USA-oznamuju-rozsiahle-financovanie-projektov-zameranych-na-technologiu-vln-energie

Americké ministerstvo energetiky (DOE) oznámilo, že až 27 miliónov dolárov z federálneho financovania bude poskytnutých na výskumné a vývojové projekty zamerané na energiu z vĺn.

Pri poslednom pokuse o podporu inovácií v sektore, ktorý má v porovnaní s inými druhmi obnoviteľnej energie veľmi malý zásah, DOE nedávno uviedla, že financovanie bude zamerané na „pokrok energetických technológií z vĺn smerom ku komerčnej životaschopnosti“.

Vybrané financovania sa budú venovať výskumu v projekte PacWave South, ktorý sa nachádza pri pobreží Oregonu.

Výstavba projektu PacWave South, ktorá okrem iného získala granty od DOE a štátu Oregon sa začala v priebehu minulého mesiaca a predpokladá sa, že toto zariadenie bude plne funkčné v roku 2023.

Ak to rozoberieme ďalej, financovanie bude rozdelené do troch samostatných blokov: Až 15 miliónov dolárov bude vyčlenených na testovanie technológií určených k premene energie z vĺn; až 7 miliónov dolárov pôjde na výskum a vývoj energie vĺn; a maximálne 5 miliónov dolárov bude určených na pokrok v navrhovaní presunov vlnovej energie pre PacWave. DOE ďalej informovala, že kompletné žiadosti o financovanie majú byť predložené v októbri.

Vo vyhlásení vydanom spolu s oznámením DOE, americká ministerka pre energetiku – Jennifer M. Granholmová, povedala: „Vďaka energii z vĺn máme príležitosť pridať do siete väčší objem obnoviteľnej energie a nasadiť udržateľnejšiu energiu do ťažko prístupných komunít.“

Aj keď prúdiace peniaze sú jednoznačne vítané, predbežné čísla od Americkej správy energetických informácií ukazujú, že bude potrebné vykonať ešte veľa práce, ak sa má krajina významným spôsobom odkloniť od fosílnych palív.

Podľa EIA, na výrobe elektrickej energie z užitočných zdrojov v roku 2020 predstavoval zemný plyn hodnotu 40,3% a uhlie 19,3%. Naproti tomu celkový podiel obnoviteľných zdrojov dosiahol úroveň 19,8%.

Vývoj technológií využívajúcich energiu z vĺn nie je pre USA osobitým. Napríklad Európa je taktiež domovom rozvíjajúceho sa sektoru a množstvo spoločností aktuálne pracuje na širokej škále systémov.

Súvisiace: Projekt tvorby energie z morských prúdov dosiahol ďalší rekord

Na jednom príklade vám predstavíme, ako firmy v oblasti energetiky vĺn napredujú: v priebehu minulého mesiaca spoločnosť Mocean Energy oznámila, že jej vlnový stroj Blue X – ktorý je 20 metrov dlhý a váži 38 metrických ton – začali testovať v Európskom centre morskej energie v Orknejch, súostroví ležiacom severne od kontinentálneho Škótska.

Už v marci bolo oznámené, že zhruba 7,5 milióna libier (10,37 milióna dolárov) z verejného financovania bude použitých na podporu rozvoja ôsmich vlnových energetických projektov vedených britskými univerzitami.

Aj keď v niektorých štvrtiach môže panovať nadšenie, pokiaľ ide o potenciál morskej energie, je treba ísť cestou, ako dohnať ďalšie obnoviteľné technológie, ako je solárna a veterná energia.

Údaje z Ocean Energy Europe ukazujú, že v minulom roku bolo v Európe pridaných len 260 kW energie z prílivových prúdov, zatiaľ čo z vlnovej energie bolo nainštalovaných len 200 kW.

Pre porovnanie, podľa údajov odvetvia WindEurope v roku 2020 bolo v Európe nainštalovaných 14,7 gigawattov kapacity veternej energie.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár