V posledných rokoch si Rusi získali reputáciu v sektore luxusných nehnuteľnosti v mestách, ako je Londýn, keď ich priťahuje stav bezpečného útočiska, ktoré ponúkajú. Analytici uvádzajú, že ale hlavný trh s nehnuteľnosťami v hlavnom meste Ruska taktiež ponúka vysoké výnosy – pre tých, ktorí chcú vziať na seba riziká.

Dopyt na hlavnom realitnom trhu v Moskve – zodpovedajúcim spôsobom ceny nehnuteľností – je na vzostupe, podľa luxusných realitných odborníkov, ako je vidno nárast domácich i zahraničnými zákazníkov, ktoré priťahuje toto mesto.

“Mnohí ruskí kupci nehnuteľností investujú ako v Londýne tak aj v Moskve,” – uviedla Olga Tarakanová, vedúca predajov v tomto ruskom meste pre spoločnosť City Sales at Knight Frank Russia a dodala, že kvalita a dizajn sú “úplne porovnateľné s luxusnými nehnuteľnosťami v Londýne alebo v Paríži.”

“Hodnota väčšiny nehnuteľností, ktoré boli na trhu v priebehu posledných 3-4 rokov sa zvýšila až dvanásobne … Dokonca aj na nehnuteľnosti pre ďalší predaj, ktoré boli postavené pred zhruba 5 alebo 6 rokmi, teraz stoja 35 000 až – 50 000 amerických dolárov za meter štvorcový. “

“Je to skvelá príležitosť, ako zarobiť v Moskve na investícií od 30 až 70 percent ročne (v závislosti na projekte) … To je dôvod, prečo Moskovský trh nehnuteľnosť je stále veľmi atraktívny pre súkromných investorov,” – povedal Tarakanov.

K tomu, aby tieto údaje sme mohli porovnať, luxusné nehnuteľnosti v centre mesta Hongkong (svetové číslo dva na hlavnom trhu s nehnuteľnosťami) v poslednom štvrťroku roku 2012 stál 47 500 dolárov za meter štvorcový, podľa najnovších údajov indexu popredných svetových trhov spoločnosti Knight Frank – “Piri Indexu”.

Medzitým luxusné nehnuteľnosti v Londýne – ktorý dosiahol tretie miesto v indexe – v hlavných oblastiach, ako je Kensington a Belgravia (zhodou okolností umiestnené na “Červenom námestí” – ktoré bolo tak pomenované po príleve ruských miliardárov investujúcich do nehnuteľností) bol v rozmedzí na úrovni približne 41 000 až 46 300 dolárov, v závislosti na údajoch indexu Piri.

Hoci trh s nehnuteľnosťami v Moskve má stále ďaleko k súťaži so svojimi medzinárodnými partnermi – začína sa obnovovať, po jeho prepade v roku 2009.

“Ceny sa od začiatku roka do polovice roku 2009 na krátko znížili a nato začal ich trvalý rast. V Moskve je aktuálne cena hlavných rezidenčných nehnuteľností veľmi drahá,” ako poznamenal, výkonný riaditeľ Evans v Rusku založenej spoločnosti Property Services – Maxim Mokeyev.

Mokeyev ďalej povedal, že priemerná cena za meter štvorcový v celej Moskve sa pohybuje okolo 8 000 amerických dolárov, ale smerom k stredu mesta ceny razantne rastú. Priemerná cena za apartmánmi v oblasti Garden Ring (na periférií centra) je viac vo výške viac než 14 500 dolárov za meter štvorcový. “V rovnakej dobe, môžu byť požadovaná cena za najdrahšie nehnuteľnosti na úrovni 50 000 až 60 000 dolárov za meter štvorcový.”

Mokeyev uviedol, že za jeden milión dolárov by ste si mohli kúpiť jedno alebo trojizbový byt po kvalitnej renovácií, alebo väčšiu nehnuteľnosť , ktorý by si vyžadovala ďalšie investície, ktoré by mali byť požadované za “obývateľné” podľa západných štandardov. “Mimo Garden Ring, by ste pravdepodobne kúpili väčšie nehnuteľnosti (3-4 izbové, 125 m2) s dobrou vnútornou rekonštrukciou“.

Správa vydaná tento rok zistila, že 87 percent opýtaných spoločností v 15 krajinách Európy uviedlo, že Rusko je atraktívny alebo až veľmi atraktívny v sektore nehnuteľností, v porovnaní s 83 percent pre Európu.

Správa Ernst & Young zistila, že 40 percent respondentov očakáva, že budeme vidieť nárast cien rezidenčných nehnuteľností v najlepších lokalitách Moskvy a Petrohradu, v porovnaní s 29 percentami investorov v roku 2012.

Ale keď uvidia nárast cien nehnuteľností u väčších miest s populáciou cez jeden milión ľudí, Ernst and Young zistila, že väčšina medzinárodných investorov chce investovať najmä do obchodných a kancelárskych priestorov.

Ruský trh rezidenčných nehnuteľností naozaj nie je bez možných úskalí.

Tarakanov zo spoločnosti Knight Frank poznamel: “Na moskovskom trhu je bežné, že nákup nehnuteľnosti musíte vykonať v počiatočnej fáze výstavby a musíte zaplatiť 100 percent požadovanej sumy.” Dodal, že nerezidenti takisto čelia 30 percentnej dani z kapitálových ziskov dosiahnutých pri prevode ich majetku.

Tarakanov a Maxim Mokeyev súhlasili, že väčšina rizika bola z dôvodu oneskorení procesu výstavby. “Hlavnými rizikami sú oneskorenie vo výstavbe, neschopnosti sa pripojiť k miestnej infraštruktúre (elektrina, kanalizácia, atď), rovnako ako možnosti, že projekt zostane zmrazený na dobu neurčitú,” ako poznamenal Mokeyev.

“Vzhľadom ku všetkým týmto rizikám bude odmena pomerne vysoká. Ceny podobnými nehnuteľností sa môžu výrazne líšiť v závislosti na fáze projektu. To platí najmä s ohľadom na ekonomiku a zvyčajne rezidenčné projekty triedy „business class“ . Vykazujú menší cenový rozdiel medzi zapletením a plánu na dokončenie, vzhľadom na veľmi vysokú úroveň cien pri počiatočných fázach plánovania, alebo výstavby.”

Zdroj: GlobalPropertyGuide.com

Facebook komentár