Europa_USA_Nove_sankcie_voci_Rusku_nam_ubizia_2017

Európa bojuje proti uloženiu nových sankcií USA, ktoré by mali byť zamerané na Rusko.

Tieto správy poukazujú na rozpad mnohoročných koordinovaných snáh Bruselu a Washingtonu, odkedy chceli Moskvu potrestať za pripojeniu Krymu.

Rozdelenie je také závažné, že Európska komisia, ktorá poukazuje na svoje ekonomické záujmy, prišla s pohrozením, že dokonca naznačila odvetu, ak Kongres vykoná ďalšie kroky bez riešenia ich obáv.

Čo sa deje

Ide o diplomatický hašterenie, ktoré sa zameriava prevažne na jednu otázku a tou je zemný plyn.

Napriek úsiliu pre zníženie svojej závislosti dodávky energie z Ruska, stále zhruba tretina zemného plynu Európskej únie pochádza z tejto krajiny.

Súvisiace: Fakty obchodných väzieb medzi USA a Ruskom

Niektoré pomerne lacné plyny sa posielajú do Talianska a Francúzska, ale mnohé krajiny v strednej a východnej Európe sú v oveľa väčšej miere závislými od dodávok z Ruska.

Niektorý pomerne lacný plyn sa posiela do Talianska a Francúzska, ale mnohé krajiny v strednej a východnej Európe sú od dodávok z Ruska oveľa viac závislé.

Energetická bezpečnosť je preto vysoko politizovanou témou a jedná sa o otázku, ktorú Európa považuje za neprístupnú – dokonca aj pre blízkych spojencov ako USA.

Aktuálne je znepokojená tým, že sankcie, ktoré Kongres zvažuje, by mohli brániť viacerým kľúčovým energetickým projektom kontinentu a ďalšiemu rozptýleniu vnútorných rozdielov v EÚ.

Kristine Berzinová, ktorá je vedúcou analytičkou v nemeckom Marshallovom fonde poznamenala: “Aktuálne je vidno obavy, že by americká politika mohla obmedziť správanie európskych spoločností a ovplyvnila by tvorbu energetickej politiky v rámci EÚ.”

Existuje predovšetkým jeden projekt, ktorý vyvoláva najväčší nepokoj – plynovod Nord Stream 2, ktorý by sa z Ruska rozšíril cez pobrežie, až do Nemecka.

Oponenti v EÚ tvrdia, že plynovod by len zvýšil závislosť bloku od ruskej energie. V Nemecku však našiel podporu.

Obe strany sa však dohodli na jednej veci: USA by nemali zasahovať do sporu, prostredníctvom sankcií alebo inými prostriedkami.

V spoločne vydanom vyhlásení (v júni) Nemecka a Rakúska uviedli: “Dodávky energie v Európe sú záležitosťou Európy a nie Spojených štátov amerických!”

Zdá sa, že toto posolstvo bolo Washingtonom vypočuté, keďže mnohí zákonodarcovia súhlasili. Návrh zákona o sankciách bol počas víkendu zmenený, aby sa zabezpečilo, že projekt neovplyvní.

Ale obavy z rozsiahleho ekonomického vplyvu nových sankcií zostávajú.

Obavy EÚ zo sankcií

Hovorca Európskej komisie Margaritis Schinas v pondelok uviedol: “Toto presahuje hranice Nord Stream 2,” … “Vidíme náznaky, že niektoré z našich záujmov sa berú do úvahy, ale je potrebná ďalšia práca na úplnom riešení našich komplexných záujmov.”

Odborníci tvrdia, že sankcie by mohli ohroziť partnerstvá medzi EÚ a ruskými firmami, pri cielenom vypracovaní projektov v oblasti “offshore“ energií v Egypte. Tiež by mohli zabrániť tomu, aby talianske a ruské spoločnosti spoločne pracovali na takzvanom južnom plynovom koridore, ktorý by prechádzal do južných štátov EÚ, cez Turecko.

EÚ sa pokúsila znížiť svoju závislosť na ruskom plyne, ktorý vyrába štátom podporovaný priemyselný gigant Gazprom.

Dokonca zlepšili plynovodné spojenia medzi jednotlivými členskými štátmi a začali kupovať väčšie objemy plynu od iných krajín, ako je Katar a USA.

Od roku 2014 v Poľsku a Litve otvorili dva terminály určené na dovoz skvapalneného zemného plynu, čím sa región otvoril importu z iných krajín.

EÚ takisto donútila Gazprom, aby prestali brániť európskym krajinám vykonávať opätovný predaj plynu a umožnili zákazníkom opätovne prerokovať cenu dlhodobých zmlúv.

Súvisiace: Prečo Európa odmieta sankcie Rusku

Napriek tomu je oveľa viac, čo by Európa mohla urobiť. Údaje o dovoze naznačujú, že dovoz plynu z Ruska je od roku 2014 relatívne stabilný a v roku 2016 dokonca vzrástol, keďže ceny poklesli.

V tomto kontexte sú kroky zákonodarcov USA, ktoré by mohli ovplyvniť dodávky energie v regióne nevítané – najmä po troch rokoch úzkej koordinácie ohľadom sankcií.

Berzinová o postojoch v Európe nakoniec dodala: “Existuje tak pocit straty partnerstva.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, MarketWatch

Facebook komentár