Aslan Usoyan, jeden z najznámenších moskovských gangstrov, bol minulý týždeň zastrelený sniperom, keď v stredu odchádzal po obede z exkluzívnej reštaurácie.

Vzhľadom k spôsobu vykonania jeho popravy je zrejmé, že Usoyan, známy tiež ako Dedko Hassan, bol pre niekoho veľký problém.

Charles Clover, ktorý napísal v roku 2011 pre Financial Times článok o vojne v moskovskej mafií , ponamenal, že poslednýkrát, čo sa niekto Usoyana pokúšal zabiť bolo iba plánované cvičenie, ktoré viedlo k postrleniu Usoyana Kalašnikovom do brušnej časti.

Tento fakt je dôležitý, pretože v ruskom podsvetí spôsob, akým sa vykonáva poprava, úzko súvisí s osobnou dôležitosťou. Clover napísal, že byť postrelený Kalašnikovom je veľká česť. Ak bol Usayan zastrelený zbraňou snipera, zdá sa, že to bude ešte väčšia pocta.

V priebehu nasledujúceho dňa vzdávanie holdu Usoyanovi a kondolencie zaplavili ruské sociálne siete a bulvárne Life News zverejnila nielen 3D simuláciu Usoyanovej vraždy, ale aj fotografiu tváre mŕtveho mafiána.

Ale čo vlastne znamená  Usoyanova smrť pre zločinecké podsvetie? Profesor New York University Mark Galeotti napísal na svojom blogu, v Moskovských tieňoch, dlhý článok o Usoynaovi, v ktorom detaily Usoyanovej smrti môžu byť zlovestným znamením, že sa niečo stane.

„75-ročný Usoyan bol jedným z popredných vodcov ruského podsvetia”, píše Galeotti, „ v čase, kedy podsvetie čelí preskupeniu síl v dôsledku nemenej rastúceho prieniku afgánskeho heroínu do krajiny.”

Usoyan, narodený  v Gruzínsku, bol ruským gangstrom zo starej školy a člen “vory v zakone” väzenského gangu, ktorý ovládal nelegálnu činnosť v Sovietskom zväze. Bol niekoľkokrát väznený, ale podarilo sa mu využiť ruský “divoký západ” a vlnu kriminality v 1990 na upevnenie pozície a stal sa jedným z najmocnejších zločincov v Rusku.

Evidentne sa stal veľmi bohatý. Luxusná reštaurácia, pred ktorou bol zastrelený, je len pár krokov od veľvyslanectva Nového Zélandu a rezidencie nemeckého veľvyslanstva . Tá údajne slúžila ako jeho “úrad” .

Našťasie, ruský  zločinecký svet je nič oproti chaosu z roku 1990, ale veci by sa kedykoľvek mohli zmeniť k horšiemu. Galeotti poznamenáva, že s peniazmi z nových drogových kanálov a XXII. zimné olympijské hry v Soči by mohli obnoviť napätie.

Galeotti predkladá niekoľko teórii o tom, kto zabila Usoyana. Ruská polícia sa zdá že verí , že za činom stojí Tariel Oniani, taktiež člen “vory v zakone”, ktorý riadi nebezpečný gruzínsky gang zo svojej väzenskej cely.

Usoyanov synovec Dmitry Chanturia pravdepodobne prevezme úlohu šéfa gangu, hovorí Galeotti. Potom sú len dve možnosti: vojna alebo mier. A toto nevyzerá veľmi pravdepodobne.

Preložila: Lucia Horska

Zdroj: PrisonPlanet

Facebook komentár