Včely nie sú len na med: sú pracovitým hmyzom, ktorý je taktiež zásadný pre svetové zásoby potravín.

Jedna tretina z potravín, ktoré jeme, závisia na opeľovaní hmyzu, predovšetkým včiel.

Hodnota hmyzích opeľovačov v roku 2005 na svetovú poľnohospodársku produkciu, ktorá zodpovedá za ich úlohu v produkcii lepšej kvality a kvantity úrody, bola odhadnutá na 208 miliárd amerických dolárov.

Tento údaj dokonca nezahŕňa maloobchodnú hodnotu toho, čo včely opeľujú – všetko od jabĺk, čerešní a višní, po brokolicou a tekvice – alebo med, ktorý včely produkujú. Vo Veľkej Británii, kde včely prispievajú pridanou hodnotu plodín vo výške 413 miliónov dolárov, ktorých odhadovaná maloobchodná cena je viac, ako 1 miliardu amerických dolárov.

Ale klesajúca populácia včiel – ako divokých, tak aj v zajatí – dáva toto všetko v ohrozenie.

Počet včelstiev celoštátne klesá, ako sú ohrozené vplyvmi, vrátane chorôb, parazitov a fenoménu známom ako „Colony Collapse Disorder“ kedy včely nevysvetliteľne odlietavajú z úľov. Stres spôsobený prepravou včiel po celej krajine – tisíce kilometrov každým rokom na opeľovanie rôznych sadov po celej krajine si taktiež vzal svoju daň.

Za posledných šesť rokov, americkí včelári v priemere každú zimu stratia 30% svojich včelstiev. Presnejšie povedané, že 10 miliónov úľov v cene od roku 2006 prišlo o 200 dolárov za úľ – podľa poslednej správy o zdraví včiel zo Ministerstvom poľnohospodárstva Spojených štátov (USDA) a Agentúry ochrany životného prostredia. Náklady, ktoré by to nahradiť sú celkovo na úrovni 2 miliárd amerických dolárov.

Aj keď existuje mnoho hmyzích opeľovačov, za včely neexistuje dobrá náhrada, ktoré možno ľahko spravovať vo veľkých množstvách a sú bezkonkurenčné pre rôzne plodiny, ktoré môžu opeľovať. Napríklad produkcia mandlí sa výhradne spolieha na opeľovanie včelami. Americkí farmári používajú viac ako polovicu – 2,4 milióna včelstiev ročne, ktoré opeľujú mandľové stromy a iné plodiny o hodnote 3 miliárd dolárov, väčšinou v Kalifornii.

Včelám, ako druhu nehrozí zánik, poznamenal Kim Kaplan z USDA, ale to, čo je v nebezpečenstve, sú veľkí komerční včelári, a teda aj poľnohospodári, ktorí sú závistliví na týchto včelstvách, keď opeľujú ich plodiny.

Príjmy, ktoré včelári získavajú z prenájmu včiel pre poľnohospodárov sa stávajú čoraz dôležitejšie, ako farmy sa v posledných desaťročiach rozšírili. Ak straty zostanú na súčasnej neudržateľnej miere, tak bude stále viac a viac včelári musieť ukončiť ich podnikanie.

“Predstavte si, že ste bol farmárom a stratil 30% svojich kráv každý rok – ako dlho by ste zostať v tomto podnikaní?” pýta sa Carlen Jupe, vedúci predstaviteľ asociácie včelárov štátu Kalifornia. “Nemôžeš strácať percentá svojich zvierat a zostať v podnikaní.”

Ak včelári začnú odchádzať, počet včelstiev bude klesať ešte drasticky, takže poľnohospodári budú musieť platiť viac za ich opeľovanie.

Ekonómovia zo sektora poľnohospodárov – Daniel Sumner a Hayley Boriss, obaja z University of California Davis, poznamenali, že pokles populácie včiel v Kalifornii je spojený s vyšším dopytom po opeľovaní, ako sa rozšíril objem mandľových plodín, čo zvýšilo ceny za opelenie.

“Od roku 2004 do roku 2006 sa cena včiel, ktoré v Kalifornii opeľujú mandle vzrástla z približne 54 amerických dolárov za kolóniu na zhruba 136 dolárov za kolóniu,” ako píšu autori vo svojej správe z roku 2006.

Ak poľnohospodári budú musiť platiť viac za opeľovanie, je to len otázka času, kedy to spotrebitelia začnú cítiť prostredníctvom zvyšujúcich cien supermarketov a prázdnych regálov obchodov s potravinami.

Zdroj: CBC.ca

Facebook komentár