Novootvorene_meditacne_centrum_v_New_Yorku_zarobilo_uz_miliardu_2017

Meditácia je v dnešnej dobe veľmi obľúbená, o čom svedčí aj jej narastajúca popularita medzi bankármi na Wall Street. Prenikla aj do sveta technológií, dôkazom čoho sú mnohé aplikácie, ako napríklad Headspace, ktoré vám poradia s jej praktizovaním.

Khajak Keledjian, bývalý majiteľ luxusnej dámskej módnej značky Intermix, ktorú v roku 2013 predal spoločnosti Gap za 130 miliónov dolárov, medituje už od roku 2007, kedy mu jeho priateľ, investičný manažér, ukázal, ako na to. Dnes sa Keledjian snaží posúvať tieto informácie ďalej.

Nedávno totiž v New Yorku otvoril meditačné centrum Inscape, ktoré pomáha ľuďom uniknúť od mestského ruchu. Centrum Inscape, ktoré nájdete na Manhattane, je určené pre všetkých, ktorí chcú preniknúť do tajov meditácie.

Súvisiace: Učí sa celá Wall Street meditovať? Zvyšuje to aj pracovný výkon

Autorka článku, Sarah Jacobsová, sa v tomto centre bola pozrieť. Sama vraví, že aj keď o meditácii počula už v detstve, nikdy ju úplne nepraktizovala. Návštevou centra Inscape sa prvýkrát v živote pokúsila naozaj meditovať. Prečítajte si jej prvé dojmy.

Vstupná hala do centra vyzerá ako štúdio jogy, tiež si tu môžete zakúpiť knihy a sviečky.

Novootvorene_meditacne_centrum_v_New_Yorku_zarobilo_uz_miliardu_2017_1

Učitelia pri vstupe potichu privítajú návštevníkov. Od prvého momentu tu cítite pokoj a harmóniu. Pracovníčka centra, Tiffany Rotach, mi pomohla s registráciou a ukázala mi priestory centra.

Novootvorene_meditacne_centrum_v_New_Yorku_zarobilo_uz_miliardu_2017_2

Pred meditáciou sa prezlečte do niečoho pohodlného. Aby ste si 33-minútovú meditáciu užili čo najviac, oblečte si nohavice určené na jogu a voľnú bundu, či tričko.

Jedna z návštevníčok centra.

 

Môžete si vybrať z viacerých kurzov, ja som si vybrala „kurz sústredenia“ o desiatej ráno. Chcela som zistiť, ako sa môj deň vyvinie, keď si ráno trochu zameditujem. Na obrázku môžete vidieť ako vyzerá „meditačný dóm“, keď je náladové osvetlenie vypnuté.

 

Definícia na stránke centra Inscape hovorí, že „kurz sústredenia“ pomáha zúčastneným sústrediť sa iba na jednu vec – na dýchanie, časť tela, či dokonca na oheň sviečky.
Novootvorene_meditacne_centrum_v_New_Yorku_zarobilo_uz_miliardu_2017_5

„Meditačný dóm“ vo farbách náladového osvetlenia.

Inscape tiež ponúka aj iné druhy meditácie, ktoré sú zamerané na upokojovanie tela, vizualizáciu, hlboké dýchanie, zvuky, oddych, či na mantry. Niektoré kurzy sa uskutočňujú v ďalšej miestnosti, ktorá evokuje prostredie záhrady. Ceny závisia od trvania kurzu a pohybujú sa v rozmedzí od 18 do 29 $ za seansu.
Novootvorene_meditacne_centrum_v_New_Yorku_zarobilo_uz_miliardu_2017_6

Môj „kurz sústredenia“ prebehol v neuveriteľnom tichu, pretože sa ho zúčastnili iba 2 ďalšie ženy.

V „dóme“ je s vami aj učiteľ, vedie vás hlas z reproduktorov. Ženin austrálsky prízvuk je veľmi upokojujúci.

Aby sme naše mysle pripravili na meditáciu, hlas z reproduktorov nám káže začať s niekoľkými jednoduchými relaxačnými cvičeniami, ako je napríklad pomalé prikyvovanie hlavou, či naťahovanie rúk nad hlavou počas sedenia.

 

Potom nám hlas radí, aby sme sa sústredili výlučne na svoj dych a na malý kúsok kože, ktorý náš dych zasiahne pri vydychovaní. Predtým som už na joge skúšala mnohé techniky dýchania, avšak zameranie na taký malý bod ma prinútilo úplne sa sústrediť na zdanlivo jednoduchú vec.

 

Aj keď mi táto technika pomohla uvoľniť sa, ďalšie myšlienky o nastávajúcom dni a týždni mi stále prúdili hlavou.

Novootvorene_meditacne_centrum_v_New_Yorku_zarobilo_uz_miliardu_2017_11

 

Nedostala som sa do naozaj pokročilého štádia meditácie. Hneď po seanse mi bolo jasné, že kľúčom k úspechu je, ako vždy, pravidelný tréning.

 

Zvyšok dňa pre mňa nebol taký náročný, a bola som uvoľnenejšia. Myslím si, že sa mi to podarilo vďaka tej chvíľke, ktorú som prežila v úplnom tichu. V New Yorku sú také chvíle vzácne.

Novootvorene_meditacne_centrum_v_New_Yorku_zarobilo_uz_miliardu_2017_12

Preložila: Mariana Ferusová

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: NYTimes, Yahoo

Facebook komentár