Rozruch-na-trhoch-s-Adani-sa-prehlbuje-a-uz-obmedzil-aj-indicky-parlament

Akcie väčšiny spoločností v rámci Adani Group sa v piatok opäť prepadli a indický parlament bol prerušený uprostred chaotických scén, keďže chaos okolo jedného z najväčších priemyselných konglomerátov v krajine sa prehĺbil.

Prístavno-energetické impérium, ktoré vytvoril Gautam Adani sa zmieta v kríze, odkedy ho americká investičná spoločnosť vsádzajúca na pokles akcií – Hindenburg Research v januári obvinila z podvodu a manipulácie s akciovým trhom. Skupina Adani túto správu odsúdila ako “nepodloženú” a “zlomyseľnú”. Trvá na tom, že základy jej podnikania sú “silné”. Analytici však tvrdia, že skupina neodpovedala presvedčivo na otázky, ktoré správa nastolila.

V piatok akcie vlajkovej lode skupiny – Adani Enterprises v Bombaji prepadli až o 35 %. Väčšinu týchto strát však vykompenzovali a uzavreli v strate len 2 %, čím sa ich kumulatívny prepad zvýšil na takmer 55 %, odkedy sa obvinenia pred 10 dňami objavili.

Indické burzy zastavili obchodovanie s piatimi ďalšími kótovanými firmami skupiny Adani po tom, ako sa ich akcie prepadli o denné limity stanovené pre 5 % a 10 %. Boli medzi nimi aj firmy ako Adani Total Gas a Adani Green Energy, čo sú podniky, do ktorých investovala francúzska spoločnosť TotalEnergies.

Francúzsky energetický gigant v piatkovom vyhlásení označil svoju expozíciu voči spoločnosti Adani v objeme 3 miliárd dolárov za “obmedzenú” a dodal, že víta zámer spoločnosti Adani vymenovať jednu z veľkých štyroch svetových účtovných firiem na vykonanie “všeobecného auditu”. Skupina Adani sa odmietla vyjadriť.

Ratingová agentúra Moody’s zazvonila na poplach v súvislosti s prudkým poklesom akcií viacerých spoločností konglomerátu Adani a v piatkovom vyhlásení uviedla, že to pravdepodobne zníži schopnosť skupiny získavať kapitál. Ďalšia agentúra – S&P, znížila výhľad ratingov dvoch spoločností – Adani Ports a Adani Electricity zo stabilného na negatívny, pričom uviedla riziko vyšších nákladov na financovanie alebo obmedzeného prístupu ku kapitálu.

Akcie spoločnosti Adani Ports, ktorá je najväčším súkromným prevádzkovateľa prístavov v Indii, predtým uzavreli v zisku 5,6 %. Spoločnosť prevádzkuje prístav Mundra, často nazývaný “korunovačným klenotom” skupiny, ktorý sa nachádza v západo-indickom štáte Gudžarát.

Medzitým spoločnosť S&P Dow Jones, ktorá zostavuje trhové benchmarky pre investorov, uviedla, že na budúci týždeň vyradí spoločnosť Adani Enterprises zo svojich indexov, po analýze “vyvolanej obvineniami z manipulácie s akciami a účtovných podvodov”.

Rozruch v parlamente

Spoločnosť Adani je považovaná za blízkeho spojenca indického premiéra Naréndru Módího a opoziční zákonodarcovia žiadali prešetrenie správy od investičnej skupiny Hindenburg. V stredu usporiadali protest v indickom parlamente, v čase kedy minister financií prezentoval ročný rozpočet.

Ich požiadavky na prerušenie bežnej piatkovej činnosti, aby sa umožnila mimoriadna rozprava o kríze okolo firiem skupiny Adani viedli k rozruchu, v dôsledku ktorého boli obe komory parlamentu do pondelka prerušené.

Hlavná opozičná strana Indického národného kongresu na Twitteri napísala: “Všade na svete sa prijímajú opatrenia proti firme Adani, ale premiér Módí je ticho,” … “Kedy naša vláda začne konať?”

Agentúra Reuters uviedla, že indická federálna vláda začala “predbežné preskúmanie” finančných výkazov a iných regulačných podkladov skupiny Adani, pričom citovala dvoch vysokých vládnych predstaviteľov. Hovorcovia vlády neboli v piatok neskoro večer bezprostredne k dispozícii na vyjadrenie.

Súvisiace: Indická skupina Adani v dôsledku správ od analytika prišla už o 100 miliárd

Indická centrálna banka sa už skôr v priebehu tohto týždňa zaoberala rastúcim znepokojením, aj keď bez toho, aby ho priamo spomenula.

Centrálna banka Indie (RBI) vo svojom vyhlásení uviedla: “V médiách sa objavili správy vyjadrujúce znepokojenie nad expozíciou indických bánk voči podnikateľskému konglomerátu,” …. “Podľa aktuálneho hodnotenia RBI zostáva bankový sektor odolný a stabilný… RBI zostáva ostražitá a naďalej monitoruje stabilitu indického bankového sektora.”

Vymazanie 110 miliárd dolárov

Spoločnosť Adani Enterprises v stredu náhle odstúpila od dohody o predaji nových akcií v hodnote 2,5 miliardy dolárov, a to len 24 hodín po jej uzavretí. Gautam Adani, zakladateľ skupiny, v nahranom videopríhovore zo štvrtok uviedol, že emisia akcií bola stiahnutá, aby ochránila investorov pred stratami – akcie sa od minulého týždňa obchodovali výrazne pod ponukovou cenou.

Jeho prejav však len veľmi obmedzene pomohol zastaviť prepad na burze, ktorý z celkovej trhovej hodnoty jeho spoločností vymazal viac ako 100 miliárd dolárov. Do uzavretia piatkového obchodného dňa tieto straty predstavovali viac ako 110 miliárd dolárov.

Adaniho osobný majetok utrpel v dôsledku otrasov na akciovom trhu obrovský úder. Minulý týždeň jeho čistý majetok dosahoval 120 miliárd dolárov, čo z neho robí štvrtého najbohatšieho človeka na svete. Jeho čistý majetok aktuálne klesol na niečo viac ako 61 miliárd dolárov a v rebríčku miliardárov agentúry Bloomberg sa umiestnil na 21. mieste.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár