Predbežné správy o úniku informácií z offshore centra – Panamy indikujú, že medzi top 10 bánk, ktoré žiadali o vytvorenie offshore spoločnosti pre svojich klientov patria významné mená, ako Credit Suisse, HSBC, UBS a Société Générale.

Masívny únik dát zo súborov v Paname – konkrétnej advokátskej kancelárie Mossack Fonseca odhalil, ako svetoví superbohatí jednotlivci skrývali svoje finančné účty.

Súvisiace: Takmer všetky firmy na španielske burze využívajú daňové raje

Počiatočné správy o týchto dátach prišli v nedeľu, keďže sú výsledkom spolupráce Medzinárodného konzorcia investigatívnych žurnalistov a viac ako 100 spravodajských kanálov v 80 krajinách.

Konzorcium zverejnilo obrázok bánk, ktoré v najväčšej miere figurujú v rámci získaných súborov dát, keďže pre svojich zákazníkov podávali väčšinu žiadostí o offshore spoločnosti. Credit Suisse je na treťom mieste, divízie banky HSBC sú na štvrtom a piatom mieste, UBS sa dostala na šiestu priečku a Société Générale sa zaradila na ôsme miesto.

Viac ako 500 bánk, ich dcérskych spoločností a pobočiek registrovalo takmer 15 600 fiktívnych spoločností vo firme Mossack Fonseca.

Konzorcium taktiež vytvorilo grafiku, ktorá ukazuje krajiny odkiaľ najviac tieto žiadosti pochádzali.

Súvisiace: Technologické firmy platia oveľa nižšie dane, ako niektoré z najväčších spoločností

ICJI uviedla, že spoločnosť Mossack Fonseca spolupracovala so sprostredkovateľmi vo viac ako 100 krajinách sveta a ich najaktívnejšími klientmi podľa počtu offshore spoločnosti pochádzali z Hongkongu, Švajčiarska a Veľkej Británie.

Zdroj:ICIJ

Facebook komentár