Španielsky sudca obvinil princeznú Cristinu – mladšiu dcéra kráľa Juana Carlosa – z daňových podvodov a prania špinavých peňazí, čo možno vydláždi cestu k súdeniu člena kráľovskej rodiny, ako v utorok poznamenal Superior Justice Tribunal of the Balearic Islands.

Po dlhom vyšetrovaní vyšetrujúceho sudcu z Palma de Mallorca José Castro v jeho 200-stranovom rozhodnutí uviedol, že 48-ročná Cristina pravdepodone spáchala zločiny a vyzval ju prísť na vypočutie k súdu dňa 8. marca.

Princeznin manžel, bývalý olympijský hádzanár s menom Inaki Urdangarin bol obvinený z podvodu, konkrétne vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam, falšovaniu dokumentov a sprenevere vo výške 6 miliónov eur (8 miliónov amerických dolárov) vo verejných fondoch cez jeho charitatívne nadácie.

Princezná a Urdangarin, obaja popierajú tieto obvinenia.

( Súvisiace: Škandál kráľovskej rodiny Španielska – kapitán mal väčší plat, ako premiér )

Tento prípad je jedným z mnohých korupčných škandálov v Španielsku, ktoré v Španielsku zasahujú vieru vo verejné inštitúcie v čase ťažkej ekonomickej krízy, ktorá sa vyznačuje hlbokými škrtmi vo verejných výdavkoch.

Malo to najmä vplyv na obľúbenosť kráľovskej rodiny, ktorá klesla na najnižšiu úroveň v histórii. Prieskum Sigma Dos zverejnený 5. januára ukázal, že viac ako 83 percent Španielov si myslí, že kráľovská rodina nezvládla projať zodpovednosť za prípad Urdangarin-a a 62 percent Španielov chce od populárneho kráľa Juan-a Carlos-a aby odstúpil.

Sudca Castro otvoril vyšetrovanie tohto kráľovského páru pred tromi rokmi.

Najvyšší súd v máji uviedol, že dôkazy nie sú dostatočné, ale dal Castrovi viac času, aby mohol vyšetrovať obvinenia z daňových podvodov.

V súvislosti s uvedením nových poplatkov, Castro šiel proti odporúčaniam protikorupčného prokurátora o prípade, o ktorom v decembri tvrdil, že nebol dôkaz o tom, že by bol spáchaný nejaký zločin.

( Súvisiace: Anglicko má najviac TOP bankárov, Španielsko zasa najlepšie platených )

V Španielsku zástupca a sudca o prípade vykonávať samostatné vyšetrovanie a môžu nesúhlasiť na riadenie. Očakáva sa, že princezná sa odvolá proti obvineniu.

Keďže boli predmetom vyšetrovania, princezná a jej manžel sa prestali zúčastňovať verejných vystúpení. Ona a štyri deti tohto páru sa vlani presťahovali do Ženevy, kde pracuje pre charitu španielskej banky. Urdangarin zostáva v Španielsku.

Prípad je zameraný na neziskovú Urdangarinoú nadáciu Noos Foundation. Ten je obvinený z používania jeho razantného spojenia, s cieľom získať verejné zákazky, na spoločneských udalostiach v Malorke a inde v Španielsku. Sudca povedal, že základom boli veľký prepaltok prostriedkov z organizovaní konferencií a potom schoval svoje výnosy v zahraničí

Zdroj: Reuters

Facebook komentár