Preco_by_akcie_tazobnych_spolocnosti_mali_prepadnut_o_20_percent_2016

Oživenie v oblasti európskych ťažobných gigantov bolo v roku 2016 voči iným priemyselným odvetviach ako na horskej dráhe, ale aj tak dosiahlo zarážajúce výkon, ktorý by sa mal podľa analytikov banky Deutsche Bank skončiť.

Keďže sa dostávali z hrozného roku 2015, kde boli sužované obrovským dlhovým zaťažením a rozpadajúcim sa cenám komodít, baníci v celej Európe od polovice januára boli vystrelení na vyššie úrovne, keďže zatiaľ sa im podarilo zozbierať impozantný 90% výkon, vzhľadom k širšiemu akciovému trhu.

Analytici vedení Sebastianom Raedlerom v správe uviedli: “Od polovice marca, meď poklesla o 9% a americký dolár vzrástol o 2%, čo predstavuje negatívne signály pre ťažobný sektor. Dokonca aj napriek tomu, toto odvetvie však vzrástlo o ďalších 30%.”

Súvisiace: Táto krajina chce oživiť niektoré z najväčších baní medi na svete

Ale toto všetko sa podľa nich aktuálne chýli ku koncu. Model vyhliadok banky pre európsky ťažobný sektor na základe trhovej situácie medi a dolára, aktuálne ukazuje na 20% výpredaj.

Analytici ďalej poznamenali: “Tento model sa dostáva k nevýhodám, ktoré sú omnoho širšie ako na ktoromkoľvek inom mieste v posledných troch rokoch.” Ďalej zopakovali svoj postoj tzv. „slabého negatívneho výkonu“ na toto odvetvie.

Preco_by_akcie_tazobnych_spolocnosti_mali_prepadnut_o_20_percent_2016_graf

Ak sa pozrieme na situáciu po začiatku roka, k dátumu kedy banské spoločnosti v Európe dosahovali zisky, dostali sa určite do hornej časti zoznamu. Anglo American zaznamenala výrazný nárast, o neuveriteľných 268%, nasledovaná firmou Glencore, ktorá vyskočila až o 163%, ArcelorMittal získala 148% a Fresnillo pridala až 133%.

Z tejto skupiny štyroch špičkových ťažobných spoločností, iba ArcelorMittal nie je britskou, čo poukazuje na dôležitý bod o schopnosti tohto odvetvia, pokračovať v tohto-ročnom náraste.

Približne 75% všetkých európskych baníkov je obchodovateľných vo Veľkej Británii, kde sa libra voči ostatným hlavným menám, po hlasovaní o Brexite (v júni) prepadla. To znamená, že v Londýne obchodované akcie baníckych spoločností stále čelia ziskom aj z dôvodu razantným výkyvov na menových trhoch, keďže ich zámorské zisky musia prevádzať späť do šterlingov (britskej libry).

Deutsche Bank poznamenala: “Keďže korelácia nie je stabilnou, ďalej už nebude prínosom pre priemysel.”

Súvisiace: Ťažobné spoločnosti zo zlata dosahujú razantné zisky … ale čo ďalej?

Analytici ďalej poznamnali: “Je pravdepodobné, že bude dominovať len v obdobiach ostrých pohybov libry a nízkej volatility cien kovov. V prípade pádu cien kovov a postupným odpisom libry, zisky sú menej pravdepodobné,” … “Avšak, akýkoľvek ďalší politický šok vo Veľkej Británii, pravdepodobne zvýši relatívnu výkonnosť ťažobných spoločností.”

Základný baníci z oblasti prírodných materiálov doposiaľ nevykazovali žiadne známky únavy, kde velikáni ako Glencore, Rio Tinto a BHP Billiton, tí všetci v posledných mesiacoch (vrátane októbra) vykazovali značné zisky.

Ale iný príbeh je to ich konkurentov z oblasti drahých kovov. Banícke spoločnosti z oblasti striebra a zlata zaznamenali najväčšie poklesy naprieč všetkými odvetviami, keďže ich podkladové kovy taktiež klesali. ETF týchto spoločností s označením – Vectors Gold Miners (GDX) v októbri poklesol o 6,9%, zatiaľ čo akcie spoločností Randgold Resources poklesli o 8% a Fresnillo odpísali 8,7%.

 

Zdroj: MarketWatch, WSJ

Facebook komentár