Ruský oligarcha Gennady Timchenko za jeho luxusné súkromné lietadlo Gulfstream zaplatil veľké peniaze. V Moskve je zaparkovaný na dobu neurčitú, z dôvodu amerických sankcií.

Miliardár zo sektora energií a výstavby pre ruskú tlačovú agentúru Itar-Tass povedal: “Spoločnosť nebude poskytovať náhradné diely a piloti nemajú právo používať navigačný systém a vstavané mapy.”

Súviisiace: “Utajení oligarchovia” ktorí budú formovať budúcnosť Ukrajiny

Gulfstream vo vlastníctve General Dynamics nebude komentovať situáciu Timchenka, ale uviedla, že aj naďalej po celom svete podporuje svojich klientov.

Hovorca poznamenal:  “Plne akceptujeme všetky vládne nariadenia a budeme aj naďalej sledovať situáciu.”

Vplyvom ekonomických sankcií zo Západu (napriek kríze na Ukrajine) neboli ovplivnení iba bohatí Rusi, ktorí museli zmeniť svoje cestovné plány.

Európskymi sankciami boli bola ovplyvnená aj nízkonákladová letecká spoločnosť Ruska – Dobrolet, len dva mesiace po tom, čo spustila svoju prevádzku. A ruský cestovný operátor – Labyrint počas víkendu oznámil bankrot, z dôvodu záťaži z finančnej krízy.

Dobrolet od júna lietal štyrikrát denne z Moskvy do Simferopolu – hlavného mesta Krymu, ktoré bolo v marci pripojené k Rusku.

Lety boli počas dosiahnutia polnoci nedele zrušené, ako európske spoločnosti zastavili poskytovanie služieb leasingu, opráv a údržby a poistenia pre letecké spoločnosti, ktoré vlastní ruský dopravca Aeroflot.

Európska únia minulý týždeň  pridala Dobrolet do svojho zoznamu sankcií, na pomoc proti integrácii Krymu do Ruska, čo podkopáva situáciu na Ukrajine.

Labyrint odložil zájazdy už v sobotu, čo zasiahlo tisíce Rusov ktorí boli v zahraničí. Z prudkého poklesu rezervácií obviňujú devalváciu rubľa, politické a hospodárske sankcie.

Timchenko, jeden z najbohatších mužov Ruska vlastní teda model Gulfstream G650, ktorý stojí zhruba 65 miliónov dolárov a môže v ňom cestovať osem cestujúcich a vie prejsť takmer 13 000 km, alebo zhruba 8000 míl.

Timchenko v marci predal svoj ​​44% podiel v švajčiarskej obchodnej energetickej spoločnosti Gunvor, iba 24 hodín skôr, než čelil vplyvu amerických sankcií.

Súvisiace: Bohatí Rusi investujú mimo luxusných jácht a nehnuteľností

Tlak na podnikanie tohto oligarchu rozrástlo, ako producent zemného plynu Novatek – v ktorom mal Timchenko časť vlastníctva – je teraz predmetom sankcií.

Dobrolet používa Boeing lietadlá typu 737. Očakával, že v prevádzke do konca roka bude mať osem lietadiel. V roku 2016 mal v pláne pridať európske destinácie.

Zdroj: ABCNews

Facebook komentár