Preco_zacinaju_kancelarie_vyzerat_ako_lesy

Moderné kancelárie začínajú omnoho viac pripomínať kúsok prírody, než miesta biznisu. Centrála spoločnosti Amazon.com v Seattli má 40 000 rastlín. Na každom druhom poschodí v 2,5 ročnej budove Samsung-u (v San Jose) sa nachádza záhrada. Firma Alibaba Group Holding chce aby všetci zamestnanci neboli vzdialený od priestorov so zeleňou viac ako minútu chôdze.

Na to aby spoločnosti udržali zamestnancov šťastných, produktívnych, ale hlavne aby ich udržali v kanceláriách čo najdlhšie, použili rôzne dizajny. Minulé desaťročie to boli pinpongové stoly, dnes je v móde príroda.

Kancelárie spoločnosti Samsung v San Jose, Kalifornií.

Kancelárie spoločnosti Samsung v San Jose, Kalifornií.

 

Tento trend, zvaný “biofília” je založený na myšlienke, že ľudia sú spojení s prírodou. Ryan Mullenix, ktorý má na starosti dizajn v architekonickej spoločnosti NBBJ, ktorá pracovala na kanceláriách Amazonu povedal: “Vidime to ako návrat k tomu čo potrebujú naše telá a mozgy.”

Pretože divočina je s nami v spojení, pomáha nám cítiť sa vo väčšej miere prirodzene, než v sterilnej kancelárii. Výskumy potvrdili, že kancelárie vyzerajúce ako prírodný svet vedú k šťastnejšiemu, zdravšiemu a produktívnejšiemu zamestnancovi. Daniel Skiffington, vedúci spoločník v NBBJ vysvetlil: “Keď sa pozeráte na strom, ste bystrejší.”

Priestor na stretnutie zvaný "hniezdo". Vo vnútri sídla Amazonu v Seattli.

Priestor na stretnutie zvaný “hniezdo”. Vo vnútri sídla Amazonu v Seattli.

 

Ďalší uhol pohľadu: Ak máme tráviť celý deň bez možnosti výjsť aspoň na minútu na čerstvý vzduch, prečo si nespraviť čas v nezáživnej kancelárii trochu príjemnejší.

Veľa ľudí preferuje denné svetlo a rastliny skôr ako temno a umakart. Martin Bate, analytik v spoločnosti BNSF Railway poznamenal: “Každý deň si prajem aby na strechu našej budovy spadol malý meteorit a urobil dieru, cez ktorú sa dovnútra dostane trocha denného svetla.” Bato pracuje v zastrešenej továrni s obmedzeným prístupom prirodzeného svetla. Ďalej uviedol: “Rozhodne niesme upíri, tak prečo nemáme okná?”

Sídlo spoločnosti Alibaba v Hangzhou, v Číne.

Sídlo spoločnosti Alibaba v Hangzhou, v Číne.

 

Vytvoriť prírodnú kanceláriu nie je jednoduché, ako jednoducý nákup niekoľkých tisíc papradí. ( Amazon najal záhradníka na plný úväzok pre ich hyper-zelené priestory). V novej kancelárii poisťovacej firmy Jackson Sumner & Associates nainštalovali View Dynamic Glass – smart okná ktoré redukujú slnečné žiarenie a slnečné teplo. Nezáleží ako jasno alebo ako horúco slnko žiari, v budove môžu byť okná nezaclonené aj počas celého dňa. Jackson Sumner sa taktiež pýši 8 metrovým vodopádom, ktorý do ovzdušia púšťa ióny a používa žiarovky s mäkkšiou svetelnou teplotou, ako bežné žiarovky. Voda s vyváženou pH je filtrovaná cez medené trubky a je zbavená všetkých škodlivých chemikálii. “Viete odkiaľ pochádza fluorid? Je to vedľajší produkt pri výrobe hnojív.” (Department of Health and Human Services odporúča 0,7 miligramu fluoridu na liter pitnej vody, aby zabraňoval tvorbe zubného kazu.)

Pracovný priestor v centrále firmy WeWork v New Yorku.

Pracovný priestor v centrále firmy WeWork v New Yorku.

 

“Zdravé” budovy sú na vzostupe počas obdobia posledných niekoľkých rokov. V roku 2014 bývalí partneri spoločnosti Goldman Sachs Group ustanovili “Well Building Standard” – smernicu pre dizajn budov, ktoré urobia ľudí štastnejšími, zdravšími a omnoho viac produktívnymi. ( Niečo ako LEED certifikát, akurát nie so zameraním na šetrenie životného prostredia, ale na zdravie a wellness / LEED – Leadership in Energy and Environmental Design – systém vyhodnocovania daných budov na základe ich vplyvu na životné prostredie.) Well certifikát môžu získať budovy, ktoré majú čisté ovzdušie a kladú dôraz na zdravé jedlo, ako aj spĺňajú niekoľko ďalších kritérií v siedmych kategóriách. International Well Building Institute má v zozname 545 kancelárskych budov, ktoré tieto požiadavky naozaj spĺňajú.

Pristor spoločnosti Amazon v Seattli udržuje tropické podnebie, podobné Kostarike alebo Indonézii.

Pristor spoločnosti Amazon v Seattli udržuje tropické podnebie, podobné Kostarike alebo Indonézii.

Mnoho kancelárií nie je plnohodnotne Well, ale aj napriek tomu prevzali niekoľko prvkov “zdravých budov”. View Dynamic Glass (dynamické okná) boli nainštalované vo viac ako 400 spoločnostiach napr. BlackRock, FedEx a Delta Air Lines. Rastlinné steny v dnešných dňoch už nie sú až tak nezvyčajné. Niektoré spoločnosti dokonca upravili klimatizácie v kanceláriách, aby vyvážili prírodné zložky vzduchu.

Mnoho týchto kancelárskych trendov je vykonaných v mene zvýšenia produktivity. Štúdie potvrdili, že prírodné prostredie má viacero benefitov. Rastliny nás robia viac produktívnymi. Ďalšie štúdie naznačujú, že úrovne kortizolu sú vyššie v priestoroch s umelým osvetlením. Žiaci základných škol dosiahli o 20 pecent viac bodov v triede s prírodnými prvkami a tiež kancelárie, so zatuchnutým vzduchom naznačujú zníženú produktivitu.

Nie všetky kancelárie musia vyzerať ako džungľa, aby sa dosiahlo žiadaných výsledkov. Technologická spoločnosť v New Yorku – Apativ, má zhruba 20 rastlín v jej jedno podlažnej otvorenej kancelárii. Jake Ludwig, ktorý je koordinátor produkcie v audio oddelení spoločnosti Apativ dodal: “Pôsobi to uvoľňujúco a viac pokojne” … “New York je tak trochu sivý. Je pekné mať trochu zelene okolo.”

Preložil: Jakub Bombar

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BusinessWeek, Fortune

Facebook komentár