Pokles_predajov_automobilky_Fiat_ohrozuje_jej_buducnost_v_USA

Málokto si v USA chce kúpiť Fiat.

Predaje automobilky Fiat v Spojených štátoch v tomto roku poklesli o 44%. Značka v roku 2018 predala len tretinu automobilov, ako tomu bolo v prvých šiestich mesiacoch roka 2014. Američania tento rok dokonca kupujú oveľa viac značku Alfa Romeo, ako Fiat.

Rebecca Lindlandová, ktorá je analytičkou spoločnosti Cox Automotive poznamenala: “Pozeráte sa na predaje a divíte sa, prečo sa táto značka nachádza ešte na tomto trhu.”

Spoločnosť predáva štyri modely v Amerike: Fiat 500, 500L a 500X, čo sú tri rôzne vozidlá a Spider. Všetky sú subkompaktnými automobilmi, o ktorých sa americkými zákazníci nezaujímajú.

V dôsledku poklesu predajov, spoločnosť Fiat Chrysler odstránila všetky výdavky pre líniu malých automobilov. Spoločnosť objasnila, že chce navyšovať predaje v oblasti nákladných automobilov a SUV. Značky Fiat, Dodge a Chrysler by mali spoločne získať len 25% z investičných výdavkov spoločnosti – rozsiahly podiel pôjde na značky Ram a Jeep.

Analytička spoločnosti AutoTrader – Michelle Krebsová poznamenala: “Nik neutráca peniaze na automobily, predovšetkým na malé a lacné automobily.”

Fiat by mohol čeliť ďalšej prekážke: z hrozby Trumpovej administratívy z dôvodu uvalených taríf na dovážané autá, najmä na tie z Európy. To by mohlo výrazne zvýšiť cenu pre automobily značky Fiat – ako aj snahu o zmenu zamerania.

Fiat v roku 2009 zachránil Chrysler pred bankrotom. Talianska značka sa vrátila na americký trh o dva roky neskôr, po neprítomnosti ktorá trvala tri desaťročia.

Táto značka v Spojených štátoch nikdy naplno nerozbiehala svoje podnikanie. Bez rozsiahleho dopytu alebo záväzku od spoločnosti, mnohí predajcovia pravdepodobne nechcú ďalej míňať svoje vlastné zdroje a priestor na predaj automobilov značky Fiat.

Krebsová ďalej uviedla: “Neexistuje rozsiahly dopyt po automobiloch a zároveň tento sektor nedosahuje veľké zisky, najmä to platí u predajcov.”

Avšak predajcovia za práva na predaj zaplatili, ako aj investovali do predaja značky. Rozhodnutie spoločnosti o tom, či značku Fiat ukončí svoju činnosť v USA, môže prísť na úrovni predaja.

Lindlandová ďalej uviedla. “Mohlo by to závisieť od toho, koľko kusov automobilka spätne odkúpi,” … “Ak ste obchodníkom, budete chcieť kompenzáciu.”

Iba 13 amerických predajcov predáva Fiat ako svoju jedinú značku z konglomerátu Fiat Chrysler. Väčšina takmer 400 obchodných zástupcov spoločnosti Fiat taktiež predáva Chryslers, Dodges, Jeeps a Ram. Asi 100 z nich dokonca predáva vozidlá značkyy Alfa Romeo.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, FoxBusiness

Facebook komentár