Oleg Deripaska.

Oleg Deripaska.

Akcie v spoločnostiach, ktoré ovláda Oleg Deripaska prepadli, v čase kedy USA na konci minulého týždňa uložili sankcie na sedem ruských oligarchov a ich spoločnosti.

Podiely vo obrej ruskej spoločnosti z oblasti hliníka – Rusal sa dnešnom obchodovaní na burze cenných papierov v Hongkongu prepadli až takmer o 50%.

Európa je pre spoločnosť Rusal najväčším zákazníkom:
Ruske_sankcie_Prepady_v_spolocnostiach_pod_kontrolou_Deripasku_Rusal

Ďalšia spoločnosť – EN+, kontrolovaná pánom Deripaskom sa v Londýne prepadla o 25%.

Sankcie nasledujú po diplomatickej kríze vyvolanej otrávením bývalého špióna Sergeja Skripala v anglickom meste Salisbury.

Je nimi ovplyvnených sedem oligarchov, 12 spoločností, ktoré vlastnia alebo kontrolujú, ako aj 17 vysokopostavených predstaviteľov ruskej vlády.

Podľa Washingtonu sú títo jednotlivci a spoločnosti zamerané na to, aby profitovali z aktivít ruského štátu, keďže sú zapojení do “nekalých činností” po celom svete.

Medzi ďalších magnátov, ktorí sú sankciami postihnutí, patrí Alexej Miller, riaditeľ energetického gigantu Gazprom.

Technický bankrot

Spoločnosť Rusal, ktorá produkuje približne 7% objemov celosvetového hliníka, vyjadrila poľutovanie nad tým, že bola začlenenou do nového zoznamu sankcií USA.

Spoločnosť uviedla, že sankcie pravdepodobne budú mať “podstatne nepriaznivý” vplyv na jej podnikanie ako aj toky financií.

Ruský rubeľ voči americkému doláru poklesol o 2%, zatiaľ čo kapitálový trh v Moskve v pondelok poklesol o 6,5%, keďže investori hodnotili vplyv sankcií.

Akcie s ruskými expozíciami, obchodované inde boli tiež postihnuté. Podiely v ruskej oceliarskej spoločnosti Evraz sa stali najviac klesajúcou spoločnosťou, v rámci londýnskeho akciového indexu FTSE 100, keď odpisovali viac ako 15%.

Spojené štáty uviedli, že zaviedli najnovšie sankcie z dôvodu ruskej aktivity na Ukrajine, jej podpory prezidenta Bašara al-Assada v občianskej vojne v Sýrii a snahy pre destabilizáciu západných demokracií.

V reakcii na otravu bývalého ruského špióna v Spojenom kráľovstve, taktiež pristúpili k vyhosteniu desiatok ruských diplomatov.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v piatok vyhlásilo, že na sankcie budú “prísne reagovať”.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, Bloomberg

Facebook komentár