Po mesiacoch vyjednávania, ako kúpiť 41 percent Chrysleru, ktoré Fiat v súčasnej dobe nevlastní, generálny riaditeľ spoločnosti Sergio Marchionne dúfa, že IPO bude smerovať k dokončeniu tohto procesu.

Nedávno Chrysler a UAW VEBA Trust podali žiadosť pre počiatočnú verejnú ponuku na predaj malého percenta spoločnosti, pre širokú verejnosť.

Širšie médiá sa zameriavajú na to, ako ďaleko Chrysler prešiel, keďže pred štyrmi rokmi zažil bankrot. Nie je pochýb o tom, je stal úplne inou firmou. Je zisková, rastie a má jasnú predstavu o tom, čo chce dosiahnuť v priebehu niekoľkých najbližších rokov.

Ako Sergio Marchionne veľakrát povedal, Chrysler už nie je spoločnosťou, kde sa zamestnanci obávajú o straty svojho zamestnania. V súčasnej podobe automobilka Chrysler tieto miesta už vytvára.

IPO upozorňuje na niektoré silné a slabé stránky Chrysleru, ktoré by investori mali mať na pamäti, keďže budú uvažovať nad nákupom jeho akcií.

Jedná sa o severoamerickú spoločnosť

Chrysler už dlho jednou z 3. najväčších automobiliek, ktorá neinvestovali a dosiahli rast predajov po celom svete. Kým Sergio Marchionne a jeho tím sa zameriavajú na väčší rast v zahraničí, najmä v Číne, je to spoločnosť, ktorá sa spolieha na USA a Kanadu 86. percentami svojich celkových predajov. Našťastie situácia na americkom trhu počas posledných troch rokov bola zlepšená a dopyt po nových vozidlách bol najsilnejší u nákladných automobilov a SUV – dva typy vozidiel, ktoré sú silou Chrysleru.

Medzitým, situácia predaja, ako aj výroby automobilov Chrysler je žalostne slabá, ako v Európe, tak aj v Číne. Čína je obzvlášť slabým miestom spoločnosti. Marchionne má plány na rozšírenie značky Jeep v Číne, ale to sa deje pomaly. Realisticky to bude trvať 3-4 rokov, než sa Čína stane legitímne rastúcim trhom pre Chrysler. Keď sa to stane, značka Jeep bude v perfektnej pozícii, aby mohla na tomto trhu rásť.

Jeep je spiacim obrom

Porozprávajte sa s manažérmi značiek GM, Ford, alebo akéhokoľvek iného výrobcu automobilov o tom, že jedna časť Chrysleru prahne po lepších výsledkoch a takmer všetci z nich tvrdia, že verejnosť je veľmi dobre oboznámená so značkou Jeep. Je spiacim obrom. V minulom roku, celosvetový predaj značky Jeep sa viac ako zdvojnásobil, ale väčšina tohto rastu bola zaznamenaná v Severnej Amerike. Vo zvyšku sveta má značka Jeep len malú prítomnosť, ale veľké povedomie o značke.  Chrysler má v pláne nakoniec vyrábať jej modely Jeep aj v Číne, ktoré majú byť v Číne aj predávané. Prečo? Číňania pravdepodobne budú kupovať SUV s americkým názvom. Jedná sa o druh agresívneho štýlu, ktorý v tejto krajine bude fungovať.

Tridsaťjeden percent celosvetových predajov Chrysleru sú modely Jeep a budú pravdepodobne rásť.

Fiat – materská spoločnosť s problémami

Nenechajte sa mýliť – hlavným dôvodom Fiatu, že chcú kúpiť všetky akcie Chrysleru, je mať voľný peňažný tok od amerického výrobcu automobilov. Fiat potrebuje peniaze Chrysleru, k tomu, aby sa mohla ďalej rozširovať. Európska automobilka stále zápasí so slabým trhom v Európe a veľkým výrobným kapacitám na tomto kontinente. Celosvetové hry automobiliek v roku 2013 sú o vyváženom rozložení po celom svete. V súčasnosti Fiat zmenšuje jeho silný smer k Európe, so silnou pozíciou v Latinskej Amerike a relatívne slabou silou v Ázii. Nakoniec, Fiat chce a potrebuje k jej zlepšeniu situácie, vylepšiť slabé postavenie v Ázii. Bolo by to oveľa jednoduchšie, ak by vlastnil celú automobilku Chrysler.

Zdroj: YahooFinance 

Facebook komentár