Pre spoločnosť Apple sa zdá byť najvhodnejší čas zamerať sa na svet automobilov.

Pre spoločnosť Apple sa zdá byť najvhodnejší čas zamerať sa na svet automobilov.

Spoločnosť Apple údajne rokuje s automobilkou Hyundai o spolupráci na elektromobiloch. Partnerstvo s juhokórejskou spoločnosťou má veľký zmysel, avšak nemusí to byť jediná automobilka, ktorá chce nadviazať vzťah s výrobcom iPhonov.

Nie je to prvýkrát, čo spoločnosť Apple bola pristihnutá pri svojich krokoch ohľadom oblasti produkcie automobilov. Vyšší riadiaci pracovníci spoločnosti Apple v roku 2014 absolvovali prehliadku továrne BMW, aby skontrolovali výrobu elektromobilov spoločnosti, ale k spolupráci nakoniec neprišlo. Odvtedy sa viac krát špekulovalo o „projekte Titan“ – tajnej, ale rozsiahlej snahe spoločnosti Apple preraziť v automobilovom priemysle.

Špekulácie o tzv. produkte iCar sú tu tak už roky. Aktuálne však môže byť veľmi vhodný čas na to, aby Apple svoje plány urýchlila.

Pandémia vyvolala prepad celosvetových predajov práve vo chvíli, keď sa automobilky začali vážne vyrovnávať s obrovskou výzvou vyradenia spaľovacieho motora, z dôvodu riešenia klimatickej krízy. Potreba nutných investícií pre rozvoj elektromobilov tak pomohla zažať vlnu ohľadom partnerstiev v rámci celého odvetvia, keďže spolupracujúce firmy si vedia jednoduchšie rozložiť náklady.

V tomto prostredí sa tak automobilky, ktoré sa týmto spoluprácam vyhýbali, nakoniec umožnili začínajúcim podnikateľom uplatnenie sa vo svojom priemysle. Automobilka Hyundai podľa analytikov patrí k tým najotvorenejším pre spojenie síl s inými spoločnosťami a to dokonca aj s technologickými firmami.

Juhokórejská spoločnosť, ktorá vlastní aj značku Kia, spolupracuje na autonómnom riadením s čínskou spoločnosťou Baidu a americkým výrobcom čipov Nvidia. Spolupracuje s začínajúcou chorvátskou automobilkou Rimac v oblasti elektrických automobilov a Uber konkurujúcemu so spoločnosťami Grab a Ola v oblasti služieb v oblasti mobility. Veľký počet existujúcich partnerstiev by tak mohol z automobilky Hyundai urobiť pre skupinu Apple “príťažlivejšieho“ partnera.

Automobilka je taktiež korunným klenotom jedného z obrovských rodinných konglomerátov alebo tzv. “chaebol”, ktoré dominujú v juhokórejskej ekonomike a chrlia všetko od ocele po výťahy. Podľa Davida Baileyho, automobilového experta a profesora na Birmingham Business School v Anglicku: “Byť súčasťou oveľa väčšej priemyselnej siete je výhodou.”

Automobilka Hyundai už urobila značný pokrok vo vozidlách novej generácie. V decembri Hyundai predstavila novú výrobnú platformu s názvom E-GMP, ktorá by jej mala umožniť predávať elektrické vozidlá s dojazdom viac ako 480 kilometrov a ktorá môže byť nabitá na 80% plného výkonu za 18 minút, podobne ako v prípade iných elektrických vozidiel, nachádzajúcich sa na súčasnom trhu. Spoločnosť, ktorá vyvinula aj systém vodíkových palivových článkov, uviedla že môže byť použitá ako základ sedanov a SUV.

Peter Wells, profesor na Cardiff Business School vo Walese a riaditeľ Centra pre výskum automobilového priemyslu, uviedol: “Hyundai urobila všetko pre to aby obstála, keďže produkujú kvalitné automobily. Sú spoľahlivé, kvalitné a konkurencieschopné.” Partnerstvo so spoločnosťou Apple by bolo „zaujímavým zápasom, ktorý by v automobilovom priemysle otvoril novú éru.“

Ďalším dôvodom, prečo by mala pre nich zmysel práve automobilka Hyundai: Spoločnosť je skúseným hráčom v Ázii, od ktorej sa očakáva, že bude v nasledujúcich desaťročiach centrom celosvetového ekonomického rastu, a jej výrobná základňa sa nachádza v blízkosti Číny, ktorá je najväčším automobilovým trhom na svete a predstavuje aj najväčší dopyt po elektrických vozidlách. (Veľká časť dodávateľského reťazca spoločnosti Apple už v tomto regióne sídli. Tchajwanský Foxconn a ďalší vyrábajú iPhony v Číne a Indii.)

Investori v piatok uznali potenciálne výhody a poslali akcie spoločnosti Hyundai v Soule zhruba do 20% zisku. Jednalo sa o najlepší deň jej akcií za najmenej dve desaťročia. Akcie spoločnosti Apple v New Yorku mierne poklesli.

Spoločnosť Apple odmietla tieto správy komentovať. Spoločnosť Hyundai vo svojom vyhlásení uviedla iba to, že „dostávame návrhy na spoluprácu od rôznych spoločností, ale nebolo prijaté žiadne rozhodnutie.“

Generálny riaditeľ spoločnosti Apple - Tim Cook vystúpil počas konferencie v San Franciscu, počas roka 2019.

Generálny riaditeľ spoločnosti Apple – Tim Cook vystúpil počas konferencie v San Franciscu, počas roka 2019.

Analytik spoločnosti Wedbush Securities – Daniel Ives vo svojej poznámke ku klientom uviedol, že elektrické vozidlá „by v konečnom dôsledku mohli byť v budúcom desaťročí celosvetovou príležitosťou v hodnote biliónov dolárov a pre spoločnosť Apple by to bol inteligentný strategický krok, ktorý by jej umožnil využiť jej hromadu hotovosti“. Avšak výroba automobilov vo veľkom je neuveriteľne náročná a partnerstvo by bolo najpravdepodobnejšou cestou na trh pre potenciálny „iCar“.

Ives ďalej uviedol: „Veríme, že na základe diskusií investorov z posledných niekoľkých týždňov by mnohí na Wall Street radšej videli partnera spoločnosti Apple na ceste (elektrických vozidiel), ako začať budovať svoje vlastné vozidlá a továrne,“ … „Potenciálne väčšie strategické partnerstvo s etablovaným hráčom v rámci elektromobilov, ako je Tesla alebo Volkswagen, by predstavoval tzv. “zlaté“ partnerstvo.“

Spoločnosť Apple sa taktiež môže rozhodnúť uzavrieť viac partnerstiev. Wells ďalej uviedol, že automobilka Honda bola „vždy otvorenejšia a prispôsobivejšia“ ako iné japonské automobilky (ako Toyota) a spoločnosť v USA predáva každým rokom milióny automobilov. Ďalej poznamenal: „Počul som, že Apple už diskutuje s niekým ako je Honda, pokiaľ ide o jej pozíciu na trhu.“

Ďalšou možnosťou by mohol byť najväčší výrobca automobilov na svete – Volkswagen. Nemecká spoločnosť otvorila svoju platformu elektrických vozidiel Modular Electric Toolkit (MEB) pre ďalšie automobilky a uzavrela dohodu s firmou Ford o vývoji elektrických a samoriadiacich automobilov. Analytici ako potenciálnych partnerov spoločnosti Apple tiež uviedli mená ako Jaguar Land Rover a čínskeho vlastníka spoločnosti Volvo Geely, skupinu Tata Motors.

Je ale nepravdepodobné, že by sa firma Apple spojila s najväčšou svetovou spoločnosťou v oblasti elektrických vozidiel – Tesla. V priebehu minulého mesiaca, generálny riaditeľ spoločnosti Tesla Elon Musk tvrdil, že sa už raz pokúsil predať spoločnosť Tesla spoločnosti Apple, ale generálny riaditeľ spoločnosti Apple – Tim Cook „usporiadanie tohto stretnutia odmietol“.

Spoločnosť Apple vtedy odmietla Muskove tvrdenia komentovať.

Vyhliadka na peňažnú injekciu od spoločnosti Apple by bola príťažlivá pre výrobcov automobilov, ktorí sa snažia zvýšiť predaj a prekonať pandémiu koronavírusov. Výroba automobilu so značkou inej spoločnosti však môže byť pre mnohých, najmä pre tých, ktorí majú zavedené prémiové značky, snahou ísť príliš ďaleko.

Wells nakoniec poznamenal: “Ktorý výrobca automobilov sa tak chystá si ju pripútať ako prvý a stať sa partnerom pre spoločnosť ako Apple? To je otázka.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár