Viedeň.

Viedeň.

Viedeň ukončila 7-ročné líderstvo Melbourne, ako najlepšie mesto pre život na svete, podľa Economist Intelligence Unit.

Rakúske hlavné mesto zaznamenalo takmer dokonalé skóre 99,1 zo 100, ktorého kritériá zahŕňajú stabilitu, zdravotnú starostlivosť a životné prostredie. Mestá v Austrálii a Kanade dosiahli šesť z desiatich najvyšších miest.

Veľké finančné centrá ako Londýn (48.) a New York (57.) podľa EIU trpia svojimi vlastnými úspechmi z dôvodu preťaženej verejnej dopravy, vyššej úrovne kriminality a preťažením, ktoré zasahujú ich príťažlivosť. Hongkong (35.) prekonal svojho miestneho rivala – Singapur (37.) keďže v rámci indexu sa zlepšilo skóre stability.

Najlepšie (a najhoršie) mestá sveta pre život

Zdroj: Economist Intelligence Unit

Zdroj: Economist Intelligence Unit

 

Iné miesta v Ázii ako Osaka (3. miesto) a Tokio (7. miesto) sa vyšplhali na najvyššiu pozíciu za viac ako desať rokov, v dôsledku konzistentného poklesu kriminality a zlepšenia verejnej dopravy.
Väčšina najlepších miest je definovaná ako najmä stredne veľké mestá v bohatších krajinách, s relatívne nízkou hustotou obyvateľstva.

Honolulu je najlepšie umiestneným americkým mestom na 23. mieste, po ktorom nasleduje Pittsburgh, ktoré sa nachádza na 32. mieste.

Súvisiace: Aktuálne najdrahším mestom sveta je…

Na spodnom konci tabuľky 140 miest má najnižšie skóre Damask. Medzi mestá, ktoré trpia neadekvátnou infraštruktúrou patrí Harara (hlavné mesto Zimbabwe), alebo v prípade Dháky (Bangladéš) sa jedná o silné úrovne znečistenie.

Mapa – 10 najlepších miest pre život na svete:
Vieden_prekonala_Melbourn_ako_najlepsie_mesto_na_zivot_mapa

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár