Preco-vlada-Rakuska-planuje-obmedzit-zvysovanie-najomneho

Rakúska vláda v dnešnom dni predstavila sériu opatrení proti vplyvu inflácie vrátane 3-ročného stropu pre zvyšovanie nájomného v mnohých bytoch a zmrazenia poplatkov za používanie diaľnic.

V balíku sa predpokladá 5 % obmedzenie ročného zvyšovania nájomného v rokoch 2024 – 2026, a to aj v prípade, že inflácia bude vyššia. Tento strop podľa vlády v budúcom roku zabráni zvýšeniu nájomného v niektorých verejných bytoch približne o 15 %.

Vicekancelár Werner Kogler uviedol, že limit bude prínosom pre 1,2 milióna zmlúv o bývaní v krajine s približne 9 miliónmi obyvateľov (ako informovala tlačová agentúra Austria Press Agency). Koglerova strana Zelených podľa tlačovej agentúry uviedla, že toto číslo predstavuje tri štvrtiny všetkých nájomných zmlúv.

Vzhľadom na to, že opatrenie si vyžaduje zmenu ústavy, potrebuje dvojtretinovú väčšinu a podporu viacerých strán.

Ročná miera inflácie v Rakúsku dosiahla v júli 7 %.

Vládny balíček tiež obmedzuje cenu dialničnej známky na 96 eur (104 dolárov) ročne, namiesto toho, aby sa zvyšovala spolu s infláciou. Cena “klimatického lístka”, ktorý umožňuje využívať verejnú dopravu v celej krajine, bude maximálne 1 095 eur (1 192 dolárov) ročne.

Aby boli tieto poplatky stabilné, Viedeň spolkovým štátom a obciam každým rokom prisľúbila 150 miliónov eur na dotovanie ich rastúcich nákladov.

Súvisiace: Akcie Evergrande sa prepadli až o 87 % – po obnovení obchodovania

V rámci širokej diskusie ohľadom životných nákladoch Nehammer varoval, že pokiaľ ceny energií neklesnú, jeho vláda zasiahne a uvalí dodatočné dane, aby ušetrila „neočakávané príjmy“ energetických spoločností.

Pred dvoma rokmi mesto Berlín zaviedlo strop nájomného, ktorý bol neskôr zrušený ako protiústavný, pretože takéto opatrenia sú len v kompetencii federálnej vlády.

S ohľadom na to tento týždeň vládnuca stredoľavá Sociálnodemokratická strana kancelára Olafa Scholza predložila plán na federálnu výšku stropu nájomného. SPD chce, aby nová legislatíva obmedzila zvyšovanie nájomného v priebehu nasledujúcich 3 rokov celkovo maximálne o 6 percent. Nie je jasné, či opatrenie nájde podporu kabinetu. Federálne ministerstvá financií aj spravodlivosti, ktoré sú pre každý takýto krok kľúčové, sú kontrolované liberálnou Slobodnou demokratickou stranou, ktorá sa striktne stavia proti trhovým zásahom štátu.

Najnovší balík koalície konzervatívnej Rakúskej ľudovej strany kancelára Karla Nehammera a Koglerových Zelených prichádza v čase, keď rakúski politici hľadia dopredu na celoštátne voľby, ktoré sa očakávajú koncom roka 2024. V posledných prieskumoch verejnej mienky vedie krajne pravicová opozičná Strana slobody.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: IrishTimes

Facebook komentár