Banky nepotrebujú už toľko kancelárií.

Banky nepotrebujú už toľko kancelárií.

Dve z najväčších britských bánk oznámili plány pre obmedzenie drahých kancelárskych priestorov. Jedná sa tak o významnejšiu stávku na to, že práca na diaľku tu zostane aj po skončení pandémie.

HSBC v priebehu tohto týždňa uviedla, že plánuje znížiť svoje celosvetové využitie kancelárskych priestorov o 40% „v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov“, čo je súčasťou širšieho plánu na zníženie nákladov a zameranie sa pre jej podnikanie v Ázií.

Konkurenčná banka Lloyds v stredu uviedla, že si do roku 2023 kladie za cieľ znížiť kancelárske priestory zhruba o 20%.

Spoločnosť vo svojom oznámení výsledkov uviedla: „Pandémia urýchlila trendy v očakávaní zamestnancov a posune k flexibilnejšej práci.“

Tento krok nastal, keď sa milióny zamestnancov v kanceláriách po celom svete museli prispôsobili práci z domu. V takomto režime sú už takmer viac ako rok.

Starostlivosť o deti a dlhá pracovná doba aj naďalej predstavujú výzvu, pretože sa ukazuje, že pandémia len tak rýchlo neskončí. Ale veľa spoločností verí, že nedostatky v komunikácii napravili a produktivitu už nepovažujú za hlavný problém.

HSBC po vyhlásení výsledkov uviedla: „Dozvedeli sme sa, že naši ľudia môžu byť rovnako produktívni pri práci z domu aj v kancelárii.“

„Hybridný“ spôsob práce

HSBC rozhodne, či si ponechá kancelárie aj po vyčerpaní dohôd o prenájme. Tieto škrty však nebudú mať vplyv na pobočky bánk ani na ich ústredie v londýnskej štvrti Canary Wharf, kde sa nachádza veľa líderských finančných inštitúcií.

Generálny riaditeľ Noel Quinn počas vyjadrení pre novinármi, uviedol: “Budovu vo finančnom centre Canary Wharf si ponecháme. Bude to primárna kancelária, ale charakter práce v kancelárii sa zmení.” Očakáva, že HSBC v nasledujúcich rokoch prijme „hybridnejší model“ fungovania.

Prechod k trvalejšej práci na diaľku by mohol mať veľké následky na hospodárske oživenie v mestských centrách, ktoré sa už dlho spoliehajú na dochádzajúcich, ktorí sú podporou miestnych podnikov a dopravných služieb.

Centrálny Londýn a oblasť Canary Wharf v roku 2017 predstavovali viac ako polovicu ekonomickej produkcie Londýna a viac ako jednu desatinu produkcie za Spojené kráľovstvo ako celok.

Vládni ekonómovia odhadujú, že v centre Londýna sa v roku 2020 vyparili výdavky na cestovanie dochádzkou v objeme 1,9 miliardy libier (2,7 miliardy dolárov).

Nejedná sa len o potenciálny problém pre Londýn. Začiatkom tohto mesiaca spoločnosť Salesforce so sídlom v San Franciscu uviedla, že väčšina zamestnancov príde do kancelárie v priebehu jedného až troch dní v týždni, pokiaľ je to bezpečné, zatiaľ čo niektorým pracovníkom bude dovolené pracovať na diaľku.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár