Nova_aplikacia_pomaha_ludom_sledovat_internetovu_cenzuru_2017

Nový nástroj chce, aby bolo jednoduché sledovať internetové výpadky a pomôže ľuďom naučiť sa ich aj obchádzať.

Celosvetová monitorovacia sieť s označením Open Observatory of Network Interference (OONI), ktorá sa snaží nachádzať siete v cenzúre a dohľadu, spúšťa Ooniprobe – mobilnú aplikáciu pre testovanie pripojenia k sieti a mala by Vám dať vedieť, kedy webová stránka vo vašej oblasti cenzurovanou.

Táto aplikácia testuje viac ako 1200 webových stránok, vrátane Facebooku, Twitteru a WhatsAppu. Môžete sa rozhodnúť, ako dlho bude trvať test, ale predvolená hodnota je 90 sekúnd a v závislosti na šírke pásma bude testovať rozmedzie 10 až 20 webových stránok. Odkazy na zablokované webové stránky sú uvedené v červenej farbe, zatiaľ čo dostupné lokality sú zelené.

Súvisiace: Google nenápadne zmenil pravidlá o ochrane súkromia

Poskytovatelia služieb, ktorí sú niekedy riadení vládou, nie vždy vypínajú celý internet – napríklad Facebook.com sa môže stať neprístupným, zatiaľ čo iná stránka môže fungovať.

Arturo Filastò, ktorý je hlavný developerom pre aplikáciu Ooniprobe poznamenal: “Nielen, že budeme schopní zhromaždiť viac dát a viac dôkazov, ale budeme schopní zaujať a priviesť problematiku cenzúry k pozornosti omnoho väčšieho množstva ľudí.”

Nova_aplikacia_pomaha_ludom_sledovat_internetovu_cenzuru_2017_2
Ak chcete vyskúšať pripojenie, Ooniprobe napodobňuje to, čo vykonáva prehliadač pri pripojení k stránke. Snaží sa nadviazať spojenie s IP adresou webu a vykoná načítanie webovej stránky. OONI porovnáva aktivitu na rovnakom teste, u necenzurovanej siete. Ak web neodpovedá, pravdepodobne bol cenzurovaný.

OONI bola vytvorenou v roku 2012 v rámci projektu Tor, ktorá monitoruje siete vo viac ako 90 krajinách prostredníctvom svojich stolových počítačov a hardvérových trackerov, ktoré sú k dispozícii každému. Na svojej webovej stránke zverejňuje dáta o cenzúre. Organizácia potvrdila prípady cenzúry v mnohých krajinách, vrátane Ruska, Saudskej Arábii, Turecka, Etiópie a Sudánu.

Zavedením mobilnej aplikáciu, OONI môže docieliť zapojenie viacerých ľudí, ktorí budú vedieť mapovať potenciálne postihnuté internetových výpadky, najmä v rozvíjajúcich sa trhoch, kde smartphony sú častejšie než počítače.

Len v poslednom týždni, najmenej dve krajiny zaznamenali výpadky. Irak vypol internet, keďže študenti realizovali skúšky, na základe čoho sa malo zabrániť podvádzaniu a protesty a nepokoje v Kamerune viedli k prebiehajúcim výpadkom v anglicky hovoriacich regiónoch krajiny.

Súvisiace: Čo všetko je na Facebooku zakázané?

Ooniprobe netestuje len webové pripojenie a neprichádza na to, či sú blokované, ale aj ako sú cenzurované. Napríklad poskytovateľ internetových služieb môže iniciovať blokovanie v štýle DNS, takže pri pokuse o pripojenie ku konkrétnej webovej stránke Vám uvedú, že doména je neznáma alebo blokovaná. Ooniprobe taktiež môže kontrolovať, či sú IP adresy blokované, a hľadá sieťové zariadenia, ktoré webovú prevádzku manipulujú.

Ak aplikácia zistí miesto cenzúry, poukáže na zoznam spôsobov, ako to možno obísť. Napríklad Ooniprobe by mohla navrhnúť, že návštevu verziu stránok “https” je možné obísť zadaním “http”, alebo si Vám navrhne stiahnutie prehliadač Tor alebo aplikáciu Orbot Android.

Ooniprobe bola predstavenou počas tohto týždňa, ako pre iOS, tak aj Android.

Filastò uvádza, že Ooniprobe môže ľuďom pomôcť vidieť, aký dopad môže mať cenzúra a dohľad.

Filastò nakoniec dodal: “Ľudia môžu lepšie pochopiť, že je to niečo, čo nie je tak abstraktné a tak od nich vzdialené, ale je to niečo, čo môžu skutočne pochopiť, ako funguje,” … “A tým môžu mať aj z toho menší strach.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Fortune, ABCNews

Facebook komentár