Novozvolený starosta Detroitu Mike Duggan poprosil obyvateľov mesta, aby mu dali šesť mesiacov, k tomu, aby mohol zmeniť situáciu mesta – predtým, než ho navždy opustia.

Duggan počas jeho inauguračnej ceremónie povedal: “Dajte nám šesť mesiacov k tomu, aby sme mohli dokázať, že môžeme situáciu otošiť.”

Detroit v júli roku 2013 požiadal o ochranu pred veriteľmi (Chapter 9), keďže sa stal najväčším mestom v Spojených štátoch, ktoré podalo návrh na konkurz. Populácia mesta klesla z maxima na úrovni 1,8 milióna, na niečo okolo 700 000 a odhadom je v meste opustených zhruba 78 000 domov.

( Súvisiace: Správca mesta Detroit požiadal o najväčší mestský bankrot v dejinách USA )

Situácia tohto mesta sa úplne otočila – zhruba jedna tretina mesta je teraz opustená 60% detí v Detroite žije v súčasnej dobe v chudobe a nezamestnanosť je výrazne nad celoštátnym priemerom.

Vládne agentúry a infraštruktúra Detroitu sú v troskách. Štyridsať percent pouličných svetiel nefunguje, priemerný čas reakcie polície je 58 minút, čo je najdlhší čas za posledných 40. rokov a zhruba jedna tretina sanitiek mesta sú nefunkčné.

Ako starosta Duggan môže očakávať, že všetko sa dá do poriadku za šesť mesiacov? Zatiaľ prijal nového riaditeľa Department of Transportation, ktorý sa pokúsi opraviť pokazený systém verejnej dopravy tohto mesta. Ten bude taktiež dohliadať na hasičov a zaviedol 10-bodový plán na riešenie problémov Detroitu, ktorý zahŕňa rázne opatrenia pre podniky a majiteľov domov, ktorí opúšťajú domy a budovy.

( Súvisiace: Niekoľko problémov mesta Detroit )

Mesto Detroit taktiež vkladá veľa úsilia do autosalónu – North American International Auto Show, ktorý začal počas tohto týždňa a do miestnej ekonomiky bude prispievať okolo 365 miliónov dolárov. V rozhovore pre The New York Times, starosta Duggan vysvetľoval, že chce poslať správa do zvyšku Ameriky, že Detroit by mohol opäť prekvitať. Mesto taktiež buduje železničný systém, ktorý by mal pomôcť vyriešiť tento problém dopravy.

Zdroj: MarketWatch

Facebook komentár