Hľadáte investičnú diverzifikáciu z bolestného mesiaca akciových spoločností? Môže byť vhodný čas, aby ste zvážili nekorelované komoditné trhy, kde je vidno rôzne príležitosti, či už vo forme stávok na rast, alebo pokles.

Kakao, ktoré pozná takmer každý obyvateľ planéty, ale len veľmi málo ľudí doň niekedy investovalo: Jedná sa v podstate o prášok z ovocných semien kakaovníka. Rovnako ako akýkoľvek iný strom, kakaové stromy potrebujú určité množstvo dažďa, aby vedeli zarodiť vhodné množstvo zdravého ovocia. Suché počasie na začiatkom roka 2015 môže byť negatívom pre africké kakaové stromy.

Pre trh kakaa na newyorskej burze ICE je to veľký problém. Afrika (najmä západné africké národy, ako sú Pobrežie Slonoviny a Ghana) tvoria takmer 73% svetovej produkcie kakaa. Tak problémy z týchto krajín ohľadom dodávok môžu mať rozsiahle dopady na ceny.

Súvisiace: Komodita, ktorá je pripravená dosiahnuť najlepší výkon v roku 2014

Graf svetovej produkcie Kakaa

Afrika predstavuje takmer 73% svetovej produkcie kakaa.

Očakáva sa, že Pobrežie Slonoviny (najväčší svetový producent kakaa), ktorý je hlavným producentom týchto plodín by mal zaznamenať pokles produkcie o 100 000 ton z minuloročnej úrody o objeme 1 720 000 ton. V dôsledku nižšej africkej produkcie roka 2015/16 by pre túto plodinu (kakao) mal podľa očakávaní čeliť svet nedostatku o objeme 100 000 ton alebo aj viac.

Investori v kakau si toho boli vedomí už nejakú dobu, čo je dôvod, prečo ceny kakaa sa vzpierali medvediemu trendu mnohých komodít počas tohto leta a od začiatku apríla neustále rástli.

Graf ceny kakaa s dodaním v marci roka 2016

Je kakao v blízkosti vrcholu?

Pokračujúci pokles produkcie tejto plodiny z Pobrežia Slonoviny či Kamerunu (zdá sa, že Ghana unikla nevhodnému počasiu) by mal určite zatlačiť ceny na vyššie úrovne. Avšak tento trh má v roku šesť mesiacov nižšie výnosy z cien kakaových bôbov. Okrem toho je vidno celý rad ďalších faktorov, ktoré označujú vhodný čas na krátky predaj, ale iba v tomto okamihu. Medzi negatíva patria:

Blíži sa hlavný zber plodiny. Hlavný zber úrody kakaových bôbov v západnej Afrike začína v mesiacoch september-október a potrvá až do prvého štvrťroka budúceho roka. Rovnako ako u akejkoľvek inej poľnohospodársky plodiny, dodávky pri zbere budú vyššie ako v iné obdobie počas roka. To sa často premieta do nižších cien v priebehu zberu. A naozaj ceny kakaa v minulosti počas tohto obdobia roka inklinovali k nasledovaniu podobného vzoru (pozri graf nižšie). (I keď výkonnosť v minulosti nie je určujúci pre ceny v budúcnosti).

1987-2015 Sezónna výkonnosť cien Kakaa

Nedostatok produkcie nie je tak závažným: Aj keď celosvetový nedostatok o objeme 100 000 ton môže byť negatívny, ale nedostatok produkcie neznamená, že tam nie je dostatok zásob na pokrytie dopytu. To znamená, že sa jedná o čísla len pre daný poľnohospodársky rok a svet aj tak využíva viac komodít, než produkuje. Tieto výsledky nezohľadňujú zásoby v skladoch z minulých rokov. Ako sa stalo nedávno v roku 2011, svet čelil nedostatku kakaa o objeme 234 000 metrických ton. Ceny však boli nižšie, ako v roku 2015. Musíme mať na pamäti, že aj keď Pobrežie Slonoviny môže v tomto roku znížiť produkciu kakaa o 100 000 ton, predstavuje to len 5,8% pokles oproti celkovej úrode minulého roka.

Graf produkcie Kakaa v tisíckach (ton)

Makroekonomické faktory: Je vidno slabšie rozvíjajúce sa ekonomiky pre rok 2015, silný americký dolár (v ktorom je kakao na ICE ocenené) a všeobecná atmosféra trhov je nastavená proti “riziku”, čo nevyzerá byť priaznivé pre jednotlivé býčie trhy. Zatiaľ čo kakau sa voči týmto faktorom podarilo vzdorovať, jeho rast na vyššie úrovne môže byť ťažším.

Súvisiace: Zvýšenie cien čokolády by z nej mohlo urobiť luxusný tovar

Ako na to?

Produkciu kakaa pre rok 2015 môže ešte zasiahnuť horúce suché počasie a rast cien by mohol byť poháňaný predchádzajúcim šesťmesačným nárastom cien. Avšak je pravdepodobné, že tieto nedostatky by mohli byť už začlenené v cenách. Keďže v západnej Afrike sa rozbieha hlavný zber tejto plodiny, ceny by mohli začať vnímať určitý tlak, keďže sa budú hromadiť nové zásoby. Okrem toho, vonkajšie prostredie na trhu nie je priaznivé pre býkov (investorov zameraných na rast).

Zatiaľ čo my aktuálne našim investorom odporúčame nákupné stratégiu s neskoršou opciu na pokles hodnoty, futures obchodníci v priebehu niekoľkých najbližších dní môžu navýšiť svoje krátkodobé stávky na pokles. Býci teda môžu mať ešte niekoľko otázok ohľadom nákupov, keďže trh sa už pozerá smerom k zberu. Cena júlových maxím sa zdať byť logickým miestom pre počiatočný vstup do stávky na pokles.

Obchodovanie s futures kakaa môže znieť exoticky pre tých, ktorí sledujú denné výkyvy akciového indexu Dow Jones a 10-ročných dlhopisov. Ale jedná sa len o ďalšiu komoditu do diverzifikovaného komoditného portfólia. Skutočnosť, že ostatní sa môžu báť, alebo to celé nevedia pochopiť, môže byť iba vašou výhodou.

Zdroj: Wall Street Journal, Bloomberg

Facebook komentár