvisiace: Ako sila dolára ovplyvňuje zlato a spoločnosti zo zlata

A tieto spoločnosti dokonca zaostávajú za niektorými svojimi rovesníkmi.

ETF fond Global X Silver Miners ETF v tomto roku získal udivujúcich 80%.

Kanadský Barrick Gold a juho-africká AngloGold Ashanti sa v medzi-ročnom porovnaní viac ako zdvojnásobili. Dvaja ďalší kanadskí baníci – Kinross Gold a Yamana Gold vzrástli o 150%.

Takže to, čo by investori mali v súčasnosti robiť?

Kristoffer Inton, ktorý je analytikom investičnej spoločnosti Morningstar, si myslí, že ceny zlata pravdepodobne v priebehu niekoľkých nasledujúcich mesiacov budú ustupovať a to by malo viesť k poklesu akcií baníckych spoločností.

Výnos akcií majú tendenciu pohybovať sa výraznejšie, ako je cena kovu, pretože ich súčasťou je aj pákový efekt. Inton poznamenal: “Výkyvy v cenách zlata môžu dramaticky ovplyvniť ich voľný cash flow.”

A tvrdí, že zlato je často vnímané ako bezpečná investícia v časoch otrasov a pravdepodobne vyzerá menej atraktívne, ak širší akciový trh dosahuje vyššie úrovne.

Súvisiace:
Jeden obrovský producent kovu sa chce zamerať na zlato
Čína vytvorila obrí investičný fond zlata, aby rozšírila svoj vplyv na trhoch

Povedal: “Ceny zlata sú pred rastom,” a dodal, že mnohí investori sa zaujímajú o sektor zlata a ťažobné akcie vzhľadom na očakávania, že Federálny rezervný systém v tomto roku vykoná zvýšenie úrokových sadzieb v tomto roku.

Zlato má v čase vyšších úrokových sadzieb a inflácie tendenciu dosahovať dobré výkony.

Ak sa pozrite po celom svete. Centrálne banky v Európe a Ázii nie sú v zhone realizácie vyšších sadzieb. A väčšina odborníkov sa domnieva, že Fed v roku 2016 pravdepodobne zvýši sadzby len jeden alebo dva-krát.

Inton nakoniec poznamenal: “Stále sa nenachádzame v priateľskom prostredí úrokových sadzieb pre zlato, ako aj ťažobné akcie.”

Takže môže byť príliš neskoro na to, aby investori aktuálne začali realizovať stávku na banícke spoločnosti.

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár