Santander_kupuje_spanielsku_banku_za_1_euro_2017

Španielsky bankový gigant Santander zaplatil 1 euro, čím získal Banco Popular potom, čo tento problémový veriteľ bol blízko kolapsu.

Banco Popular, ktorá sedí na problémových hypotekárnych úveroch v hodnote niekoľkých miliárd bol počas dnešného dňa vydražený európskymi regulačnými orgánmi po tom, čo určili, že banka sa nachádza “pred bankrotom alebo v bankrote.”

Okrem symbolického kúpnej ceny v hodnote 1 eura, Santander poznamenala, že od investorov bude získavať kapitál o rozsahu 7 miliárd eur (7,9 miliardy dolárov), ktoré využije na financovanie riešení a nové peniaze investuje do svojho bývalého konkurenta.

Je to prvýkrát, kedy neúspešná banka bola zachránenou podľa nových pravidiel, ktorých cieľom je ochrana európskych daňovníkov od potreby vynaloženia kapitálu na záchranu problémového veritelia. Toto opatrenie bolo realizované v dôsledku globálnej finančnej krízy a daňoví poplatníci tak už nebudú musieť platiť za finančné problémy, namiesto toho ostanú akcionárom a držiteľom dlhopisov.

Európska komisia vo vyhlásení uviedla, že v prípade Banco Popular, bol predaj považovaný za “najlepšie možné riešenie.”

Súvisiace: Európa sa rozpadá. Záchrana nebude ľahká, ale existuje

Keďže v tejto krajine praskla bublina v oblasti nehnuteľností, problémové úvery niekoľko rokov zasahovali mnoho španielskych veriteľov. Akcie Banco Popular v posledných dňoch klesali, keďže investori sa obávajú o jej schopnosti udržať si solventnosť.

Santander uviedla, že táto fúzia jej prinesie zhruba 20 miliónov zákazníkov po celom svete a 20% podiel na španielskom trhu úverov.

Santander mala pred prevzatím okolo 190 000 zamestnancov. Banco Popular zamestnáva 11 000 ľudí.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, TheGuardian

Facebook komentár