Jeden z 12 Európanov v posledných 12 mesiacoch zažili alebo bolo svedkom korupcie, podľa novej správy (zverejnenej počas včerajšieho dňa) ktorá uviedla, že korupcia stojí ekonomiku EÚ ročne až 120 miliárd eur (162 miliárd amerických dolárov).

Vôbec prvá “Anti-Korupčná správa” Európskej únie odhalila obavy občanov a podnikov z korupcie v 28-národoch európskeho bloku.

( Súvisiace: Škandál kráľovskej rodiny Španielska – kapitán mal väčší plat, ako premiér )

Viac ako tri štvrtiny Európanov si myslí, že v ich vlastnej krajine je korupcia rozšírená, zatiaľ čo 56 percent si myslí, že miera korupcie v priebehu posledných troch rokov vzrástla.

Vnímanie jednotlivých členských štátoch je zmiešané. Krajiny, ako je Grécko, Rumunsko a Taliansko patria medzi najviac skorumpované miesta, kde je najväčšou pravdepodobnosť toho ako korupcia u ich respondentov prevláda. Občania v Dánsku, Švédsku a Fínsku tvrdia, že ich skúsenosť s korupciou je vzácna.

Cecilia Malmström, komisárka (EÚ) Európskej únie pre vnútorné záležitosti v tlačovej správe uviedla: “Korupcia podkopáva dôveru občanov v demokratické inštitúcie a právny štát, zasahuje európskej ekonomiky a zbavuje štáty od toľko potrebnej dani z príjmu”.

“Členské štáty v posledných rokoch v boji proti korupcii urobil veľa, ale dnešná správa ukazuje, že to zďaleka nestačí.”

Tri zo štyroch spoločností uvádza, že korupcia je problémom vo svojej krajine, kde protekcia a daňové podvody patria medzi najväčších korupčných praktiky.

Zatiaľ čo niektoré krajiny EÚ podnikli kroky na boj proti korupcii, v iných krajinách nebolo proti korupciíí podniknuté žiadne kroky.

( Súvisiace: Spor Panamského prieplavu: Už sa to snaží riešiť aj Španielsko )

Verejné obstarávanie, ktoré tvorí približne pätinu HDP EÚ, podľa tejto správy je “citlivé na korupciu”.

Kritika správy

EÚ čelí veľkému objemu kritiky po tejto správe, najmä zo skutočnosti, že nenavrhuje a nenabáda k zavádzaniu nových zákonov alebo sankcií.

Komisárka Malmströmová bola nútená obhajovať integritu správy na tlačovej konferencii po jej vyhlásení.

Ďalej uviedla: “Je to prvýkrát v histórii kedy Európska únie vytvorila súhrnný záznam o situácii v EÚ. Vo všetkých 28 krajinách EÚ je korupcia zastúpená. Táto správa by mohlo byť veľmi užitočné pre našu ďalšiu diskusiu.”

Nezisková organizácia Transparency International, ktorá monitoruje vladnu a firemnú korupciu vo vyhlásení uviedla, že správa bola “dôležitým krokom v spoločnom úsilí EÚ na zintenzívnenie úsilia v boji proti korupcii.” Ale k správe Komisie uviedla, že zlyhala vo “vydávaní podrobnejšieho odporúčania v oblasti udavačstva, prístupu k informáciám a lobovaniu. “

Transparency International vytvára vlastný index vnímania celosvetovej korupcie, ktorý ukazuje, že Európska únia dosahuje  najviac a najmenej transparentné vlády rozvinutého sveta.

( Súvisiace: Vlády strácajú dôveru, ako korupcia rastie )

Transparency International radí Dánsko spolu s Novým Zélandom k najmenej skorumpovaným vládam sveta. Fínsko, Švédsko a Holandsko sa taktiež zaraďujú medzi Top 10. Ale Grécko je spolu s Čínou je na 80. mieste, a Taliansko, Bulharsko, Rumunsko a Slovensko sú na tom taktiež zle. (Spojené štáty zdieľajú 19. miesto s Uruguajom.)

Prieskum spomedzí spoločností podľa Európskej komisie ukázal, že 75 percent firiem uvádza, že korupcia je v ich krajinách rozšírená. Najhoršia situácia je v stavebníctve, kde štyri z piatich firiem ju vidia včade, vrátane takmer 100 percent stavebných firiem v Grécku, Španielsku a Taliansku.

Zdroj: NYTimes, Reuters

Facebook komentár