Existuje ďalšie mini-Grécko z rôznymi problémami.

Rakúsko je krajina rezňov, kožených nohavíc, Mozarta, alpských lúk a pitia piva. Menej cenené je jeho zvláštne miesto v dejinách katastrofických bankových kríz.

Už raz zbankrotovala viedenská banka (Creditanstalt), ktorá bola založená v roku 1855 Anselmom von Rothschildom, čo pravdepodobne vyvolalo veľkú hospodársku krízu a malo vplyv na nezastaviteľnú reťazovú reakciu bankrotov v Európe a Amerike.

Súvisiace: Aktuálna banková kríza Ruska

Nikto by si nemyslel, že to, čo sa stalo minulý týždeň v Rakúsku – zlyhanie Hypo Alpe-Adria Bank International patrí do úplne rovnakej kategórie; a to sme si chceli myslieť, že sme naozaj vo fáze obnovy najnovšej celosvetovej bankovej krízy, takže začína ho nové nastavenie systému opäť tlačiť na kolená?

No, vytvorte si vlastný názor. Máme podozrenie, že ani finančné trhy, ani politici, nechápu plný významu posledného vývoja udalostí.

Stručne povedané, rakúska vláda má dostatok financovanie na straty banky a namiesto toho oznámila plány na “balíček” externý veriteľom vo výške 7,6 miliárd eur (8,2 miliárd amerických dolárov).

Ako také, to znamená testovacie pre prípad nových európskych pravidiel, kde veritelia musia vedieť zaplatiť za banky, ktoré zlyhali. Dalo by sa povedať, že čas samozrejme bude taktiež slúžiť ako odpoveď. Lenže, na ako dlho?

Iba v tomto prípade, dlhopisy sú teoreticky ručené rakúskou časťou – Korutánska, ktorá sa v súčasnosti teoreticky stáva zodpovednou za balíček. Je to ozvena z tzv. neporiadku Írska, ktoré sa dostalo do rozsiahlej bankovej krízy, kedy sa pochabo pokúsilo zastaviť paniku cez upísanie všetkých bankových záväzkov; čím sa tento štát dostal len malý krok pred bankrot celej jeho krajiny. Hypo Alpe by mohla viesť ku konkurzu Korutánska.

V podstate to, čo rakúska vláda robí je, že to razantne zasiahne celý región, tak ako to federálne úrady v USA povolili Detroitu pred niekoľkými rokmi.

Jedná sa teda o mini-Grécko, ktoré by mohlo mať vplyv práve na vnútrozemie Európy.

Súvisiace: Čo naozaj bolo za rozhodnutím Centrálnej Banky Švajčiarska

V prípade Hypo Alpe, táto kaucia taktiež ohrozuje dôsledky pre verejné orgány inde, vrátane veľkého držiteľa dlhopisov Hypo Alpe – Bayern Landesbank, ktorá je vo vlastníctve nemeckej spolkovej krajiny Bavorsko a v Mníchove založenej FMSW, ktoré sú opäť verejnými veriteľmi.

To všetko je len špičkou ľadovca; Európa sa topí v jednoznačne prepojenom bankovom systéme a verejných záväzkov, z ktorých mnohé nikdy nebudú splatené a v zásade je ich potreba odpísať.

Masívne straty veriteľov sú na obzore. Európske úrady sa nás všetkých snažia presvedčiť, že dlhová kríza v Európe skončila. Pravdupovediac, je možné, že sa to sotva začalo.

Zdroj: The Daily Telegraph

Facebook komentár