Ak si hľadáte cenovo dostupné miesto na život … určite vynechajte z Vášho zoznamu Singapur.

Podľa výsledkov najnovšieho prieskumu toto ázijské mesto zostalo najdrahším mestom celého sveta, už tretím rokom za sebou, avšak Hong Kong sa dostal až o niekoľko priečok vyššie, kým klesajúce náklady z francúzskeho Paríža urobili lacnejšie mesto.

Economist Intelligence Unit (EIU) v ich každoročnom prieskume prichádza s vedúcou pozíciou Singapuru, ale mesto Hongkongom vzrástlo v Top 10 o 7 miest, čím sa dostal za druhé mesto – Zürichom.

Súvisiace: 10 najlepších krajín pre život a prácu v zahraničí

Paríž bol počas tohto roka jediným mestom eurozóny, ktoré zostalo v top desiatke, ale kleslo o tri miesta, čím sa stalo piatym najdrahším mestom na svete, najmä z dôvodu oslabujúcej hodnoty v menu euro.

EIU ďalej poznamenala: “Čím silnejší americký dolár a slabšie euro, tým mestá Eurozóny sa dostávali na nižšie miesta rebríčka, najmä keď slabé úrovne spotrebiteľskej dôvery a pokles cien komodít narušili infláciu z hľadiska ponuky a dopytu.”

Ale je potrebné poznamenať, že aj pri slabšom eure, “Paríž zostáva štrukturálne veľmi drahým miestom k životu, najmä s ohľadom na alkohol a tabak.”

Ženeva sa dostala na 3. miesto, čím sa v rebríčku dostala vyššie o tri miesta, tesne za švajčiarskym mestom Zürich, najmä v dôsledku rozhodnutia Švajčiarskej centrálnej banky, kde sa rozhodli odstrániť zavesenie švajčiarskeho franku k mene euro, čo spôsobilo nárast hodnoty ich meny.

Rastúci americký dolár pomohol v stúpaní Hongkongu, keďže hongkongský dolár je zavesený na americký dolár, čo znamená, že ich mena v porovnaní s ostatnými menami v regióne neoslabovala.

To je aj ten fakt, ktorý z prvej desiatky vytlačil austrálske mestá Sydney a Melbourne: Austrálsky dolár od začiatku roka 2015  zo svojej hodnoty voči americkému doláru stratil viac ako 7 percent.

Analytici z EIU porovnávajú dvakrát ročne ceny 400 produktov a služieb, ako napríklad potraviny, víno, benzín, školné na súkromných školách a taktiež nájomné v 133 mestách sveta. Porovnávajú ich s cenami v New Yorku, ktoré má hodnotiaci index WCOL hodnotu 100.

Rebríček má už viac ako 30-ročnú tradíciu a slúži medzinárodným firmám a ich zamestnancom na určenie finančnej kompenzácie za prácu v zahraničí.

V Singapure napríklad nájomné v priemernom byte s rozlohou 100 štvorcových metrov dosahuje v prepočte vyše 4 500 eur.

Economist Intelligence Unit je od roku 1986 súčasťou The Economist Group, ktorý je vydavateľom vplyvného týždenníka The Economist. Zverejňuje tiež Democracy Index.

Súvisiace: 10 vecí, ktoré sa zakladateľ startupu naučil o peniazoch počas cesty okolo sveta

Americké mestá zaznamenali najväčšie pohyby, kde New York vzrástol o 15. priečok na 7. miesto – po páde na 49. miesto v roku 2011 a Los Angeles vzrástlo o 19. miest, na 10. priečku.

EIU uviedla. “New York a Los Angeles rástli skôr z dôvodu menového protivetra a nie z dôvodu významného lokálneho zvýšenia cien,” … “V skutočnosti, opak môže byť pravdou. S klesajúcou cenou ropy a silou amerického dolára zatlačili ceny nadol, čím sa miestna inflácia po celých Spojených štátoch stala pomerne nízkou.”

Nižšie je uvedený obrázok z EIU s Top 10 najdrahšími mestami na celom svete:

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár