Virtuálne obchodovanie je užitočné jedine pre otestovanie vašich obchodných praktík/metód/postupov.

Tento článok je len výťažok zo špeciálneho reportu „Čo obchodník skutočne potrebuje k tomu, aby bol úspešný“ od prezidenta Elliott Wave International Roberta Prechtera.

3. Skúsenosti. Niektorí obhajujú virtuálne obchodovanie ako nástroj učenia sa. Virtuálne obchodovanie je užitočné k testovaniu obchodných metód, ale nemá žiadnu hodnotu, čo sa týka skutočného obchodovania. Po pravde, virtuálne obchodovanie môže byť ku podivu škodlivé a to tým, že zanechá u začiatočníka falošnú predstavu pohodlia/bezpečia. Tento falošný pocit bezpečia pramení z jeho minulej pozitívnej skúsenosti úspešného virtuálneho obchodovania, ktorá ho prinúti uveriť, že nasledujúcich 6 mesiacoch obchodovania so skutočnými peniazmi nebude iných. Po pravde, nič nemôže byť viac vzdialené pravde. Prečo?

Pretože trhy nie sú len výsledkom intelektuálneho fungovania. Sú taktiež výsledkom emócií. Ak si kúpite bejzbalovú videohru a stanete sa expertom v triafaní loptičky s joystickom zatiaľ čo sedíte ticho vo svojej obývacej izbe, mohli by ste z toho vyvodiť záver, že ste jeden talentovaný bejzbalový hráč. Teraz si predstavte, že škodoradostný zelený mužíček po vás siahne a umiestni vás na ihrisko na konci deviateho iningu vo finálovom zápase svetovej série s vašim týmom jedno kolo pozadu, zatiaľ čo na tretej méte tréner vysiela pokyny jeden za druhým, loptička sa rúti na vašu tvár rýchlosťou 90 mph a fanúšikovia v prvom rade kričiacimi „Odpáľ! Odpáľ!“ Hádajte, čo sa stane. Budete sa cítiť odlišne.

Povedať to jemnejšie, bude sa vám zdať nemožné vykonať vašu úlohu s rovnakou emocionálnou nezaujatosťou ako vo vašej obývacej izbe. Táto nová situácia je skutočná, záleží na všetkom, je nebezpečná, ostatní sa dívajú a vy ste bombardovaní podnetmi. Takýto je váš život keď vlastne špekulujete. Viete, že je to skutočné, viete, že na tom záleží, že musíte fyzicky uskutočniť obchody, ste pod drobnohľadom vášho brokera alebo klienta, vášho životného partnera a obchodných známych a musíte sa rozhodovať, zatiaľ čo zachytávate tisícky protirečiacich sa nových správ z finančných médií, od maklérov, analytikov a trhu samotného.

V skratke, musíte si podmaniť hromadu problémov, väčšinu z nich vzájomne súvisiacich a bojujúcich s mocnými ľudskými emóciami, aby obchod so skutočnými peniazmi bol úspešný. Škola rán osudu je jediná, ktorá vás to naučí. A školné je vysoké.

Existuje jedine jedna skratka, ako nadobudnúť potrebné vedomosti a to nájsť si mentora. Nájdite si niekoho, kto dokázal byť úspešným obchodníkom prípadne investorom počas viacerých rokov a choďte ho navštíviť. Bezpochyby zistite, že je veľmi priateľský, keďže jeho splašené/prudké ego minulosti, ktoré ho bezpochyby priviedlo na trhy v prvom rade, bolo dávno pokorené/skrotené. Pozorujte nielen čo robí, ale ďaleko dôležitejšie, čo si nedovolí urobiť. Takýto človek existuje, ale je ho ťažké nájsť. Zvyčajne je veľmi naklonený možnosti povedať vám, čo vie. 

Zdroj: Elliott Wave International

Preložil: Marián Verbeník

Facebook komentár