Tesla sa nachádza vždy na vrcholoch rebríčkov.

Pôsobenie divokého start-up výrobcu elektrických áut zo Sillicon Valley priťahuje pozornosť vždy keď sa niekde objaví.
Diskusné kluby, fóra, videá, sekcie komentárov a investičné blogy prekypujú názormi, analýzami a úplne spoľahlivými (a divoko rozličnými) vyhláseniami o vývoji Tesla Motors [NSDQ:TSLA} a ich Modelom S, elektrickým luxusným sedanom.

Ale spojili sme dokopy pár faktov, ktoré možno nevedeli dokonca ani fanúšikovia Tesly.

Otestujte sa koľko z nich poznáte.

1. Elon Musk nezaložil spoločnosť Tesla

Spoločnosť založili Martin Eberhard a Marc Tarpenning, hoci súčasný CEO Elon Musk viedol prvé investičné kolo vo februári 2004. Od tohto obdobia sa stal členom správnej rady ako predseda.

V máji 2009 Eberhard zažaloval Muska kvôli urážke na cti a ohováraniu, a z ďalších dôvodov. Spor bol vysporiadaný mimosúdne o štyri mesiace neskôr.

2. Tesla Motors má viac ako 10 rokov

Spoločnosť bola vytvorená  v júli 2003 ale bola udržiavaná v tajnosti až do júla 2006, keď odhalili Roadster, ich prvý vyrobený model.

Vyrobených bolo len 2500 kusov tohto dvojmiestneho elektrického športového auta; predával sa v limitovaných číslach do konca 2008 a ich výroba sa ukončila na konci 2011.

3. Tesla má dnes vyššiu hodnotu ako Fiat a tri rôzne japonské automobilové spoločnosti

Trhová hodnota spoločnosti od dnešného rána ($20.9 miliárd) prevyšuje Mitsubishi, stále stagnujúceho japonského výrobcu a aj niektoré spoločnosti ako Suzuki alebo Isuzu, ktoré opustili americký trh spoločne.

Teslá má tiež vyššiu hodnotu ako Fiat ($7.5 miliárd), ktorý riadi Chrysler ale dodnes ho nevlastní celý.

Či už je spoločnosť Tesla nadhodnotená alebo podhodnotená robí túto tému vášnivou, dlhou, intenzívnou, znejúcou a vysoko názorovo diskutovanou z mnohých a mnohých strán.

4. Len šesť častí Modelu S potrebujú pravidelnú výmenu

Sú to štyri pneumatiky a dva stierače. Oh a servisní technici príležitostne skontrolujú stav batérie a chladiacu kvapalinu.

Brzdové kotúče? Ani nie tak moc. S prevažnou väčšinou je brzdenie vykonané regeneračným brzdením – prepnutím elektrického motora na generátor na dobytie batérie – brzdy na aute Tesla tak vydržia smiešne dlhý čas.

Bez ventilov, hriadeľov, ojníc,  prevodovky, spojky alebo hociktorých ostatných súčiastok áut s motorom a prevodovkou, auto s elektrickou batériou nepotrebuje takmer žiadny servis.

Toto však trápi automechanikov, veľmi.

5. Aby sa zapísal do automobilovej histórie, Tesla musí vyrobiť 800 000 áut

Spoločnosť práve porazila Delorean (ktorý vyrobil 9000 áut), Bricklin (2850) a Tucker (bezvýznamných 51) s pomedzi znamenitých automobilových start-upov za posledné pol storočie. Na svojom súčasnom postavení bude do 31.decembra jazdiť na svetových cestách viac ako 26 000 áut tejto značky.

Ale stále je tu ešte jeden start-up výrobca áut, ktorého musí premôcť: Kaiser-Frazer, bol založený hneď po 2. Svetovej vojne známym priemyselníkom Henry J. Kaiserom. Počas desaťročí existencie vyrobil Kaiser zhruba 770 000 áut (a skončil vlastnením Jeepu).

V decembri 1924 keď Walter P. Chrysler založil spoločnosť, ktorá niesla jeho meno; bola to posledná značka áut založená celkom od nuly v USA podnikateľom, ktorý je tu ešte stále s nami.

Ak Tesla prevýši Kaiserovu  sumu – možno okolo 2020 alebo tak—sa stane najväčším start-upom vyrábajúcim autá počas 90 rokov.

Preložila: Anna Kontárová

Zdroj: DigitalTrends

Facebook komentár