Rockefellerovci pravdepodobne emigrovali z Nemecka do USA v dvadsiatych rokoch osemnásteho storočia. Ich pôvodné meno pravdepodobne bolo “Rockenfeller” – a nájdete početné množstvo výsledkov, pokiaľ vyhľadáte slovo Rockenfellers vo vyhľadávači Google, podľa tohto mena je ich údajné domovské mesto Neuwied. John Davison Rockefeller sa narodil v roku 1839. Jeho otec pracoval iba na drobných prácach, vrátane predavača potravín, v žiadnom prípade JD nepochádza z bohatej rodiny. V roku 1852 sa rodina presťahovala do Clevelandu.
 
John D. Rockefeller a jeho kariéra: New York 1914. JDho veľký zlom prišiel s občianskou vojnou. JD vo veku 20 rokov vytvoril jeho vlastnú radu výrobkov a z obchodného partnerstva s armádou získal menší majetok. Do konca vojny zarobil zhruba 250.000 dolárov. Koniec občianskej vojny sa spája najmä s prvým ropným boomom v krajine. Cleveland sa tiež stáva hlavným centrom logistiky. JD sa oženil a pracoval ako predajca ovocia a zeleniny, a v roku 1865 peniaze získané z potravinárskeho partnerstva investoval do ropnej rafinérii. Obchody posilnili, a v roku 1870 si JD upevnil jeho pozíciu v Standard Oil. Spoločnosť Standard mala hodnotu 1.000.000 dolárov keď bola založená. Bola to najväčšia spoločnosť v krajine. Naozajstný zlom vo firme prišiel z novej politiky firmy, tzv. “spätného rázu”. Konkurencia medzi železničnými dopravcami bola neľútostná. Takže v roku 1872, JD a niektorí kolegovia založili spoločnosť Southern Improvement Company, s cieľom zničenia menších rafinérií na stredozápade podhodnotením železničných sadzieb. Režim sa ukázal ako škandalózne úspešný a viedol k tzv. “masakru v Clevelande.” Keď škandál nakoniec ustúpil, Standard Oil vlastnil 22 z 26 rafinérií v Clevelande. Režim viedol k jednej z prvých hlavných parlamentných otázok krajiny . Tarbell neskôr napísala:
 
Akt obsahujúci založenie spoločnosti nebol nikdy zverejnený, meno člena, ktorým bola spoločnosť založená nebolo nikdy známe, a žiadne hlasovanie o ňom nie je zaznamenané. Pôvod South Improvement Company vždy zostával v tme.”

18 septembra 1873: “Čierny štvrtok” spôsobil šesť rokov trvajúcu celosvetovú depresiu.

Ale nie pre Standard. Spoločnosť vďaka oslabeniam v rafinériách po celej Alleghenies až do New Yorku polepšila. Vo veku 38 rokov, Rockefeller ovládal takmer 90% z celkovej kapacity rafinácie ropy v krajine. V roku 1879, patril medzi 20 najbohatších mužov v USA. Mesto Cleveland mohlo byť kandidátom. Bohužiaľ, JD sa rozhodol presťahovať rodinu do New Yorku v roku 1883. 
 

V osemdesiatych rokoch Rockefeller upevnil jeho postavenie na trhoch s ropou v celej krajine a na celom svete.A ako hovorí Ida Tarbellová, terorizoval konkurentov, aby to dosiahol. Nakoniec toho bolo v krajinedosť. V roku 1890 Kongres schválil Shermanov protimonopolný akt. Senátor John Sherman, nie náhodou zo štátu Ohio, bol jeho hlavným autorom. Standard Oil Trust bol takmer určite jeho hlavný cieľ, ale trvalo ďalších 21 rokov, aby bol Trust zrušený. Zákon zostáva v platnosti dodnes.
 
Do tej doby JD pomáhal financovať University of Chicago, v roku 1890, s cieľom zlepšiť jeho imidž. Bol podnietený k obťažovaniu od americkej baptistickej výchovy, a dal 600.000 dolárov ako súčasť kampane pre zlepšenie jeho imidžu. Neskôr to označil ako “najlepšiu investíciu, akú som kedy robil.” Školská kultová neo-gotická kaplnka nesie meno Rockefeller. PR kampaň zlyhala. Vedená prezidentom Rooseveltom, vláda začala najmenej tri žaloby proti Standard. Je iróniou, že tento tlak zo strany vlády urobil JD ešte bohatšieho. Odpredaje majetku spoločnosti Standardné zvýšilo JDho čisté imanie na 900 miliónov dolárov. Rockefeller sa dožil 98. Je považovaný za najbohatšieho muža v histórii USA. JD mal len jedného syna, Johna Jr. Ale mal aj štyri dcéry – a zoznam rodinných úspechov Rockefeller exploduje v prvej polovici 20. storočia …
 

V roku 1926, Junior investoval 56.000.000 dolárov na obnovu kolónie Williamsburg vo Virgínii. V rovnakom roku, minul 1.400.000 dolárov na kúpu pozemkov, ktoré vytvorili Grand Teton National Park vo Wyomingu. Juniorova manželka, medzitým otvorila Múzeum moderného umenia v roku 1929. Junior zanevrel na ropné spoločnosti, a rozhodol sa presťahovať do biznisu s nehnuteľnosťami. V roku 1930 investoval 250.000.000 dolárov a postavil Rockefeller Center (ktoré bolo pôvodne určené ako nový domov pre Metropolitnú operu). To bolo dokončené v roku 1939 a v tej dobe bolo najväčší súkromný komerčný developerský projekt vôbec. A v roku 1930, Junior sa stal väčšinovým vlastníkom Chase Bank.  David Rockefeller, Juniorov syn, neskôr slúžil ako CEO 11 rokov. David mal 97 tento rok v júni. Po druhej svetovej vojne, Rockefeller daroval šesť blokov pôdy v hodnote 8.500.000 dolárov pre domov Organizácie Spojených Národov. Toto územie bolo vyhlásené ako medzinárodné.
 

Najprominentnejším Rockefellerom je dnes senátor Jay Rockefeller, D-WV. Skončil v Západnej Virgínii ako 27-ročný dobrovoľník počas programu proti chudobe prezidenta Johnsona zvaného VISTA. Ale Jay je len špičkou ľadovca. Na rozdiel od mnohých významných amerických rodín minulej éry, Rockefellerovci majú miesto v novinách každý deň. Rockefeller Center je v podstate synonymom pre turistickú sezónu.

Turisti sa chodia pred priestor v centre Manhattanu každú zimu korčuľovať, nakupovať, a pozerať sa na slávny vianočný stromček. Rodinný dom vo Westchester, nazývaný Kykuit bol postavený v roku 1976. Rozlieha sa na 80 akroch pôdy, ktoré JD Rockefeller začal kupovať v roku 1890. Môžno ste už počuli o spoločnosti s názvom ExxonMobil. Tá je dedičstvom firmy Standard Oil. V roku 2011, to bola najväčšou spoločnosťou podľa tržieb na svete.

 

(Preložil: Dávid Čačík, zdroj: AngelFire)

 

Facebook komentár