Najvykonnnejsia-prilivova-turbina-na-svete-zacala-dodavat-energiu-do-siete

Prílivová turbína s hmotnosťou 680 ton a označovaná za „najvýkonejšiu na svete“ začala s výrobou energie do elektrickej siete v Európskom centre pre morskú energiu v Orkneje, súostroví severne od kontinentálneho Škótska.

Táto správa predstavuje ďalší veľký krok vpred pre rodiaci sa sektor morských zdrojov energie v Británii.

V tohto-týždňovom oznámení škótska inžinierska spoločnosti Orbital Marine Power vysvetlila, ako bola jej 2 megawattová turbína O2 ukotvená v rámci vodnej plochy nazývanej Fall of Warness, pričom podmorský kábel ju spája s miestnou elektrickou sieťou na pevnine.

Očakáva sa, že turbína, ktorá je 74 metrov dlhá, bude „pracovať vo vodách pri Orknejí počas nasledujúcich 15 rokov a má kapacitu pokryť ročný dopyt po elektrine okolo 2 000 britských domácností“.

Turbína je tiež nastavená na presun energie do pozemného elektrolyzéra, ktorý bude generovať takzvaný zelený vodík. Generálny riaditeľ spoločnosti Orbital Marine Power – Andrew Scott vo vyhlásení označil stredajšie správy za „veľký míľnik pre O2“.

Súvisiace: USA oznamujú rozsiahle financovanie energetických projektov zameraných na technológiu z vĺn

Financie na výstavbu turbíny O2 pochádzajú od verejných veriteľov prostredníctvom investičnej platformy Abundance Investment. Škótska vláda taktiež poskytla podporu 3,4 milióna libier (asi 4,72 milióna dolárov) prostredníctvom svojho fondu Saltire Tidal Energy Challenge Fund.

Michael Matheson, tajomník kabinetu škótskej vlády pre čistú energetiku a dopravu, uviedol, že jeho krajina je „ideálne rozložená pre využitie rozsiahleho celosvetového trhu s morskou energiou“.

Pokračoval: „Nasadenie najvýkonnejšej prílivovej turbíny na svete – O2 od spoločnosti Orbital Marine Power, je pre Škótsko hrdým momentom a významným medzníkom na našej ceste k nulovým emisiám.“

Pokiaľ ide o budúcnosť, spoločnosť Orbital Marine Power uviedla, že „sa zameriava na komercializáciu svojich technológií prostredníctvom nasadenia viac-megawattových polí.

Vzhľadom na kilometre sa ťahajúce pobrežia je Spojené kráľovstvo ako celok domovom mnohých projektov týkajúcich sa morskej energie.

V apríli bolo oznámené, že celoročný výskumný projekt zameraný na potenciál prílivových, vlnových a plávajúcich veterných technológií získal podporu od Marine-i, programu zameraného na inovácie v oblastiach, ako je morská energia.

Projekt bude vychádzať z ostrovov Scilly, súostrovia nachádzajúceho sa pri juhozápadnom pobreží Anglicka, a budú ho viesť spoločnosti Isles of Scilly Community Venture, Planet A Energy a Waves4Power.

Existuje aj potenciál, pokiaľ ide o rieky. Ešte v marci prístav Londýna predstavil pokusy o zber technológie prílivovej energie na úseku rieky Temža, čo by mohlo nakoniec pomôcť pri dekarbonizácii operácií spojených s riekou.

Aj keď sa zdá, že záujem o námorné energetické systémy rastie, súčasný vplyv priemyslu a jeho technológií je stále malý.

Údaje z Ocean Energy Europe ukazujú, že v minulom roku bolo v Európe pridaných iba 260 kilowattov kapacity zdroja energií z prílivov, pričom v rámci energie z vĺn bolo nainštalovaných iba 200 kW.

Podľa priemyselného orgánu WindEurope je počas roka 2020 bolo v Európe inštalovaných 14,7 gigawattov kapacity, pochádzajúcej z veternej energie.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár