Najvynosnejsie_aktivum_na_trhoch_v_roku_2018_je_cokolada

Pri pohľade späť na búrlivý rok, kedy väčšina tried aktív bola hlboko v červenej farbe (stratách), futures na kakao sa ukázalo byť jedným z najlepších investícií.

V skutočnosti pohľad na najvýnosnejšie aktíva medzi hlavnými termínovými trhmi odhaľuje, že kakao v tomto roku dosiahlo rozsiahly výnos na hodnote 28 percent. (Jediným cenným papierom, ktorý čelil rastu boli futures kontrakty na volatilu, ktoré získavajú hodnotu spolu s indexom volatility – CBOE. Volatilita nie je čistá trieda aktív ako komodita alebo iné cenné papiere).

Zdroj: Finviz.com (do 28. decembra).

Zdroj: Finviz.com (do 28. decembra).

Zatiaľ čo akciový trh a ďalšie rizikové aktíva v tomto roku čelili obavám zo spomalenia celosvetového rastu a obchodných vojen, ceny kakaa zažili prudký nárast kvôli nedostatočnej ponuke, keďže suché počasie v najproduktívnejších oblastiach, ako je napríklad Pobrežie Slonoviny, spôsobilo škody v produkcií.

Jack Scoville, ktorý je hlavným analytikom pre investičný skupinu Price Futures Group, v piatkovej poznámke uviedol: “Hlavná úroda plodín je zbieraná v západnej Afrike. Podmienky v tejto oblasti sú horúce a suché. Hlavné objemy z pestovania tejto plodiny pre Pobrežie Slonoviny a Ghanu sa znižujú, pričom Pobrežie Slonoviny teraz odhaduje svoju hlavnú rastlinnú produkciu na 1,985 miliónov ton, čo je menej v porovnaní s predchádzajúcimi odhadmi, ktoré boli na úrovni len niečo málo viac ako 2 milióny ton.“

Scoville dodal: “Podmienky sa zdajú byť vhodné vo východnej Afrike ako aj v Ázii. Dopyt by sa mal podľa očakávaní navyšovať, dokonca ešte predtým než sa ponuka z novej úrody navýši.“

Vyššie náklady na kakao, ktoré sa využívajú na výrobu čokolády, počas tohto roka spôsobili tlak na cukrárske spoločnosti. Spoločnosti Hershey Co. a Tootsie Roll Industries v roku 2018 prišli o 6%, zatiaľ čo spoločnosť Nestlé ukončila rok na nezmenenej hodnote.

Finančný riaditeľ spoločnosti Nestle, Francois-Xavier Roger poznamenal: “V prvom polroku sme čelili určitému protivetru,” … “Úspory nákladov spoločnosti boli čiastočne kompenzované vyššími nákladmi na komodity a balenie,” … “V rokoch 2019 až 2020 sa viac zameriame na niektoré interné projekty, ktoré prebiehajú, aby sme znížili náklady na komodity. ”

Okrem futures na obchodovanie investori vedeli získať rozsiahle zisky prostredníctvom investičného nástroja s označením iPath Bloomberg Cocoa SubTR ETN, ktorý v tomto roku získala 22 percent.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Yahoo

Facebook komentár