Michael Bloomberg a kampaň na prezidentské voľby v roku 2020.

Michael Bloomberg a kampaň na prezidentské voľby v roku 2020.

Podnikateľ a filantropický politik Michael Bloomberg sa stal jedným z najúspešnejších newyorských starostov v histórii mesta.

Aktuálne sa tento 77-ročný mediálny magnát chce stať aj prezidentom. V poslednom období sa pripravoval na podanie dokumentácie v Alabame, aby sa kvalifikoval na primárnu prezidentskú funkciu tohto štátu. Už má jedného veľkého podporovateľa – miliardára a obchodníka Leon Coopermana, ktorý je otvoreným kritikom poprednej demokratickej kandidátky Elizabeth Warrenovej.

Zároveň v priebehu včerajšieho dňa oznámil svoju oficiálnu kanditatúru na prezidenta USA do volieb v roku 2020, pod demokratickou záštitou.

Svoju vlastnú kampaň si plánuje financovať sám. Odmietnutie darov znamená, že Bloomberg nebude mať nárok na žiadne debaty regulované Demokratickou stranou, ktorá vyžaduje od kandidátov splnenie určitej hranice v rámci darov a volieb.

Bloomberg v rámci kampane nedávno oznámila rekordný nákup reklamy, ktorý dosiahol sumu 34 miliónov dolárov. To vyvolalo kritiku zo strany niektorých členov súboja ohľadom samofinancovaní prezidentskej kampane.

Okrem toho už Bloomberg plánoval minúť 100 miliónov dolárov na kampaň v rámci digitálnej reklamy proti Trumpovi v štátoch ako Arizona, Michigan, Pensylvánia a Wisconsin. Oznámil tiež plány minúť ďalších 15 miliónov až 20 miliónov dolárov na registráciu voličov v konkurenčných štátoch.

Bloomberg je dosť bohatý na financovanie svojej kampane. Časopis Forbes odhaduje jeho súčasný čistý majetok na hodnote 52,4 miliárd dolárov, čo je objem, ktorý je vyšším, nielen v porovnaní s hodnotu realitnej ríše prezidenta Donalda Trumpa, ale aj bohatstvom kolegov mediálnych magnátov Ruperta Murdocha, Teda Turnera a Sumnera Redstona dohromady.

Ako Bloomberg, rodák z Bostonu a syn účtovníka, svoje bohatstvo nazbieral?

Wall Street, ako ju poznáme, by dnes bez jeho inovácií neexistovala. Po získaní titulu MBA na Harvard Business School v roku 1966 získal prácu s počítaním cenných papierov v „The Cage“ – bývalej newyorskej investičnej banke známej ako Salomon Brothers.

Bloomberg sa stal hviezdou Wall Street stal, ktorej majitelia ho neskôr presvedčili, aby v roku 1979 spravoval jednotku začínajúcich počítačových systémov spoločnosti.

Obrázok bývalého starostu New Yorku - Michaela Bloomberga (vľavo) a Johna Gutfreunda z Salomon Brothers v New Yorku v roku 1975.

Obrázok bývalého starostu New Yorku – Michaela Bloomberga (vľavo) a Johna Gutfreunda z Salomon Brothers v New Yorku v roku 1975.

 

Bloomberg sa nakoniec prepracoval na generálneho partnera predtým, ako bol v roku 1981 prepustený, keď sa firma Salomon zlúčila so spoločnosťou Phibro Corporation. Dostal odstupné vo výške 10 miliónov dolárov.

Tieto peniaze použil na to, aby začal budovať svoju finančnú mediálnu ríšu a v tom istom roku spoluzakladal spoločnosť Innovative Market Systems s Charlesom Zegarom, Thomasom Secundom a Duncan MacMillan.

Bloomberg vo svojej autobiografii Bloomberg od Bloomberga z roku 2001 napísal: “Neposadil som sa a čudoval som sa, čo sa deje so starou firmou,” … „Ja som sa nevrátil a nenavštívil. Nikdy som sa nepozeral cez rameno. Po dokončení: Preč. Život pokračuje!“

Keď mu bolo vtedy 39 rokov, využil odborné znalosti v oblasti finančného know-how a informačných technológií, ktoré vyvinul v Salomon Brothers, na vytvorenie terminálu Bloomberg v roku 1982, čo predstavovalo softvérový systém so špecializovanou klávesnicou, ktorý finanční odborníci používajú na elektronické obchodovanie s akciami a prístup k live údajom o trhu.

Michael Bloomberg, zakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti Bloomberg LP na fotografií z 15. marca 1997 v kanceláriách svojej spoločnosti v New Yorku.

Michael Bloomberg, zakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti Bloomberg LP na fotografií z 15. marca 1997 v kanceláriách svojej spoločnosti v New Yorku.

 

Prístroj spôsobil revolúciu v analógovej Wall Street a stal sa všadeprítomným nástrojom používaným v investičnom bankovníctve, ktorý konkuroval spoločnostiam Thomson Reuters Eikon, FactSet a S&P Capital IQ.

Innovative Market Systems bola v roku 1986 premenovanou na Bloomberg LP. V roku 1990 spoločnosť vytvorila vlastnú spravodajskú službu pred spustením stránky Bloomberg.com v roku 1993.

Bloomberg sa obchodným úspechom neuspokojil a v roku 2001 kandidoval na starostu New Yorku a po 11. septembri nasledoval Rudolfa Giulianiho. Bloombergov čas ako starosta bol prešpikovaný kontroverznými politikami, ako sú policajné kontroly typu „stop-and-fisk“ (policajt vie zastaviť jednotlivca a zatknúť bez podozrenia), vzostup zmixovaných škôl (verejné a súkromné) a vytvoril tlak na mestskú radu, aby dočasne zmenil pravidlá, aby mohol nastúpiť aj do tretieho funkčného obdobia.

Súvisiace: Michael Bloomberg daroval $500 miliónov na zatvorenie uholných elektrární

Celková kvalita života v New Yorku sa však počas funkčného obdobia Bloomberga zlepšila. Kriminalita klesla. Miera maturít vzrástla. Rovnako tak príjmy z mesta a Bloombergov vlastný čistý majetok.

Užívateľská základňa terminálu spoločnosti Bloomberg LP sa podľa firemných dát viac ako zdvojnásobila zo 160 000 v roku 2001 na 325 000 predplatiteľov v súčasnosti.

Podľa odhadu analytikov dosiahla súkromná spoločnosť ročný príjem so svojimi 24 000 dolármi za predplatiteľa, za svoje terminály až 10 miliárd dolárov.

V marci zaradil Forbes Bloomberga ako deviateho najbohatšieho človeka na svete a najbohatšieho mediálneho magnáta planéty.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: NYTimes, Bloomberg

Facebook komentár