Napriek tomu, že Európa je uprostred najhoršej finančnej krízy od vzniku Európskej únie, je stále domovom pre najprosperujúcejšie mesta sveta.

Nová správa od OSN, Program ľudských osídlení (U.N. – Habitat) zaradila svetové mesta podľa unikátneho merania prosperity a 19 z top 25 bolo v Európe. V deviatich z nich používajú euro.

Viedeň obsadila prvú priečku, a to nielen v nepriaznivých podmienkach krízy eura, ale aj cez zotavovanie z brutálnej povojnovej éry, kedy bola “plná utečencov a ľudí zúfalo sa snažiacich zarobiť si na živobytie.

Tak prečo správa tvrdí, že európske mestá sú tak prosperujúce napriek svietiacim denným správam o protestoch nad strohosťou, nezamestnanosťou a nerovnosti príjmov?

Pozrime sa na to, ako rebríček funguje.

Index prosperity miest (CPI) berie do úvahy päť faktorov: produktivita, kvalita života, rozvoj infraštruktúry, spravodlivosť a sociálne začlenenie a udržateľnosť životného prostredia.

Európa je jedným z najviac šetrným miest k životnému prostrediu na planéte. Veľká časť z kontinentu investuje obrovskú časť svojho kapitálu do infraštruktúry; jej cesty, vlaky a verejná doprava sú jedny z najlepších na svete. A mnoho európskych spoločností ponúka oveľa širšie programy sociálnej starostlivosti ako zvyšok sveta, ktoré ovplyvňuje merania ako “spravodlivosť a sociálne začlenenie” a “kvalita života.”

Keď sa pozriete na jednotlivé faktory v detaile, prináša to väčší zmysel prečo Európa dominuje rebríčku CPI. Ale správa ide ďalej ako rebríček – predpokladá, že mestá budú neoddeliteľnou súčasťou v boji s hospodárskym zrútením:

S primeranou podporou z vyšších vládnych úrovní, mesto sa javí ako flexibilná, operatívna a kreatívna platforma pre rozvoj spolupráce agend a stratégií pre miestne reakcie na globálnu krízu.

Tu je rebríček:

 1. Viedeň
 2. New York
 3. Toronto
 4. Londýn
 5. Štokholm
 6. Helsinki
 7. Dublin
 8. Oslo
 9. Paríž
 10. Tokyo
 11. Melbourne
 12. Auckland
 13. Amsterdam
 14. Zürich
 15. Kodaň
 16. Brusel
 17. Barcelona
 18. Milano
 19. Varšava
 20. Lisabon
 21. Budapešť
 22. Atény
 23. Praha
 24. Soul
 25. Moskva

 

Preložil: Matej Beňo

Zdroj: Unhabitat

Facebook komentár