Len pred niekoľkými týždňami sa myšlienka toho, že spoločnosť Apple chce začať produkovať automobil, vyzerala ako docela bizarná povesť. V súčasnej dobe, je to prijaté omnoho viac, presnejšie ako nejaké evanjelium.  V posledných dňoch sa objavujú početné správy, kde sa ukazuje stále viac podrobností o automobilových ambíciách spoločnosti Apple.

Samozrejme, ešte nebolo nič potvrdené. Automobilová divízia spoločnosti Apple by mohla byť veľmi rozsiahlou. Ale skúsme si pozrieť všetky informácie, ktoré sa o tom objavili:

Volá sa Project Titan.

Je to automobil na elektrický pohon. Pracuje na ňom v konkurencii s firmou Tesla, ktorá má už v sektore elektromobilov za sebou celkom slušné výsledky. Podnikateľ a investor z oblasti rizikového kapitálu – Jason Calacanis predpovedal, že Apple získa spoločnosť Tesla za 18 mesiacov – za 75 miliárd amerických dolárov. CEO spoločnosti Apple, Tim Cook taktiež opakovane vyjadril záujem o obnoviteľné zdroje energie. Spoločnosť nedávno oznámila, že v Kalifornii buduje solárnu elektráreň za 850 miliónov amerických dolárov.

Prototyp vraj vyzerá ako minivan, ale predtým, než pôjde na cesty mohol by prejsť určitou korekciu a zmenami.

Na projekte Titan pracujú stovky ľudí od Apple, vrátane významných osobností z oblasti automobilového priemyslu. Zahŕňa bývalého inžiniera automobilky Ford, menom Steve Zadesky, ktorý taktiež pomáhal vytvárať iPhone. V tomto tíme je taktiež Johann Jungwirth, ktorý pred nastúpením  do spoločnosti Apple (v septembri roka 2014) pracoval pre automobilku Mercedes Benz.

Súvisiace články: 

Apple zarobí na zamestnanca až takmer pol milióna dolárov!
11 vecí, ktoré ste možno nevedeli o spoločnosti Apple
Apple si dal patentovať spôsob, ako odomknúť vaše auto s iPhonom

Zamestnanci spoločnosti Apple pracujú na projekte Titan už viac ako rok a tento tím by sa mohol rozšíriť až k číslu 1000. Táto informácia sa opiera o predchádzajúcu správu z denníka Finacial Times, ktorá uvádzala, že firma Apple má “desiatky” zamestnancov pracujúcich v “novom tajnom výskumnom laboratóriu” …. “k náboru využíva najmä odborníkov z oblasti automobilovej techniky a dizajnu vozidiel.”

Jeden zdroj agentúry Reuters poznamenal, že by sa mohlo jednať aj o samoriadiaci automobil, keďže sa “jedná o svet softvéru. Celý je postavený na autonómnom riadení.” Zároveň táto spoločnosť založená v Cupertino, v štáte Kalifornia už údajne “komunikuje s odborníkmi na výrobu automobilov a dodávateľov pre automobilový priemysel.”

Apple sa snaží usilovne najímať zamestnancov z automobilky Tesla. Obe spoločnosti sú v tomto vo veľkej miere proti sebe. Podľa správy agentúry Bloomberg, spoločnosť Apple ponúka 250 000 dolárov vo forme začínajúcich bonusov a navýšenie platu o 60%. Správa so stránky Mac Observer to rozšírila, keďže prišla z informáciou, že Apple špeciálne hľadá ľudí “s odbornými znalosťami, ktoré sú najvhodnejšie pre oblasť automobilov.” Podľa LinkedIn, firma Apple už má najmenej 150 bývalých zamestnancov spoločnosti Tesla.

Je to všeobecne známe, už nejakú dobu. Ak sa podľa pozorovateľa Bryana Chaffina pohybujete v tých správnych kruhoch, “veľa ľudí vo vrcholných pozíciách v Silicon Valley už vie, že Apple pracuje na automobile.” Chaffin samotný, “zo 100 percent” verí, že tieto zvesti sú pravdivé.

Šéf dizajnu v spoločnosti Apple, Jony Ive si už veľa krát sťažoval na americké automobily. Toto tvrdenie ukázal aj v rozhovore z roka 2014, s dizajnérom Marcom Newson , ktorý je jedným z jeho priateľov. Newson už skôr navrhol koncept vozidla pre automobilku Ford a k firme Apple sa pripojil minulý rok, aby mohol pracovať na “špeciálnych projektoch.” Ive taktiež vlastní flotilu klasických automobilov.

Zamestnanci Apple tvrdia, že pracujú na niečom, na základe čoho “by automobilka Tesla mohla prichádzať o časť svojich prímov.” Zamestnanec spoločnosti Apple v e-maily počas minulého týždňa povedal, že “najnovší projekt Applu je príliš vzrušujúci … Myslím, že zmení krajinu a zasiahne príjmy spoločnosti Tesla… ” Je možné, že sa hovorí o CarPlay – iniciatíve firmy Apple, kde ľudia budú môcť ovládať svoje auto cez zábavné systémy s jeho smartphonom.

Vozidlo registrované na firmu Apple bolo vidno jazdiť v areály „Bay Area“, zároveň bolo vyzdobené s rôznym množstvom kamier . Špekulovalo sa nad tým, či sa jedná o konkurenta z divízie Google Street View, alebo sa jedná o experiment pre samoriadiacu technológiu automobilov.

Súvisiace: Apple ako prvá na svete dosiahla trhovú kapitalizáciu $700 miliárd

V minulom roku, CEO spoločnosti Apple, Tim Cook povedal, “že existujú produkty, na ktorých firma pracuje a nik okolo o nich nevie.” Tieto pripomienky boli vykonané v rozhovore s Charliem Roseom. Cook dodal: “A súčasťou niektorých budú aj projekty, ktoré sa dostanú na svetlo sveta a bude ich vidno na cestách.”

Steve Jobs chcel taktiež chcel postaviť automobil. Pred svojou smrťou, pre New York Times povedal, “že keby mal viac energie, želal by si, aby v Detroite malo svoje miesto aj vozidlo spoločnosti Apple.” V rozhovore v minulom roku, člen predstavenstva Apple – Mickey Drexler taktiež poznamenal, že „ak by Jobs žil, pravdepodobne by pracoval na návrhu iCar … Myslím si, že automobily majú mimoriadnu príležitosť pre cool dizajn.”

Súvisiace články:

Apple si vzal pôžičku $ 6,5 mld. aj keď sedí na hotovosti $ 178 miliárd
Možné scenáre vedúce ku koncu spoločnosti Apple

Tieto úniky môžu byť úmyselné. Za posledný týždeň došlo k veľkému množstvu správ o automobile spoločnosti Tesla a analytik Gene Munster si myslí, že je to schválne. Tvrdí, že to dovolí “poskytnúť investorom určitú predstavu o najbližších plánoch firmy Apple, bez akéhokoľvek verejného vyhlásenia.” Signalizuje im, že firma Apple má priestor k rastu, ako aj vo 4. štvrťroku 2014 dosiahla svoje rekordné predaje.

Nebudeme vidieť komerčný model niekoľko rokov. Za predpokladu, že tieto zvesti sú pravdivé, výskum Projektu Titan bol spustený len v minulom roku a k jeho komerčnému využitiu je samozrejme stále ešte ďaleko.

Facebook komentár