Putin_podpisal_rusky_internetovy_zakon_a_vie_odpojit_Rusko_od_WWW

Ako uviedla ruská tlačová agentúra TASS počas tohto týždňa, “ruský prezident Vladimír Putin podpísal zákon o zabezpečení stabilného fungovania ruského internetu (Runet) v prípade, že bude odpojený od celosvetovej infraštruktúry, známej ako World Wide Web.”

(World Wide Web alebo web alebo Web alebo WWW (angl.= celosvetová sieť; world = svetový, -wide = celo-, web = sieť) je distribuovaný hypertextový internetový informačný systém, ktorý umožňuje univerzálny prístup k širokému univerzu dokumentov, ktoré obsahujú odkazy na iné miestne alebo vzdialené dokumenty.)

Podľa právnych predpisov, za predpokladu, že by tento prípad reálne nastal a vláda by riešila „hrozby stabilnej, bezpečnej a integrovanej prevádzky ruského internetu na ruskom území“ vie vykonať centralizáciu „všeobecnej komunikačnej siete“. Jednoducho povedané, zákon pre Rusko v plánoch stanovuje alternatívny systém doménových názvov (DNS) pre Rusko v prípade, že bude odpojený od World Wide Web, alebo, ak sa predpokladá, že v prípade, že jeho politici považujú odpojenie za prospešné – poskytovatelia internetových služieb by boli nútení odpojiť sa od akýchkoľvek zahraničných serverov a spoliehať sa na ruskú DNS (systém názvov domén).

Súvisiace: MAPA: Ako vyzerá Internet a ako je poprepájaný

Ruský štátny mediálny regulátor a jeho popredné technologické spoločnosti tomuto kroku vyjadrili podporu, aj keď je ťažké očakávať iný prístup od verejne kontrolovaných médií a čo by to nakoniec spôsobilo.

Nový zákon by umožňoval centrálnu kontrolu všetkých internetových prenosov a v podstate odstráni potrebu zasielania a prijímania údajov zo zahraničných serverov. Táto kontrola by jasne zaviedla monitorovanie a prísnu cenzúru stránok, ktoré by ruskí používatelia mohli navštíviť.

Podľa stránky Moscow Times, “Rusko údajne vykonalo cvičenia v polovici roka 2014, aby otestovalo reakciu krajiny na možnosť odpojenia internetu z webu (WWW) … Tajné testy údajne ukázali, že izolácia ruského internetu je možná, ale že “všetko” by sa do 30 minút vrátilo opäť online. ”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Fortune

Facebook komentár