Ak Vás zaujal niektorý z článkov a chcete podporiť našu prácu, najjednoduchší spôsob ako tak urobiť je kliknúť na “páči sa mi to“, alebo náš článok “tweetowať.  Vaša odozva nás vedie k tomu aby sme pokračovali v publikovaní a preto Ďakujeme za každú jednu návštevu, odporúčenie, zdielanie, like alebo tweet… :-) Team portálu www.FinancnyTrh.com

Kráľ Juan Carlos v tomto roku prejavil “gesto skromnosti”, keď sa vzdal jeho jachty, ale posádka tohto plavidla žalovala Španielsko o 1,2 miliónov eur za nezákonné prepustenie.

Peniaze prídu z Patrimonio Nacional – Španielskej organizácie platenej s daní bených ľudí. Povedané jednoduchšie: “Uhradí ich daňovník.”

Jachta nazvaná Fortuna o hodnote 41,6 miliónov eur, kotvila v Malorke a náklady na ňu boli 21 miliónov eur. Bol to dar od združenia podnikateľov z Baleárskych ostrovov, z ktorých každý prispel sumou 600 000 eur.

Teraz, keď sa kráľ vzdal jachty, majú v pláne získať späť niektoré ich výdavky predajom plavidla.

Fortuna sa používala hlavne pre fotografovanie kráľa, ako na jej palube so svojou rodinou odpočíval a pozýval si tam rôznych hostí: Princ Charles a Diana – princezná z Walesu boli jej hosťami v roku 1990.

V priebehu súdneho konania, ktoré začala posádka (tvrdí, že boli neoprávnené prepustení), sa ukázalo, že kapitán mal plat vo výške 138 000 eur, čo je takmer zdvojnásobok platu premiéra celej krajiny. To sú dobré peniaze, vzhľadom k tomu, že v celom roku 2012 sa dostal na loď iba raz.

Kapitán dostane výplatu vo výške 133 789 eur, zatiaľ čo sedem členov posádky, ktorých priemerný plat bol 60 000 eur – každý z nich dostane cez 100 000 eur.

Kapitán španielskej obchodnej lode by mohol zarobiť 70 000 eur, zatiaľ čo obyčajný námorník sa platí zhruba 1 500 eurami mesačne.

Kráľ sa teda vzdal jachty, do ktorej palivo stojí 20 000 eur, ako súčasť PR kampane na zlepšenie poškodeného image kráľovskej rodiny.

Skôr populárny kráľ upadol do nemilosti, keď bol vyfotografovaný v poľovníckom vedľa slona, ktorého zastrelil na drahom loveckom výlete v Botswane.

Jeho syn v súčasnej dobe čelí škandálu, nad spreneverou miliónov verejných prostriedkov – škandál, ktorý pravdepodobne ohrozí aj princeznú Cristinu – najmladšiu dcéru kráľa.

Zdroj: TheGuardian

Facebook komentár