Siemens-Gamesa-doda-turbiny-odolne-voci-tajfunom

Spoločnosť Siemens Gamesa Renewable Energy dodá 79 „turbín odolných voči tajfúnom“, čo prispeje k významnému rozvoju veternej energie na pevnine v Japonsku, keďže sa táto krajina snaží znížiť svoju závislosť od fosílnych palív a vyvinúť viac zariadení na výrobu obnoviteľnej energie.

Spoločnosť Siemens Gamesa vo svojom vyhlásení uviedla, že projekt Dohuku s výkonom 339,7 megawattov sa bude nachádzať na ostrove Hokkaido. Bude sa skladať zo štyroch zariadení, ktoré má vyvinúť japonská spoločnosť Eurus Energy.

Firma Siemens Gamesa vysvetlila, že turbíny triedy „tajfún“ s výkonom 4,3 MW boli navrhnuté tak, aby zvládali „veľmi vysoké rýchlosti vetra“ zaznamenané v Japonsku.

V októbri minulého roka japonský predseda vlády Yoshihide Suga uviedol, že krajina sa bude zameriavať na čisté nulové emisie skleníkových plynov do roku 2050. V apríli 2021 sa podľa neho Japonsko zameria na zníženie emisií skleníkových plynov o 46%, v porovnaní s rokom 2013.

Na to, aby krajina mohla dosiahnuť svoje ciele, je potrebné vykonať ešte veľa práce. V roku 2019 jej Agentúra pre prírodné zdroje a energiu uviedla, že krajina je „do veľkej miery závislá od fosílnych palív“, ako sú uhlie, ropa a skvapalnený zemný plyn.

Hodnotenie energetickej politiky, ktoré vydala Medzinárodná energetická agentúra v Japonsku a ktoré bolo uverejnené v marci, stanovilo rozsah výzvy: „Dosiahnutie cieľa uhlíkovej neutrality do roku 2050 bude vyžadovať, aby Japonsko podstatne urýchlilo zavádzanie nízkouhlíkových technológií, zaoberalo sa regulačnými a inštitucionálnymi prekážkami a ďalej posilňovalo hospodársku súťaž na svojich trhoch s energiou.“

V tomto roku sa v krajine neustále formuje množstvo zaujímavých projektov v oblasti obnoviteľnej energie. Vo februári bola predstavená prílivová turbína vyrobená a testovaná v Škótsku, nainštalovaná vo vodách pri ostrove Naru, ktorý je súčasťou väčšieho reťazca ostrova Goto.

A v januári bolo oznámené, že prepravný gigant Mitsui OSK Lines uzavrie partnerstvo so spoločnosťou s názvom Bombora Wave Power, ktorá sa zameriava na potenciálne projektové siete v Japonsku a okolitých regiónoch.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár