Internetová cenzúra zasahuje ekonomiky po celom svete.

Internetová cenzúra zasahuje ekonomiky po celom svete.

Podľa výročnej správy skupiny Top10VPN pre digitálnu bezpečnosť a práva, výpadky internetu, odstávky sociálnych médií a obmedzovanie šírky pásma vládami, v roku 2021 stáli celosvetovú ekonomiku celkovo 5,5 miliardy dolárov.

Podľa Top10VPN, mjanmarská ekonomika bola najviac ovplyvnená odstávkami internetu. Mjanmarská armáda sa chopila moci prevratom vo februári 2021. Nasledovalo rozsiahle vypnutie internetu a sociálnych sietí.

Top10VPN odhaduje, že hospodárstvo krajiny v dôsledku toho utrpelo ranu v objeme 2,8 miliardy dolárov.

Odhaduje sa, že Nigéria je v priebehu spomínaného roka druhou ekonomicky najviac postihnutou krajinou po tom, čo v júni zablokovala prístup na sociálnu sieť Twitter. Spoločnosť Top10VPN vypočítala ekonomickú stratu na 1,5 miliardy dolárov.

Podľa výročných správ Top10VPN, ekonomické náklady na vládou vynútené vypínanie internetu v minulom roku v porovnaní s rokom 2020 dosiahlo navýšenie o 36 %.

Zatiaľ čo Top10VPN odhaduje, že výpadky internetu nariadené vládou v roku 2021 postihli približne 486 miliónov ľudí. V porovnaní s 268 miliónmi v roku 2020, čo predstavuje nárast až o 81 %.

Samuel Woodhams, jeden z autorov správy, poznamenal: „Od reklamy až po zákaznícku podporu sú platformy sociálnych médií životne dôležitým nástrojom pre spoločnosti po celom svete a keď sa prepnú do režimu offline, môžu skutočne trpieť.“

Woodhams dodal: “Ekonomická škoda týchto obmedzení je v porovnaní s ľudskými nákladmi nižšia. Avšak s obmedzeniami internetu zavedenými v Kazachstane a Sudáne aj v roku 2022 sa vypínanie internetu ani zďaleka nestáva minulosťou.”

Top10VPN vypočítava ekonomický dopad odstávok internetu meraním trvania odstávok na celom svete, pred ich naplnením pomocou nástroja vyvinutého mimovládnou organizáciou The Internet Society.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BI

Facebook komentár