Maersk-prave-objednal-8-uhlikovo-neutralnych-lodi

Námorný gigant Maersk robí veľké kroky k dekarbonizácii svojej flotily, objednávkou ôsmich nových „zelených“ kontajnerových lodí.

Jediný problém? Na pohon týchto gigantov však nie je dostatok uhlíkovo-neutrálneho metanolu.

Maersk v utorok uviedla, že vynaloží 1,4 miliardy dolárov na osem veľkých lodí, ktoré budú schopné cestovať na zelený metanol, ale aj na tradičné palivo. Lode, ktoré postaví spoločnosť Hyundai Heavy Industries a budú schopné prepravovať približne 16 000 kontajnerov, by mali začať fungovať začiatkom roku 2024.

Sú o 10% až 15% drahšie ako štandardné plavidlá. Napriek tomu dánska spoločnosť musí do desaťročia zmeniť svoj vozový park, aby splnila svoj cieľ – dosiahnuť nulové čisté emisie uhlíka z prevádzky do roku 2050. Životnosť kontajnerových lodí je spravidla 20 až 25 rokov.

Kľúčovou výzvou bude získavanie zeleného metanolu potrebného na udržateľný pohon nových lodí. Maersk dúfa, že veľkosť jej objednávky pomôže naštartovať trh s čistejším palivom, ale pripúšťa, že to bude náročné.

Vo vyhlásení spoločnosti, uvádza: „Získanie adekvátneho množstva uhlíkovo neutrálneho metanolu od prvého dňa v prevádzke bude náročné, pretože si to vyžaduje výrazné zvýšenie výroby riadnej výroby uhlíkovo neutrálneho metanolu.“

Námorná doprava je jedným z “najšpinavších“ odvetví a vyžaduje si drastické opatrenia, ak svet plánuje udržať na uzde urýchľujúcu sa klimatickú krízu. Podľa Medzinárodnej námornej organizácie, námorné emisie predstavujú takmer 3% celosvetovej produkcie oxidu uhličitého.

Generálny riaditeľ Soren Skou: „Je čas konať teraz, teda ak máme vyriešiť klimatickú výzvu v oblasti námornej dopravy,“ … „Táto objednávka dokazuje, že uhlíkové neutrálne riešenia sú aktuálne k dispozícii v rámci všetkých segmentov kontajnerových plavidiel a že Maersk je odhodlaná podporovať rastúci počet našich zákazníkov, ktorí chcú dekarbonizovať svoje dodávateľské reťazce.“

Spoločnosť uviedla, že viac ako polovica z 200 najväčších zákazníkov si stanovila alebo v súčasnosti stanovuje ciele na zníženie intenzity uhlíka v rámci svojich dodávateľských reťazcov, pričom poukázala na maloobchodného predajcu H&M a giganta z oblasti spotrebného tovaru ako Unilever. Bude to vyžadovať spoluprácu od spoločnosti Maersk, najväčšej kontajnerovej lodnej prepravnej spoločnosti svete.

Súvisiace:
Maersk chce znížiť emisie uhlíka z lodnej dopravy na nulu
Najväčšia svetová spoločnosť v oblasti kontajnerovej dopravy zaznamenala prudký nárast zisku

Firma odhaduje, že pridanie lodí do flotily spoločnosti pri odchode starších plavidiel ušetrí 1 milión metrických ton ročných emisií oxidu uhličitého.

Podľa správy o trvalej udržateľnosti z roku 2020, Maersk vypustila z flotily okolo 700 plavidiel približne 33,9 milióna metrických ton CO2.

V priebehu minulého týždňa spoločnosť Maersk oznámila, že zabezpečila partnerov na výrobu zeleného paliva potrebného na poháňanie jej prvej lode poháňanej uhlíkovo neutrálnym metanolom, ktorá má začať prepravovať tovar v roku 2023. Toto plavidlo je však výrazne menšie ako plavidlo, ktoré si firma práve objednala.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj. Reuters

Facebook komentár