Moskva-po-odchode-zapadnych-firiem-pride-o-200000-pracovnych-miest

V súčasnosti prichádzajú z Ruska dve krátke finančné správy, ktoré sa týkajú dopadu sankcií na krajinu.

Guvernérka centrálnej banky Elvira Nabiullin a uviedla, že Rusko plánuje podniknúť právne kroky v súvislosti so zablokovaním zlata, menových rezerv a aktív patriacich ruským rezidentom, pričom dodala, že takýto krok bude potrebné dôkladne premyslieť a právne zdôvodniť.

Agentúra Reuters uvádza, že zahraničné sankcie zmrazili približne 300 miliárd dolárov z približne 640 miliárd, ktoré malo Rusko vo svojich zlatých a devízových rezervách, keď 24. februára spustilo svoju poslednú inváziu na Ukrajinu.

Na domácom fronte moskovský starosta Sergej Sobyanin povedal, že v hlavnom meste Ruska hrozí strata zamestnania približne 200 000 ľuďom, pretože zahraničné spoločnosti pozastavili svoje činnosti alebo sa rozhodli opustiť ruský trh.

Sobyanin na svojom blogu napísal, že moskovské úrady sú pripravené podporiť ľudí, ktorí prídu o prácu, poskytnutím školení a dočasnej a sociálne dôležitej práce.

Povedal, že úrady v priebehu minulého týždňa schválili program na podporu zamestnanosti v ruskom hlavnom meste, v hodnote 41 miliónov dolárov.

Sobyanin k nemu uviedol: „Program je v prvom rade zameraný na zamestnancov zahraničných spoločností, ktoré dočasne prerušili svoju činnosť alebo sa rozhodli opustiť Rusko.”

Súvisiace:
BlackRock: “Vojna Ruska na Ukrajine ukončuje globalizáciu“
Finančný systém Ruska sa už spamätáva z počiatočného šoku sankcií

Dodal, že novoschválený program by mal podporiť viac ako 58 000 ľudí, ktorí prišli o prácu. Zhruba 12 500 z nich prejde rekvalifikáciou.

Ľuďom medzi zamestnaniami bude ponúknutá možnosť zapojiť sa do verejných prác v mnohých mestských organizáciách, parkoch a iných oblastiach.

Ekonómovia sa domnievajú, že najhorší ekonomický dopad oslabujúcich západných sankcií ešte len príde a očakávajú, že sa Rusko prepadne do hlbokej recesie.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian

Facebook komentár