Sukromna_banka_Julius_Baer_ukonci_svoje_operacie_na_Paname_a_v_Peru

Julius Baer Group ukončí operácie v Paname a Peru ako súčasť strategického prehodnotenia švajčiarskej súkromnej banky ohľadom jej latinskoamerickej divízií.

Hovorkyňa banky Baer ďalej uviedla: “Banka sa usiluje udržiavať vzťahy s klientmi v týchto krajinách, zatiaľ čo bankári a pomocní zamestnanci sa presťahujú na Bahamy, Čile alebo do Švajčiarska.“ Tento krok ovplyvní šesť manažérov a podporných pracovníkov a tým sa dokončí analýza Beatriza Sancheza, ktorý aktuálne stojí v čele latinskoamerickej jednotky tejto banky.

Sanchezova stratégia nastane len dva mesiace po tom, ako bývalý zamestnanec spoločnosti Baer bol vyhlásený za vinného pre účasť na systéme prania špinavých peňazí v hodnote 1,2 miliardy dolárov, ktoré dostali od spoločnosti Petroleos de Venezuela. To viedlo k internému vyšetrovaniu v rámci spoločnosti Julius Baer, ale neviedlo to k obvineniam voči banke. Dvaja ľudia oboznámení so záležitosťou poznamenali, že niektorí vedúci bankári Baer z regiónu taktiež odišli – čo väčšinou súvisí so strategickou reorganizáciou.

Sanchez prehodnocuje operácie Panamy v banke Julios Baer v rámci širšieho preskúmania aktivít banky v Latinskej Amerike, kde spravuje približne 40 miliárd švajčiarskych frankov (40 miliárd dolárov) a zamestnáva zhruba 160 bankárov. Ako uviedli dvaja ľudia oboznámení s touto záležitosťou, niektorí vedúci bankári súkromnej banky Baer v regióne tiež odišli, väčšinou z dôvodu strategickej reorganizácie.

Hovorkyňa banky uviedla: “Uzavretie kancelárií v Peru a Paname je výsledkom prehodnotenia našej lokálnej stopy.“

Akcie banky Julius Baer prehlbujú pokles

Akcie banky po tomto vyhlásení v Zürichu klesli až o 1,8 percenta. To nastalo po predchádzajúcom poklese o 2 percentá. Akcie tejto súkromnej banky už v tomto roku poklesli takmer o štvrtinu.

Banka so sídlom v Zürichu rýchlo rástla prostredníctvom významných akvizícií a najímania bankárov za bývalého generálneho riaditeľa Borisa Collardiho. Rýchlosť, s ktorou sa rozšírila, viedla k otázkam o tom, ako boli niektorí zákazníci preverovaní. Jeho nástupca v spoločnosti Collardi sa tento obchodný úspech snaží kopírovať a zároveň dôkladnejšie rieši požiadavky na preverovanie klientov a iné regulačné požiadavky.

Sanchez sústredí svoje plány rastu v rámci tohto regiónu na Mexiko a Brazíliu, a to prostredníctvom obchodov a získavania ďalších zamestnancov. Plán zahŕňa otvorenie zastúpenia v Mexiku – kde v súčasnosti funguje prostredníctvom spoločného podniku – ďalšie rozšírenie v Čile a Kolumbii prostredníctvom strategických partnerstiev a prípadneho vstupu na argentínsky trh.

Julius Baer sa taktiež nachádza v raných diskusiách o otvorení divízie na Miami, kde sa stará o bohatých latinskoamerických jednotlivcov a hodnotí rôzne možné scenáre vývoja.

Zatknutý bankár, Matthias Krull počas spáchania zločinov pracoval pre banku Julius Baer na Paname. Bol obžalovaný v júli a v nasledujúcom mesiaci bol obvineným zo sprisahania, keďže prokurátori tvrdia, že sa zúčastnil presunu pochybných finančných prostriedkov v schéme do ktorej boli zapletení aj správcovia peňazí a makléri, ako aj banky a realitné firmy. Krull na svoj rozsudok stále čaká.

Banka Julius Baer sa obrátila na americkú právnickú firmu, aby pomohla skontrolovať účet spoločnosti pod Krullovou taktoukou. Tri osoby so znalosťou informácií, pri vyjadreniach požiadali, aby ich identita nebola prezradená, pretože informácie sú dôverné – Quinn Emmanuel Urquhart & Sullivan – externý partner banky pre USA, vedie revíziu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár