Zabudnite na nezbedných alebo pekných. Pozrite sa koľko peňazí miliardári zarobili – alebo o koľko prišli.

Bill Ackman, ktorý vedie hedžový fond Pershing Square spomedzi “veľkými mužmi” dosiahol ten najlepší rok. Jeho portfólio v roku 2014 dosiahlo zisk vo výške takmer 47%. S týmito výsledkami prišla analýza spoločnosti iBillionaire.

Počas minulého roka stavil na výrobcu Botoxu, zo sektora zdravotnej starostlivosti – firmy Allerga. Ukázalo sa, že patrí medzi akcie s najlepšou výkonnosťou roku 2014 po tom, čo sa dve konkurenčné farmaceutické firmy viedli proti sebe ponukovú vojnu.

Súvisiace: Nový index Vám umožní investovať ako miliardár

Ackman je manažérom s vysokým presvedčením, ktorý investuje veľké množstvo peňazí najmä do niekoľkých akcií. V roku 2014 sa mu to oplatilo vďaka Allergan a Canadian Pacific, ktorá bola jeho druhou najväčšou pozíciou (vzrástla o 27%).

Ale tieto zisky pravdepodobne nebudú mať dlhé trvanie. Canadian Pacific by mohla byť zasiahnutá prepadom cien ropy, čo bude mať určite vplyv na vlakovú prepravu tovarov.

Mudrc z Omahy

Mnoho investorov pozná meno Warrena Buffetta. Rok 2014 pre neho nemusí znamenať až taký úctyhodný výkon. Podľa dát iBillionare jeho portfólio verejne obchodovaných akcií bolo na dobrej ceste, aby do konca roka 2014 dosiahlo zisk na úrovni 9%. To je výrazne pod úrovňou celkovej 15% (vrátane dividend) návratnosti u americkom akciovom indexe S&P 500.

Buffett má najväčší podiel v banke Wells Fargo. Táto banka bola pre neho jednoznačne zisková, keďže objemy pôžičiek a jej správa aktív rástla, ale jeho druhá najväčšia investícia bola v spoločnosti Coca-Cola, ktorá nedosiahla až také výkony keďže spotrebitelia po celom svete presúvajú svoje zameranie od sladených na iné druhy nápojov.

Spoločnosť Warrena Buffetta v minulom roku môže najviac ľutovať kúpu podielu v spoločnosti IBM. Stala sa zďaleka najhoršou firmou spomedzi 30 najlepších amerických firiem v akciovom indexe Dow Jones.

IBM sa snaží objaviť seba tým, že vykonáva prepúšťanie zamestnancov a predáva svoje jednotky čipov so stratou. Buffett rád drží jeho firmy počas dlhých období, čo mu iní investori vyčítajú.

Súvisiace: Miliardár Peter Thiel nikdy nebude investovať do riaditeľa, ktorý nosí oblek

Investori budúcej generácie

Aj keď nie je tak doteraz známym, David Tepper, ktorý je hlavným predstaviteľom investičnej spoločnosti Appaloosa Management je vnímaný ako “ďalšia generácia Buffetta.”

On vlastne Warrena Buffetta v roku 2014 porazil, najmä vďaka svojim investíciám do technologických akcií, ako Facebook.

Raul Moreno, CEO a spoluzakladateľ webovej stránky, aplikácie a ETF iBillionaire poznamenal: “Ďalším veľkým trendom budúcej generácie Buffettov má byť veľmi optimistický výhľad na letecké spoločnosti. Pred niekoľkými mesiacmi to však nedávalo zmysel, ale teraz, keď sú ceny ropy na tak nízkych úrovniach, akcie spoločnosti Delta vzrástli až o 80%.”

Kým ropné spoločnosti v minulom roku dostali výprask a negatívne zasiahli niektoré investičné portfólia týchto miliardárov, avšak mnohí z nich ich skutočne navýšili do svojich pozícií.

Porazení miliardári roka 2014

Je to určite dôvodom pre Carla Icahna, ktorý patrí k najväčším tohtoročným porazeným. Je na dobrej ceste, aby v roku 2014 dosiahol mierne záporný výsledok, najmä vďaka svojim ropným spoločnostiam v Ichan Enterprises.

Ale bohatý investor spoločnosti Uber, ktorý má za sebou najhorší rok spomedzi všetkých manažérov je podľa iBillionaire Wilbur Ross. Je vedúcim predstaviteľom spoločnosti WL Ross & Co., ktorá bola v posledných rokoch získaná od Invesco.

Súvisiace: 4 investičné stratégie miliardárov pre nemiliardárov

Problémové aktíva sú jeho špecialitou, ale jeho vlastné portfólio vyzerá byť celkovo dosť v núdzi, keďže viac ako polovica jeho portfólia je v spoločnosti Navigator Holdings – lodná spoločnosť, ktorá prepravuje skvapalnený plyn. Jej akcie prepadli o 26%.

Druhou najväčšou pozíciou Rossa je ropná spoločnosť Exco Resources, ktorý  roku 2014 stratil 60% zo svojej hodnoty.

Moreno nakoniec poznamenal: “Ak spoločnosti budú smerovať na nižšie úrovne, miliardári budú stále agresívnejšie kupovať ich väčšie podiely.” 

Zdroj: iBillionare, WSJ

Facebook komentár