Automobily ako Ferrari a Rolls-Royce sa stali spoločnou črtou mestkých oblastí v Číne, keďže sa nová trieda super-bohatých jednotlivcov snaží dopriať rastúcu chuť na luxus, ale možné zmeny regulácie v oblasti súkromných lietadiel môžu mať na toto podnikanie v tejto krajine obrovský celosvetový vplyv.

Posledné zmeny pravidiel však ukazujú, že Čína sa chystá otvoriť svoje sektor súkromných lietadiel, v pohybe, ktorý môže ohlasovať najväčšiu expanziu podnikania súkromnej leteckej dopravy za posledných 30 rokoch.

V minulom mesiaci regulátor Číny pre letectvo zjednodušil schvaľovacie postupy letov pre súkromné lietadlá a znižuje podmienky potrebné pre získanie preukazu spôsobilosti súkromného pilota.

Ešte dôležitejšie je, že štátne orgány ako State Council a Central Military Commission budú meniť pravidlá (z roku 2010) pre výšku nízko letiacich lietadiel a to všetko už do roku 2020.

Pre firmy, ako je Cessna, Gulfstream, Dassault Aviation a Bombardier, ktoré za posledné desaťročia minuli veľké prostriedky k tomu aby si v Číne vybudovali svoje podnikanie, to môže predstavovať jedinečnú príležitosť expandovať na najrýchlejšie rastúcom trhu leteckej dopravy na svete.

Roger Sperry – senior viceprezident pre medzinárodný predaj spoločnosti Gulfstream pre agentúru Reuters v rozhovore: “Verejne každý hovorí, že Čína v súčanosti podporuje využitie obchodných lietadiel, rovnako ako všetky ďalšie krajiny po celom svete” … “Nič iné mi nostáva, iba byť optimistický.”

Všeobecné letectvo, ktoré zahŕňa všetky lietadla, ktoré nie sú prevádzkované leteckými spoločnosťami, charterovými firmami alebo armádou má v Spojených štátoch veľkosť 150 miliárd amerických dolárov.

Pre poronanie: v Číne je vo všeobecnom letectve registrovaných len 1 610 lietadiel – podľa posledných údaje od China Association General Aviation.

To je veľmi zanedbatelné číslo v porovnaní s 228 000 lietadlami v Spojených štátoch, podľa Craig-a Spence-ho, generálneho tajomníka  International Council of Aircraft Owner and Pilot Associations.

“Malý záujem”

Napriek tomu, v krajine, kde armáda kontroluje 80 percent vzdušného priestoru boli prekážky brániace rozširovaniu súkromnej leteckej dopravy veľmi hrozivé. Schválenie trojhodinovej cesty súkromným lietadlom trval najmenej dva týždne a nikde nikto nezaručí, že sa tak stane.

Jean Michel Jacob, senior viceprezident pre medzinárodný predaj francúzskej spoločnosti Dassault Falcon spomína: “V rokoch 2006, 2007 a 2008 sme zaznamenali nízky objem predajov, ale jednalo sa naozaj len o veľmi obmedzené množstvo.”

Predaje sa začali mierne zvyšovať v roku 2010 a doteraz francúzska spoločnosť v Číne predala 30. súkromných prúdových lietadiel, s 20., ktoré majú naplánovaný termín dodania v rokoch 2014-2015.

Pre americký rival Gulfstream, vo vlastníctve General Dynamic Čína predstavuje asi 6 percent celosvetovej dodávky 2150 lietadiel, v porovnaní so 65 percentami do Spojených štátov.

Predaj Business jetov v Číne pre kanadskú spoločnosť Bombardier prekonal hranicu 100. lietadiel, zatiaľ čo Cessna, patriaca spoločnosti predala viac ako 70. lietadiel.

Všetci sa pripravujú na rast.

Obrovský potenciál

V novembri roka 2012, centrum údržby firmy Gulfstream v Pekingu pre ich podnikanie otvorili hangár o veľkosti 82 000 štvorcových stôp (7 600 štvorcových metrov).

Dassault Falcon, ktorý má zariadenie na údržbu v Hong Kongu a Šanghaji plánuje otvoriť ďalší v Pekingu počas roka 2014 a plánuje zamestnať viac ľudí hovoriacich plynulou čínštinou, ktorí rozšíria jeho tím predaja.

Firma Cessna už začala vykonávať dodávky svojich lietadiel Grand Caravan EX vyrobené vo čínskom spoločnom podniku so štátnou spoločnosťou Aviation Industry Corporation China (AVIC). Podľa Williama Schultza, viceprezidenta pre obchodný rozvoj firmy Cessna v Číne uviedol, že dodanie ich lietadiel postavených v samostatnom podniku s firmou AVIC – Citation XLS by sa mal začať realizovať v štvrtom štvrťroku roka 2014.

Bombardier odhaduje, že celkové objednávky biznis jetov by do Číny v rokoch 2013 – 2032 mali dosiahnuť 2 420 kusov, s 1 000 lietadlami, ktoré majú byť dodané v období 2013-2022, čo by malo medzi rokmi 2023-2032 vzrásť na 1 420 lietadiel.

Zasvätenci tohto priemyslu uvádzajú, že rast by mal byť poháňaný z veľkej časti dopytom tejto krajiny po menších lietadlách, kde medzi najlepšie predávané modely patria malé prúdové lietadlá, ako je napríklad Dassault Falcon 7x alebo Gulfstream G550 a G650.

Možnosti lietania v Číne

Pokyny vydané regulačnými orgánmi v roku 2010 si dali za cieľ do roku 2015 otvoriť vzdušný priestor pod 1000 m (3280 ft) a rozšíriť vzdušný priestor pod 3000 m do roku 2020.

Pilotný program bol zahájený na severovýchode(Changchun) a na juhu (Guangzhou a Hainan Island) kde vlastníci súkromných lietadiel potrebujú predložiť letové plány iba pred 3. hodinou poobede predchádzajúceho dňa, v prípade, že budú prechádzať cez vojensky citlivé oblasti.

Tento experiment bol v roku 2012 rozšírený aj do ďalších miest a bude sa postupne rozširovať aj do ďalších regiónov.

Ku Yuba, výkonný generálny tajomník majiteľov štátom podporovanej Asociácie pilotov lietadiel: “Je to podobné spôsobu, ako sa Čína transformovala z plánovaného hospodárstva na trhovú ekonomiku v roku 1980”.

“Všetko to začalo zo špeciálnej ekonomickej zóny Shenzhen, a potom sa to rozšírilo do ďalších častí krajiny.”

Okrem investovanie niekoľkých miliárd do konštrukcie nových letísk, ako pre komerčné a všeobecné letectvo, Čína taktiež vykonáva pokrok pre mapy s nízkou nadmorskou výškou – uviedol zdroj pre agentúru Reuters.

A akonáhle všeobecné letectva rozšíri svoje krídla, môže byť v Číne menej frustrovaných vodičov, kde sa prevádzka v špičkách a cez víkendy pohybuje v slimačom tempom.

“Smial som sa, keď som videl ľudí vo Ferrari, ako idú veľmi pomalý a stoja jednu hodinu v Pekingskej zápche. Ak si kúpite lietadlá Cirrus alebo Cessna môžete cestovať omnoho rýchlejšie a je to väčšia zábava.”

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár